power Enerji Rüzgar Türbini

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi, Güneş Enerjisi Fiyatları, güneş enerjisi ile elektrik üretimi, ev tipi güneş paneli, güneş enerjisi ile elektrik üretimi fiyatları,güneş enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır,güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapan firmalar,

GÜNEŞ ENERJİSİ

 

Güneş Enerjisi * Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi, Güneş Enerjisi Fiyatları, güneş enerjisi ile elektrik üretimi, ev tipi güneş paneli, güneş enerjisi ile elektrik üretimi fiyatları,güneş enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır,güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapan firmalar,güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyeti,güneş enerjisi ile elektrik üretimi vikipedi,güneş enerjisi ile elektrik üretimi projesi,rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi,güneş enerjisi fiyatları

 

 • GÜNEŞ ENERJİSİ

 • Güneş enerjisi, gerek çevreci olması gerekse ucuz işletme maliyeti sebebi ile tercih edilen elektrik üretme yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Hemen hemen her alanda kullanılabilen bu sistem yenilikçi bina uygulamaları ile oldukça popülerleşmiştir. Peki bir ev sistem maliyeti ne kadara olmaktadır?

 • Fotovoltaik Paneller

  Güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren cihazdır. Verimleri panel tipine göre değişmekle birlikte % 15-20 arasındadır. Laboratuar çalışmaları devam etmekte olup verim değerlerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Türkiye şartlarında güneşlenme süresi; kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat ve yazın 11 saattir.  Paneller, ortam koşullarının elverişli olması durumunda nominal güçlerini üretebilirler. Panel camının kirli olması, güneş ışınlarının geliş açısının dik olmaması, havanın çok sıcak veya çok soğuk olması panel verimini düşürecektir. Bu yüzden hesaplanan güç değerinin biraz yukarısında bir değerde panel kullanmak uygun olacaktır. 

 • güneş enerjisi

  Akü Sistemi

  Aküler elektrik enerjisinin depolanmasında kullanılır. Güneş olmadığı zamanlarda enerjisiz kalmamak için elektrik enerjisinin depolanması mantıklıdır. Ayrıca güneşsiz günler de olabilmektedir. Bu yüzden enerjinin depolanması oldukça önemlidir. Akü kapasitesinin belirlenmesinde en önemli faktör sistemin güneş göremeyeceği gün sayısını ya da saatini hesaplamaktır. Biz bunu 2 gün olarak kabul edersek; günlük tüketimi 5 kW-saat olan bir ev için 10 kW-saatlik enerjiyi depolayabilecek bir akü grubu gereklidir. Sistem gerilimini 12 V seçersek, 12 V 1200 Ah' lik akü grubu bir sistem için yeterli olacaktır. Ancak şuu unutmamak gerekir akü sistemi otonom (stand alone) sistemler için gereklidir. Akü sistemi otonom sistemelerin maliyet tarafının önemli bir kısmını oluştururlar.

  Akü Şarj Regülatörü

  Güneş panelinden gelen akımı ayarlayarak akünün tam dolmasını veya tamamen boşalmasını engeller. Tüketici için gerekli akım değerine göre sistemde uyumlu çalışabilecek tipte seçilmesi gereklidir. Ayrıca akü şarj regülatörünün, akü gerilimine uyumlu olması gerekmektedir. Şarj regülatöründen direkt doğru akım çıkışı alınabilir. Çoğu regülatörde şarj durumuna ait sayısal bilgileri gösteren ekran bulunmaktadır. Bir çok regülatör üreticisi firma panel gücüne göre seçilmesi gereken regülatörü saptamış ve tablolar halinde kataloglarına koymuşlardır.

 • güneş enerjisi elektrik üretimi

  Evirici

  DA enerjisinin AA enerjisine çevrilmesine yarayan cihazlardır. Genel olarak tam sinüs çıkışı veren ve vermeyen olmak üzere iki çeşit evirici bulunmaktadır. Hassas yüklerin bulunduğu sistemlerde tam sinüs çıkışı verebilen eviricilerin kullanılması gereklidir. Evirici gücü, sistemde aynı anda çalışabilecek yüklerin güç değerleri toplanarak elde edilir. Aylık faturası 80 TL gelen bir tüketici 2000 Watt'lık bir evirici seçebilir.

   

  Diğer Ekipmanlar

  Sistemde kullanılması gereken diğer elemanlar kablolar ve sigortalardır. Ayrıca sistemi izleyebilmek için çeşitli elektronik devreler de kullanılabilir. Sigorta ve kablo seçimi sistemin düzgün çalışabilmesi için son derece önemlidir. Kablo seçiminde gerilim düşümü de dikkate alınmalıdır.

  güneş paneli

 • Bunlar İlginizi Çekebilir

  Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Güneş Panelleri, Monokristal Güneş Enerjisi, Polikrsital Güneş Enerjisi, Güneş Enerjisi Maliyeti, Güneş Enerjisi Ev İçin

 
Tel
Mail İle İrtibata Geçiniz
Bize Ulaşın
Email
info@powerenerji.com
 
Live chat
Live chat