Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

Polikristal Güneş Paneli ve monokristal güneş paneli arasındaki fark nedir? neden bu kadar önemlidir. Güneş panelleri elektrik üretim verimliliği hakkında yazı

güneş enerjisi gunes enerjisi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

Dünya’daki fotovoltaik panellerin neredeyse %90’ı bugün kristal silikon. Ve bu paneller bazı çeşitliliğe dayanır. 2011 yılında, konut sektörüne üreticileri tarafından tüm ABD Gönderilerin yaklaşık % 95’i kristal silisyum güneş panelleriydi.

PV kullanılan silikonun birçok formları benzerdir; ana fark, silikon saflığıdır.

Saf silikon nasıl olur derseniz? Daha mükemmel silikon molekülleridir, daha iyi güneş pili elektrik (fotoelektrik etkiyi) solar enerji (güneş ışığı) dönüştürme konusunda olmaktadır. Hizalanması daha lineardır.

Güneş panelleri verimliliği; saflık ile paraleldir, silikon saflığını arttırmak için kullanılan işlemler pahalıdır.

Kristal silisyum mono ve poli kristal silisyum güneş hücrelerinin temelidir.

  • Polykristal Silikon Güneş Pilleri 

Polikristal silikon, aussi polysilikon (p-Si) ve multi-kristal silikon (mc-Si) olarak bilinen tüm dayalı ilk güneş panelleri, 1981 yılında pazara sunuldu. Monocrystalline-tabanlı güneş panelleri aksine, polikristal güneş panelleri yapmak Czochralski işlemi gerektirmez. Ham silikon eritilmiş ve mükemmel bir şekilde kare gofret haline getirilmiş ve kesildiği olan bir kare kalıp içine dökülür.

Avantajları
Polikristalin silisyum yapmak için kullanılan yöntem daha basit ve daha az maliyetli. Atık silikon tutarı monokristalin ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.
Polykristalli güneş panelleri; monokristal güneş panellerine göre daha düşük ısı toleransı gösterir.

Dezavantajları
Polikristal-tabanlı güneş panelleri verimliliği genellikle 13-16% oranındadır. Düşük saflık silikon, polikristal güneş panelleri monocrystalline güneş panelleri gibi oldukça verimli değildir.
Monokristal güneş panellerine göre aynı güç üreten sistem alanı daha büyüktür (kalite ve markaya göre değişkenilk gösterir).

Güneş Paneli Fiyatları

  1. Beyaz Karadere dedi ki:

    Solar enerji mi rüzgar enerjisi mi? Hangi enerji türü daha uygun?

  2. Selma Kucuk dedi ki:

    Patates tarlası için güneş enerjisi ile sulama mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir