Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santral Projeleri, Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali, Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Maliyeti, Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Fiyatı

10 kw çatı üzeri güneş enerjisi elektrik üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrallerini açıklayacağız. Nedir bu Çatı üstü Güneş Paneli Santralleri?

Firmalar Yüksek gelen elektrik faturalarını düşürmek veyahut kendi elektriğini üretmek için Çatılarında Güneş Enerjisinden elektrik üretmeye başladılar.Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına talep hızla artmaktadır. Hem ülkemizde hemde gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşan alternatif enerji kaynakları arasında güneş enerjisi sistemleri gösterilirler.

Gelişmekte olan ülkelerin ağırlık verdiği bir konuda, ev, fabrika, çiftlik gibi bireysel veya kurumsal tüketicilerin çatılarına kurulacak güneş enerjisi santralleridir. Bu santraller hem öz tüketim amacı ile elektrik ihtiyacını karşılayabilirler hemde üretilen fazla elektriği devlete satabilirler. Bu yazımızda çatı üstü güneş enerjisi santrali detaylı incelemesini yapacağız.

güneş enerji santrali

güneş enerji santrali

Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santrali Tip Şartnamesi Nedir ?

Lisanssız güneş enerjisi ile elektrik üretim tip şartnamesi yayınlandı. Bu şartnameye göre hazırlanacak 50 Kw güneş enerjisi santrali projelerinde, tasarım uygunluk ve kabul işlem ücreti alınmayacak. Güneş enerjisi sektöründe küçük ve büyük ölçekli işletmelerin aynı şartlar altında kabul edilmesi, yatırımcılar için ciddi maliyetler oluşturmaktaydı. yeni şartname ile birlikte artık bu süreç hem daha az maliyetli olacak hemde daha az efor gerektirecek. Sizde çatınızı elektrik santraline çevirmek istiyorsanız, bağlı olduğunuz dağıtım firması ve belediyeden gerekli izinleri hemen almaya başlayabilirsiniz.

Çatınızın Eğimi Nasıl Olmalı ve Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Güneş Paneli kurulumu yaparken en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında eğim ve gölgelenme gelmektedir. Çatınızın yönü Güney Cepheli olması sizin için avantajdır. Türkiye’de kurulan sistemler çatınızın durumuna göre ortalama 27 ile 38 arasında eğimde olmalıdır. Performansı maksimuma çıkartmak için çatınıza kazandıracağız eğim son derece önemlidir.

Bunun yanında ikinci bir konu ise gölgelenme durumudur. Güneş panellerinizin üzerine günün belirli saatlerinde gölge düşüyorsa, bu elektrik üretme performansınızı çok olumsuz yönde etkileyecektir. Güneş panellerinin çok düşük bir bölümünün üzerine düşen gölge bile, neredeyse bütün panelleri etkiyecektir.

seralarda güneş enerjisi elektrik üretimi sera ısıtma sistemleri

seralarda güneş enerjisi elektrik üretimi sera ısıtma sistemleri

Çatı Tipi Güneş Enerjisi Sistemi İçin Kaç Metre Kare Alana İhtiyacım Var ?

Güneş enerjisi sistemleri için en dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi kaplayacağı alana göre hesapların yapılmasıdır. Bütçe olarak çok daha fazla kapasiteye sahip güneş enerjisi santrali kurmak istiyor olabilirsiniz fakat bunun için yeterli alanınız var mı ? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gölge düşen bir bölgeye solar panel yani güneş paneli kurmanız hiç mantıklı değildir. Çatınızın alanını hesaplayarak ve gölge düşen alanları, baca veya havalandırma çıkıntıları düşünerek yapacağınız hesaplama sonrasında başvuru yapmanız en doğru olanıdır. Ortalama kuracağınız sisteme göre değişmekle birlikte, orlama 1 Kw güneş paneli kurulumu için  8 metrekare alana ihtiyacınız vardır. Mesela 50 Kw güneş enerjisi santrali için  400 metrekare alana ihtiyaç olacaktır. Burda çatınızın kullanılabilir alanının 400 m2 olduğuna dikkat edin.

benzinlik çatı tipi güneş enerjisi elektrik üretimi

çatı tipi güneş enerjisi elektrik üretimi

Çatınız Güneş Enerjisinin Ağırlığını Taşıyabilecek mi ?

Güneş paneli tek başına çok ağır olmayabilir. Fakat çatınıza onlarca güneş paneli koymayı düşünüyorsanız, çatınızın yük taşıma kapasitesinide düşünmenizde fayda vardır. Dağıtım şirketi ve belediyeye başvuru yaptığınızda sizden statik raporu isterlerse sakın şaşırmayın. Bu sizin kuracağınız sistemin sağlıklı ve güvenli olabilmesi için son derece önemlidir ve sakın hafife almayın.

Ayrıca Güneş Panelleri ve bağlantı aparatları çatınıza bir yük bindirecektir. Çatı tipi Ges Projelerinde kullanılan Paneller (260 Watt, 265 Watt, 270 Watt ) ortalama ağırlıkları 19 – 21 kg dir. Bu yüzden Çatınızın Statik hesaplarının yapılması gerekmektedir.

güneş enerjisi öz tüketim nasıl yapılır

güneş enerjisi öz tüketim nedir

Güneş Enerjisi Santrali Maliyeti Ne Kadardır ?

Güneş enerjisi santrali kurulum maliyetleri kapasitesine ve kurulum yerine göre değişmektedir. Fiyat verilebilmesi için Projenizin tüm detaylarının bilinmesi gerekir.

Güneş Enerjisi Santrali Getirisi Ne kadar Olacak ?

Güneş enerjisi santrali getirisini tespit etmemiz için hesaplamalar yapılması gerekmektedir. Güneş Enerji santrali Gelir hesaplama için bir çok etken bulunur. Kurulum yapılacak yer, güneşli gün sayısı, ışınım değerleri vs. bu değerler bilinmeden net bir rakam söylemek yanlış olacaktır.

Solar çatı sistemi

Solar çatı sistemi

Güneş Enerjisi Santrali Amorti Süresi Ne kadardır ?

Güneş enerjisi santrali kurulum yeri, güneşlenme süresi, ışınım değerler vs. dikkate alındığında Türkiye şartlarında ortalama 7.2 Yılda Tüm Maliyetini çıkartmaktadır. 25 Yıllık bir yatırım yapıldığı var sayıldığında bu oran gayet uygundur.

 

Firmanız ile ilgili Çatı Tipi Güneş Enerji Santrali Kurulumu için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir