Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

güneş enerjisi, güneş enerjisi pompa, solar pompa,güneş enerjili sulama pompası,güneş enerjili tarla sulama sistemleri fiyatları,güneş enerjisi ile sulama projesi,tarımsal sulama güneş enerjisi hibe 2017,güneş enerjisi ile tarla sulama fiyatları,güneş enerjisi ile bahçe sulama,güneş enerjisi ile çalışan derin kuyu pompası,güneş panelleri ile sulama

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Tarımda  Solar güneş enerjisi panelleri, dalgıç pompa ile tarla sulama yapabilirsiniz. Tarımda sulama maliyetleri yüksektir. Bunun nedeni petrol ürünlerinin maliyetlerinin yüksek olması yatar. Elektrik ile sulama yapmakta mümkündür ancak bu sistemde sürekli maliyetler artmaktadır.

Elektriğin olmadığı sulama alanlarında ve tarlalarda kullanılabilen bir sistemdir. Bu sistemle çiftçiler istedikleri alanda dalgıç pompa ile rahatlıkla su ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Tarım ve köy işleri bakanlığının verdiği teşviklerle sistemi kullanacak çiftçiye cazip imkanlar sunulmaktadır.

Yeni lorentz pompalarla 60-70 metre derinlikten günde 350 ton’a kadar su çıkarabilme mümkün olmaktadır. Üstelik Bakanlıkca %50 hibe kapsamında.

Ürünlerde belirtilen değerler farklı güneş panelleri kapasitelerine göredir, detaylı bilgi için lütfen mail ile, pompa derinliğini, talep edilen su debisini ve bulunduğunuz bölgeyi bildiriniz.
Lütfen mail ile teklif isteyiniz, projelendirilip teklif gönderilecektir.

Güneş enerjisinin tarımsal uygulamalarda kullanılması oldukça mantıklıdır, çünkü güneş pilleri de bitkiler gibi güneşe ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin sulanması gerektiği zamanlarda güneş enerjisi de bol miktarda mevcuttur, güneş enerjisi ile bitkilerinizi büyütürken sulama ihtiyacının için elektrik elde etmenizi de sağlayacaktır.

Basit bir hesaplama yapalım;

1 kW Güneşe enerjisi ile jeneratör kullanımı maliyet analizi
Güneş Enerjisi (fotovoltaik) Jeneratör (0,9kW-Benzinli)
Sistem maliyeti (1 kW) 13.500 TL 1.200 – 1750 TL
Günlük elektrik üretimi 4 kWh 4 kWh
Yıllık elektrik üretimi 1.460 kWh 1.460 kWh
Günlük yakıt tüketimi 0 8 TL (4 kWh için 2,2lt)
Yıllık yakıt masrafı 0 TL 2.920 TL
20 yıllık toplam masrafı 13.500 TL 58.800 TL
Gece sulaması için akü 2.500 TL 0 TL

Hesaplama yıllık ve ideal koşullar gözetilerek yapılmıştır ve güneş enerjili sistem kendini 3-4 yıl içinde amorti edecektir. Güneş pillerinin ürettiği fazla enerji aydınlatma veya diğer ihtiyaçlar için kullanılanabilir.

Güneş Enerji ile Tarımsal Sulama

Projelendirme sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar;
1) Pompanın ihtiyaç duyduğu enerjiye uygun fotovoltaik panelin seçilmesi.
2) Gece sulama yapılacaksa sistemin akü ile takviye edilmesi veya kuyudan çekilen suyu bir depoya aktarmanız halinde geceleri sulama için akü ihtiyacınız olmaz.
3) Sistem farklı alanlarda kullanılmak isteniyorsa, fotovoltaik panellerin yürüyen aksam üzerine veya kolaylıkla taşınabilecek biçimde monte edilmesi.

Avantajları
Güneş enerjisi ile sulama ekonomik ve masrafsız bir yöntem olması.
Yakıt tedariki, jeneratör çalıştırma, yakıt fiyatlarından etkilenmemesi.
Fotovoltaik sistemi sulama dışında ki uygulamalınız (aydınlatma vs.) için de masrafsız bir biçimde kullanabilirsiniz.
Çevreci ve yıllarca sorunsuz çalışan bir sisteme sahip olması.
Bitkiler gibi güneş enerjisine uygun oluşundan dolayı, enerjiyi zamanın da üretebilmesi.

Fiyat teklifi için Bizimle irtibata geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir