1 MW Rüzgar Türbini Fiyatları Elektrik Üretimi

rüzgar türbini maliyeti ve kazancı,1 mw rüzgar türbini ne kadar elektrik üretir,1 megawatt rüzgar tribünü maliyeti,rüzgar türbini maliyeti,rüzgarla elektrik üretimi maliyeti,konutlar için rüzgar enerjisi,3 mw rüzgar türbini fiyatları,2 mw rüzgar türbini fiyatları

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Rüzgar enerjisi temiz enerji kaynaklarından birisidir. Ancak rüzgar enerjisinin de birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Rüzgar enerjisiile elektrik üretmekgüneş enerjisine göre çok farklıdır.Rüzgardan elektriküretmek için birçokrüzgar türbini çeşitleri de bulunmaktadır. Rüzgar türbini çeşitlerini de yakında sitemizde yayınlayacağız.

Rüzgar Enerjisinin Çalışma Prensibi Nedir? 

Rüzgar enerjisi kısaca ,rüzgar ile elde ettiği kinetik enerjiyi mekanik enerjiye çevirerek elektrik enerjisi üreten sistemlere denir. Rüzgar türbini 3 temel yapıdan oluşur. Bunlarpervane,jeneratör ve şaft parçalarıdır. Rüzgar türbinleri toplamda 2 temel yapıda bulunur. Bunlardan ilki yatay eksenli rüzgar türbinleri, bir diğeri dikey eksenli rüzgar türbinleridir. Bu 2 temel yapılarda kendi aralarında farklı çeşitlilikte bulunur.İlerleyen zamanlarda rüzgar türbini çeşitlerini yayınlayacağız.

rüzgar türbini çalısma prensibi

Peki rüzgar enerjisinin avantajları ve dezavantajları varmıdır? Varsa avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Rüzgar enerjisinin yakıtı rüzgardır.Ve tamamen bedava bir yakıt olup,hiçbir ücret ödenmez.
 • Rüzgar enerjisi ile elektrik üretirken doğaya hiçbir sera gazı veya bunun gibi zararlı gazlar salınmaz.Bundan dolayı tamamen temiz enerji kaynağı ve temiz enerji üretim yöntemidir.
 • Rüzgar türbinlerini neredeyse her yere kurma imkanı vardır.
 • Rüzgar enerji santralleri, güneş enerjisi gibi çok fazla arazi alanı kaplamaz. Yani 1 MWbüyüklüğünde bir güneş santrali 20.000 metre kare alan kaplarken, bir adet rüzgar türbini tek başına 1 MW enerji üretebilir.
 • Rüzgar türbinleri için havanın aydınlık veya karanlık olması önemli değildir. Gece ve gündüz optimum rüzgar koşullarında elektrik üretmeye devam eder.

   Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir? 

rüzgar santralleri ve kuşlar

 • Rüzgar türbinleri ile elektrik elde etmek için rüzgarın optimum seviyede esmesi gerekiyor. Eğer rüzgar fazla eserse türbinler çalışmaz. Veya rüzgar az eserse türbinler yine çalışmaz.
 • Rüzgar santrali kurmak için çok ciddi ölçümlerin yapılması gerekir. Lisanssız güneş santralleri kadar kolay kurulumları yoktur.
 • Rüzgar enerji santrallerinin yatırım maliyetleri çok yüksektir.
 • Rüzgar gülleri, göç eden kuşlar için ciddi sorunlara yol açmaktadır.
 • Rüzgar santralleri eğer çok fazla miktarda bir bölgede ise, o bölgenin cep telefonu ve tv sinyallerini bozabilmektedir.
 • Rüzgar enerji santralleri çok fazla gürültü yapmaktadır. Eğer yerleşim yerlerine yakınsa bu gerçekten büyük bir probleme yol açabilmektedir. Tıpkı uçak motorlarına benzer bir gürültüleri bulunmaktadır.

Rüzgar enerjisinin genel hatlarıyla avantajlı ve dezavantajlı yönleri bunlardır. Ancak rüzgar ile elde edilen enerjinin hem bedava hemde temiz olması sebebi ile gerçek anlamda tercih edilmesi gerekir.

 1. mehmet şahin dedi ki:

  sivas ın bi köyüne yani bizim köyume ruzgar enerjisini nasıl yapıpabiliriz tokatda gordüm ama bizim köyümüz onun 4 kaat fazla rüzgarıvar sivasın 2 15o yuksiği

  • osman dedi ki:

   Önemli olan çok şiddetli rüzgar değildir. Önemli olan sürekli ve sabit bi yerden esmesi. Çok şiddetli rüzgar varsa bu rüzgar tribünün zararınadır

 2. Guler Vural dedi ki:

  Solar enerji mi rüzgar enerjisi mi? Hangi enerji türü daha uygun?

 3. Ogus Dalman dedi ki:

  Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır? Bilgi verir misiniz?

 4. Yurt Can dedi ki:

  Solar enerji mi rüzgar enerjisi mi? Hangi enerji türü daha uygun?

 5. Isitan Kent dedi ki:

  Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır? Bilgi verir misiniz?

 6. Rahmi Kocak dedi ki:

  Bir evin ihtiyacı olan sistemin maliyeti nedir?

 7. Etik Ekren dedi ki:

  Güneş enerjisi ile Tarım saluma mümkün mü? Mümkün ise maliyeti nasıldır?

 8. Yurekli Ermis dedi ki:

  Enerji Sistemleri Hibe destekleri var mı? Varsa Nelerdir ?

 9. Doga Cubukcu dedi ki:

  Solar Enerji Hibe destekleri var mı? Varsa Nelerdir ?

  • osman dedi ki:

   Tabiki desteği var. Devlet bu konuda çok fazla teşfik veriyor.Ürettiğin bi elektriği devlete satarsan kendisini 6 yılda amorti ediyor.Hatta devlet alım garantisi bile veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir