Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı Solucan Gübresi Üretimi Solucan Gübresi Fiyat

kırmızı kaliforniya solucanı ne işe yarar,kırmızı kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir,kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir,kırmızı kaliforniya solucanı satışı,kırmızı kaliforniya solucanı özellikleri,kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı,kırmızı kaliforniya solucanı üretimi,kırmızı kaliforniya solucanı nedir,solucan gübresi üretimi tesisi maliyeti,gübresi üretimi devlet desteği,solucan gübresi nasıl üretilir video,solucan gübresi fiyatı,solucan yetiştiriciliği,solucan gübresi satışı,solucan fiyatları,solucan gübresi üretimi karlımı,solucan gübresi nasıl yapılır,solucan gübresi üretimi video,solucan gübresi üretimi devlet desteği,solucan gübresi üretimi teşvik

kaliforniya solucan gübresi fiyatı satışı

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı Solucan Gübresi Üretimi Solucan Gübresi Fiyat

İngilizce kaynaklarda Vermicompost olarak geçen solucan gübresi; kimyasal içermeyen bitkisel atıkların (sebze, meyve, saman, çimen, hayan gübresi vb.) solucanlar tarafından işlenmesi (sindirilmesi) ile ortaya çıkan organik gübredir.

Solucan Gübresi nedir?

70 yılı aşkın süredir Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Avrupada ve dünyanın birçok gelişmiş tarım ülkesinde her tür meyve, sebze, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılmakta olan organik bir gübredir.

Amerika Kaliforniya eyaletinde, çok yavrulayan bir solucan türü ile çok çalışkan başka bir solucan türünün laboratuvar ortamında melezlenmesi sonucu üretilen Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanı cinsi kültür solucanları,  worm casting ve vermicompost üretimi için  tüm dünyada en yaygın kullanılan cins solucanlardır.

 Solucanların atıkları işlemesi ile ortaya çıkan vermikompost, bitkilerde ciddi verim artışı sağlamakla kalmaz, başta kök hastalıkları olmak üzere bitkileri zararlı patojenlere karşı daha dirençli yapar. Solucan gübresinin bu özelliği ticari tarımda patojenlere karşı verilecek olan kimyasal mücadeleyi azaltarak maliyeti düşürdüğü gibi çevre dostu verimli üretimi destekler.
solucan gübresi ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı Solucan Gübresi Üretimi Solucan Gübresi Fiyat

kaliforniya solucan gübresi fiyatı satışı

kaliforniya solucan gübresi fiyatı satışı

50 TL

%100 ORJİNAL SOLUCAN GÜBRESİ

KENDİ ÜRETİM TESİSİMİZİN ÜRÜNLERİ

BELİRTİLEN FİYAT 25 KG’LIK TORBA FİYATIDIR

TONAJLI ALIMLARDA ÖZEL FİYAT HAZIRLANIR

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı fiyatı

SİPARİŞ VERMEK İÇİN BİZİ ARAYIN 0532 745 27 63

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCAN SATIŞI ÜRÜN BİLGİSİ

.Verilen fiyat 10 bin üzeri alımlarda 0,10 krş’tur.

.100 Adet solucan—50 tl

.250 Adet solucan—100 tl

.500 Adet solucan—150 tl

.1000 Adet solucan—250 tl

.2500 Adet solucan—475 tl

.5000 Ader solucan—800 tl

.10000 Adet solucan—1500 tl

İsterseniz hobi amaçlı dilerseniz ticari amaçlı,solucan gübresi üretebilirsiniz.

Üretime başlamadan önce doğru kişilerle yol alın…bu sizi bir adım daha öne çıkarır…

Üretim tesisimizi arayıp randevu alarak yerinde ziyaret edebilirsiniz.

100 bin üzeri solucan alımında firmamız tarafından kurulum yapılmaktadır.

kurulum yaptığımız firmalara danışmanlık verilmektedir..

(Bakımı,mama hazırlanması,üretim prosesi,kosgeb destekleri,Makine ekipman üretim sonrası pazarlama)

Solucanlar tek tek sayılır,içerisinde kokon(yumurta) bulunmaktadır.

KARGO VE TESLİMAT

Bu üründe kargo teslimatı yalnızca pazartesi, salı, çarşamba  perşembe Cuma günleri yapılır.cumartesi ve pazar günü verilen siparişler bir sonraki ilk pazartesi günü kargoya verilir.

Yukarıda belirtilen günlerde 15:30’a kadar verilen siparişlerde aynı gün kargoya teslimat yapılır

ÜRETİM YERİ

Bu ürün Denizli İli Tavas ilçesinde  bulunan tesislerinde üretilmiştir.

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI

Organik dönüştürülebilir atıklarınız biriktiğinde onları atmayın, çünkü bu atıkları organik gübreye dönüştürebilecek kırmızı kaliforniya solucanlarımız var. Kendi kırmızı kaliforniya solucanlarınıza sahip olabilirsiniz. Bu canlılar 2-10 cm uzunluğunda ince yapılı canlılardır; ancak yaptıkları işler çok büyüktür. Bu solucanlar bir grup oluşturduğunda, obur organik tüketicilere dönüşürler ve önlerine çıkan tüm organik maddeleri tüketirler. Tonlarca bitkisel ve hayvansal atığı kaliteli organik gübreye dönüştürürler. Doğru besleme ve zengin mama içeriği ile tarla, sera, bahçe ve çim sahalar için siyah altın olarak bilinen çok kaliteli solucan gübresi elde edilir.

Bu solucanlar ile üretilen organik gübre normal bir topraktaki fosfordan 7 kez, azottan 5 kez ve potasyumdan 11 kez daha güçlüdür. Bu güçlü gübre tamamiyle organik atklarınızdan elde ediliyor. Önemsemediğimiz attığımız çöplerimiz bu solucanlar ile çok kaliteli humus madde haline geliyor. Kırmızı kaliforniya solucanları dünyanın en iyi bahçıvanlarıdır. Hem tarla hem de bahçelerimiz için bize organik gübre üretirler. Atıkları dönüştürmek, toprakta kullanılan sentetik zararlı gübre ihtiyacını azaltmak ve topraktaki organik madde miktarını arttırmak gibi 3 önemli özellik kırmızı kaliforniya solucanları ile mümkün.

Solucanlarımızın küçük olduğuna bakmayın, onlar dünyayı kurtarabilecek kadar büyük bir iş yapmaktadırlar. Solucanlarımızın türü, eisenia foetida adıyla bilinen uluslararası alanda red wiggler olarak adlandırılan ve ülkemizde kırmızı kaliforniya solucanı olarak tanıdığımız türdür. Dünyanın en iyi kompost dönüştürücü solucanları olarak ön plana çıkmışlardır. Hızlı bir şekilde ürerler, hızlı bir şekilde gübre üretirler ve çok farklı ortam şartlarına uyum sağlayabilirler. Sağlıklı solucanlar sağlıklı kompost (solucan gübresi) üretirler.

 

BAKIM

Kırmızı Kaliforniya Solucanı”nı teslim aldıgınız zaman minimum 60cmx60cm boyutlarında plastik bir kabın içine  gazete kağıdını  şeritler şeklinde kesip solucanlara yatak olması için yerleştiriniz.

Daha sonra teslim aldıgınız kutu içindeki solucanları gübreleriyle birlikte plastik kabınıza dökünüz.

Solucanların içinde bulundugu gübrenin nemini 3-4 günde bir kontrol etmelisiniz.

Gübre ne çok ıslak olacak ne de kupkuru.Elinize giydiginiz bir eldiven ile gübreden bir avuç alıp sıkınız,sıkınca avucunuzdan en fazla 1-2 damla su damlamalıdır.

Gübreyi avucunuzda sıktığınız zaman yapışıp topaklanıyorsa ortamın nemi uygun demektir.Tek yapmanız gereken 3-4 günde bir pülverize şeklinde nemlendirmenizdir.

Solucanlarınıza evdeki meyve sebze artıklarını blender geçirerek vermelisiniz veya sığır gübresi temin edebilirseniz sadece bu gübre ile besleyebilirsiniz.

Solucanlara verilevek mutfak artıklarınızı kapalı bir kapta 15 gün beklettikten sonra fermente olduğundan emin olup verebilirsiniz.

Mama vermeden önce mutlaka kabınızın bir kenarına bir tutam koyarak 1-2 gün bekleyin.solucanların mamaya girip girmemelerini gözlemlemelisiniz.

hazırlamış oldugunuz mamaya girmişlerse mamayı kabınızın içindeki gübreyi 2-3 cm üstünü kapatacak şekilde verebilirsiniz.

Solucanlar yemi gübreye dönüştürdükçe, yem eksilmeye başlayacak ve solucanlar en üst kısımda dolaşmaya başlayacaktır. Her defasında bir parmak kalınlığında  hazırladığınız yemi ekleyip üst kısımlar kurur gibi olunca su püskürtün.

Kabınızın içindeki mamayı solucanlarınız hızla tüketecekler ve ortaya çok değerli bir gübre olan solucan gübresi cıkacaktır.

Artık yapmanız gereken ise kabınızın içindeki solucan gübresinden solucanları ayırıp gübreyi hasat etmenizdir.

Bunun için ise kabın içine delikli bir bez,ağ,çuval benzeri içinden solucanların geçebileceği bir örtü koyarak üzerine taze mama ilavesi ile solucanların deliklerden ağın içindeki taze mamaya geçmesini beklemektir.Sonrasında delikli bezinizi kenarlarından tutarak içindeki solucanlar ile birlikte hazırlamış oldugunuz 2.bir kaba aktarmaktır.2.kabı hazırlarken yatak yapmayı unutmayın.

Solucanları aktardıktan sonra 1.kabınızda bulunan tüm gübre solucan gübresidir ve bu gübreyi balkonunuzda veya arka bahçenizde organik sebzeler,meyveler yetiştirmek için kullanabilirsiniz.Saksı bitkileri ve çiçekler içinde bulunmaz nimettir.

 

DİKAT EDİLMESİ GEREKENLER

.Yem kalitesi solucan yetiştirilmesinde en önemli etkendir. Yemi gübrenin içindeki mikroorganizmalar meydana getirmektedir.

.Yem için kullanacağınız atıkları mümkün olduğunca küçük parçalara bölerek hazırlayınız.

.Yem içerik bakımından hep aynı standartta ve aynı cins atıklar, aynı oranda karıştırılarak hazırlanmalıdır.

.Zamanında beslemelidir.

.Nehir, kaynak veya kuyu suyu kullanılır. Klorlu su zararlıdır, bekletip kullanmak gerekir. Ayrıca yağmur suyu da kullanılabilir.

.Ortam sıcaklığı +5 ile +30°C olmalıdır.

.Solucanların sindirim sistemi asidik besinlere karşı duyarlı. Tüm narenciye kabukları,portakal, limon, mandalina , soğan sarımsak,domatez et ve süt ürünleri, sirke, iğne yapraklı olan çam vs. ağaç yaprakları, meşe yaprağı kesinlikle solucanlara verilmemelidir.

.Solucan Gübresinin sebzelerde dikim öncesi sıraya atılması önerilir. Dikim sonrası atılması zorunluluğu durumunda fidenin yaprak iz düşümüne denk gelen toprağa uygulanması önerilir.
.Solucan Gübresinin ağaçlarda dikim öncesi ve sonraki dönemlerde yaprak iz düşümüne denk gelen toprağa uygulanması önerilir. 

 

SIK SORULAN SORULAR

 

1- Kırmızı kaliforniya solucan gübresi koku yaparmı?

Kaliforniya solucan gübresi hiç bir şekilde koku yapmaz.Bulunduğu ortamda kokusuz olma özelligi ile diğer gübrelerden farklıdır.

 

2-Kırmızı kaliforniya solucanları ne yer?

Solucanlar yemeği çok severler ve zamanlarının çoğunu da yiyerek geçirirler.Sizin gibi solucanlarında sevdiği ve sevmediği yiyecekler vardır. kompost hazırlarken meyve ve sebzeler tercih edeceklerimizdendir. Kabak,muz kabukları,çay posası,yumurta kabukları,kahve telvesi,kuru yapraklar,meyve ve sebze,fermente olmuş hayvan gübresi,gazete karton verebilirsiniz.

 

3-Kırmızı kaliforniya solucanları ne yemez?

Solucan kabınıza turunçgiller, soğan, sarımsak tuzlu ve asitli yiyecekler verilmez. Domates patates verilmez. Et ve süt ürünleri kullanmamanız gereken yiyecceklerdir. şeker ve işlenmiş gıda atıkları narenciye portakal,limon,mandalina vb.ekmek,hububat,tereyağ bitkisel yağlar,salata sosları verilmemelidir.

 

4-Yıllık sıcaklık ortalaması düşük olan bir yerde, solucan yetiştirmek istiyorum. Kış aylarında üretim yapabilir miyim?

Evet, kesinlikle yapabilirsiniz. Kırmızı kaliforniya solucanları 5 ile 30 C arasında normal olarak faaliyetlerine devam eder. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak, solucan yığınlarının % 60 ile 90 arasında nem oranında tutulması ve ortam sıcaklığının 0 C’ninaltına düşmemesi 37 C’nin üzerine çıkmaması şartıyla solucan yetiştirmek mümkündür.

5- Solucan siparişi vermek istiyorum; ancak taşıma esnasında solucanlarımın başına kötü bir şey gelir mi?

Solucan siparişlerinin en geç 3 gün içerisinde teslim edilmesini sağlayacak şekilde planlama yapıyoruz. Solucan siparişlerinin büyük çoğunluğu 1 ile 2 gün içinde müşteriye teslim edilir. Ancak tesisimize coğrafi olarak uzak yerlere gönderim süresi 3 günü bulabilmektedir. Solucanlarınıza yeterli miktarda oksijen, nem ve mama sağlayacak özel kaplarda kargoya teslim ediyoruz.

6- Solucan siparişi verdiğimde belirttiğim adreste olamazsam solucanlarımı canlı teslim alabilir miyim?

Hem evet hem de hayır.Solucanlarınızı hemen teslim almanız onları canlı ve sağlıklı bulabilmeniz için çok önemlidir. Solucanlarınız uzun süre gönderim kabında yaşayabilir; ancak kargo şubesinde hangi koşullarda tutulacakları bizim kontrolümüz dışında olacaktır. Sipariş vermeden önce teslimat için firma temsilcimize bilgi vermeniz doğru olacaktır.Sizin için en uygun gönderim zamanı ve şartlarını ayarlamak bizim sorumluluğumuzdadır.

7-1000 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı ne kadar solucan gübresi üretir?

1000 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı günde ortalama 150 ile 300 gr arasında solucan gübresi üretir. Aynı zamanda her 3 ayda sayılarını 2 katına çıkarırlar. Böylece solucan sayınız artarken gübre üretim miktarınızda artacaktır. 1000 Adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı satın aldığınızda 1 yıl içinde bu sayı 16000 adede çıkmış olacaktır.

8-Solucan satın alımında miktar sınırı veya gönderim sınırlaması var mıdır?

Hayır hiçbir sınırlamamız yoktur.Türkiye genelinde herhangi bir sınırlama olmaksızın profosyonel ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

9- Neden bizi tercih etmelisiniz, diğer firma ve üreticilerden farkımız nedir?

Müşterilerimizin ilk tercihi olmak gibi bir anlayışla hareket ederiz. Siparişiniz öncesi ve sonrası her türlü sorunuza cevap verebilecek tecrübeye ve  iletişim kanallarına sahibiz. Solucanlarınızın size canlı ve sağlıklı ulaştırılması konusunda hassas davranıyoruz. Hem anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile hem de gerektiğinde kendi araçlarımız ile solucanlarınızı özenle taşıyoruz. Bu yüzden canlı teslim garantisi verebiliyoruz.

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

1- Worm Casting /Solucan Gübresi:
%100 Solucan Gübresi olarakta tanımlanabilir. Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de gübre denmektedir.  Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmemiş herhangi bir madde kalmamış ürüne Solucan Gübresi – Worm Casting denir. 

2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak Solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışımıdır. Bu nedenle elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, üretim süresine bağlı olarak %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama veya büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir. Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir. Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.

solucan gübresi ile ilgili görsel sonucu

solucan gübresi

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretim projelerini ticari ve hobi amaçlı olmak üzere iki ayrı kategori olarak ele almak çok daha açıklayıcı olacaktır. Bu sayfada paylaştığımız makale ve linkler, ticari veya hobi olarak solucan gübresi üretmek isteyen, fakat nereden ve nasıl başlayacağını bilmeyen girişimciler içindir.

solucan gübresi ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı Solucan Gübresi Üretimi Solucan Gübresi Fiyat

 

 

kırmızı kaliforniya solucanı ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı Solucan Gübresi Üretimi Solucan Gübresi Fiyat

 

IBC-su-tanki

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatı Solucan Gübresi Üretimi Solucan Gübresi Fiyat

 

Kırmızı Kaliforniya solucanı nereden alınır?

Bizden Kırmızı Kaliforniya solucanı satın aldığınızda zaten size 1 hafta, 10 gün yetecek kadar mama ile birlikte gönderiyoruz. Aynen size geldikleri gibi mama ile birlikte solucanları besleme tankına bırakın. Ticari üretimde solucanlar için yatak hazırlamaya gerek yoktur.

Solucanları tankın içine bıraktıktan sonra üzerine 3-4 cm kadar mama ile ilave edin. Solucanlara asla yukarıdan baskı uygulamayın. Mamayı sakin bir şekilde, kabarık olacak biçimde güzelce üzerlerine yayın.

1 metre karelik alana 8000 solucan bırakılması öneriliyor.

Bizim alanımız 1,20 metre kare olduğuna göre 10.000 solucan uygundur.

Kırmızı Kaliforniya solucanları nasıl beslenir?

İnternetten biraz araştırma yaparsanız çevrenizde separetörden geçmiş ahır gübresi veya hazır solucan maması satışı yapan şirketler bulabilirsiniz. Eğer paranız varsa ihtiyacınız kadar satın alarak solucanları hazır mama ile besleyebilirsiniz.

Eğer seperatörden geçmiş hayvan gübresi kullanırsanız daha verimli ve kaliteli solucan gübresi üretirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa tabi ki doğal yollarla fermente ettiğiniz hayvan gübresini kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Organik  Solucan Gübresi Faydaları;

 • Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.
 • Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.
 • Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.
 • Verim artışı sağlar.
 • Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
 • Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.
 • Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
 • Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır
 • İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
 • Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
 • Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.
 • Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
 • Yabancı ot tohumu içermez.
 • %100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.
 • Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.
 • Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.
 • Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.
 • %100 Organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
 • İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.

 

Solucanları beslemek için nasıl kompost  hazırlanır?

Kullanılacak hammadde; taze büyük baş hayvan gübresidir.

Kompost yapımına uygun materyaller;

Çimen, ot

Ağaç yaprakları

Mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan

Buğday, arpa veya yulaf samanı

Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz),

Yonca

Fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları (öğütülmüş)

Pamuk işleyen fabrikaların bitkisel kalıntıları

Ay çiçeği işleyen fabrikaların atıkları

Çay posası

Yumurta kabukları

Pancar yaprakları

Mutfak atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları)

Bunlara daha pek çok örnek vermek mümkündür. Kısaca içerisinde, tuz, asit veya herhangi bir kimyasal olmayan bitkisel atıklar kompost yapımında işinize yarayacaktır. Bunların kuru katı olanları kahverengi sınıfına, taze olanları yeşil sınıfına giriyor. Besin değeri yüksek bir kompost hazırlamak için sadece yeşil değil kahverengi materyal de kullanmak gerekiyor.

Örnek;

Malzemeler

100 kg taze sığır dışkısı; beton zemin üzerine dökmeniz veya dökeceğiniz alana naylon sermemiz gerekir.  Böylece topraktan farklı cins solucanların veya zararlı böcek ve bakterilerin kompost içine karışması engellenir.

70 kg çay posası; herhangi bir kahvehane bir ayda yaklaşık olarak 150 kg çay posasını çöpe atar. Bu ülkede kahvehane olmayan bir bölge olması zaten imkansız olduğuna göre, çay posası besin değeri yüksek ve ulaşılması en kolay bitkisel atıktır.

Çevrenizde bulunan 3 tane kahvehaneye 2’şer tane büyük boy çöp kovası bırakın ve zaten çöpe atacakları çay posasını biriktirmelerini rica edin. 3 günde bir en az 50 kg çay posası elde etmiş olursunuz.

10 kg anız atığı; kırsal kesimde ikamet eden biri için ulaşılması en kolay bitkisel atıklardan biridir. Bunun yerine talaş, kuru yemiş kabukları, ağaç yaprakları veya herhangi bir kahverengi bitkisel atık kullanabilirsiniz. Bu atıklar çok iri olursa sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden parçalanmış olmaları gerekiyor.

Yumurta kabuğu; çevrenizde pasta börek satan tüm işletmeler her gün yüzlerce yumurta kabuğunu çöpe atıyor. Rica ederseniz emin olun çöpe atmak yerine sizin için bir kenarda toplayacaklardır. Bunları ufak parçalar haline gelene kadar ezin. Yumurta kabukları hem solucanların sağlığı hem de kompost kalitesi açısında önemlidir.

Eğer yeterince yumurta kabuğu bulamıyorsanız karışıma bir miktar ince kum veya toprak ilave etmeniz gerekiyor.

Bunların dışında yukarıda yazdığım veya unuttuğum bitkisel atıklardan elinizde ne varsa kompost içine dahil edebilirsiniz.

100 kg sığır dışkısı, 70 kg çay posası, 10 kg saman ve yumurta kabuklarını iyice karıştırın ve uzun bir yığın yapın. Şimdi, sinek ve böceklerden korumak için üzerini naylon branda ile örtün. Hava alması için belli bölgelerde delikler açın. Karıştırma işlemini 4 günde bir olmak şartıyla toplamda 8 defa yaptıktan sonra kompost solucanlara verilecek kıvama gelmiş olacak. Sıcak yaz aylarında karıştırma işlemi 4 günde bir olmak şartıyla 12 defa yapılır. Fermente olduğunu anlamanın en kolay yolu az bir miktar alıp solucanlara vermektir. Eğer saldırıyorlarsa işlem tamam demektir. Bu karışım ile elde edeceğiniz 180 kg kompost (mama) 10 bin adet solucana 1 ay yetecektir.

Kompost uzun bir yığın halinde olursa karıştırması daha kolay olur. Yapacağınız her karıştırma işleminde nem oranını kontrol edin. Eğer kuru ise karıştırırken aynı zamanda biraz nemlendirin. Karışımdan bir tutam avucunuza alın ve sıkın, eğer su çıkıyor ama damlamıyorsa nem oranı iyi demektir.

Ortalama 32 gün içinde kompost hazır duruma gelir. Zaten koyulaşan renginden bunu anlarsınız. Tamam, bu artık hazır deyip doğrudan bol kepçe vermeyin. Önce çok az bir miktar verin ki sorun olup olmadığını solucanlara zarar vermeden anlama şansınız olsun. Merak etmeyin solucanlar 1 gün aç kaldılar diye ölmezler. Hatta solucan gübresi üreticileri bazı dönemler kısa süreliğine solucanları aç bırakarak altta bıraktıkları mamayı tüketmelerini sağlarlar. Bunlar zamanla tecrübe ederek öğreneceğiniz konular. Kompost=mama. Aynı şeylerdir. Kompost miktarı solucan sayınıza göre 1 ay yetecek kadar yapılması uygundur.

Hazırlanan kompost solucanlara nasıl verilir?

Solucanlara verdiğiniz mama miktarı en fazla 10 cm olmalıdır. En ideal besleme şekli 7 cm, yani ortalama 4 parmaktır. Hazırladığınız mamayı sakin bir şekilde solucan besleme kasalarına ilave edin ve baskı uygulamadan kabarık kalmasını sağlayacak şekilde yüzeye yayın. Solucanlar mamayı tükettikçe taze besine ulaşmak için sürekli yüzeye doğru hareket ederler ve yüzeye yakın olan 10-15 cm’lik alanda yaşarlar. Besleme tankının içindeki nem oranı %80 olmalıdır. Tankın içinden bir miktar kompost alın ve avucunuzda sıkın, su çıkıyor ama damlamıyorsa  uygundur.

Solucan gübresi üretiminde hasat nasıl yapılır?

Sabit kasalarda yapılan üretimde en ideal hasat şekli delikli meyve kasaları kullanmaktır. Üretim kasaları tamamen solucan gübresi ile dolduktan sonra meyve kasalarını mama ile doldurun ve en üste bırakın. Solucanlar bir süre sonra kasaların içinde toplanacak ve onları yeni üretim tankına alacaksınız. Bundan sonraki süreç buraya kadar anlattıklarımızın tekrarıdır.

 1. Salik Pasa dedi ki:

  Bir evin ihtiyacı olan sistemin maliyeti nedir?

 2. Erem dedi ki:

  Rüzgar enerjisi sistemleri maliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 3. Arsal Uslu dedi ki:

  Rüzgar enerjisi sistemleri maliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 4. Arsal Uslu dedi ki:

  Solar enerji mi rüzgar enerjisi mi? Hangi enerji türü daha uygun?

 5. Eda Vural dedi ki:

  3000 watt ŞOFBEN AYDA KAC TL YAKAR?

 6. Bardakci dedi ki:

  Patates tarlası için güneş enerjisi ile sulama mümkün mü?

 7. Hasret Hulusi dedi ki:

  Rüzgar enerjisi sistemleri maliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 8. Zeyno Cimen dedi ki:

  Bir evin ihtiyacı olan sistemin maliyeti nedir?

 9. Gun Pasa dedi ki:

  Ev aletleri elektrik tüketimi hesabı nasıl yapılır?

 10. Evrim Reza dedi ki:

  Ev aletleri elektrik tüketimi hesabı nasıl yapılır?

 11. Savas Öztürk dedi ki:

  Güneş Enerji Santrali Kurmak İstiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir