Rüzgar Enerjisi Devlet Desteği Teşviki Kredi İmkanları

rüzgar gülü elektrik üretimi devlet desteği,rüzgar gülüne devlet desteği,rüzgar enerjisi destekleri,rüzgar türbini teşvik kredisi,rüzgar türbini destekleri,rüzgar enerjisi devlet alım garantisi,güneş enerjisi devlet desteği,rüzgar enerjisi teşvikleri,yenilenebilir enerji teşvikleri

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Lisanssız rüzgar enerjisi maliyeti öncelikle kurulum maliyetleri olarak kuleyi yerleştirmek amacıyla betorname temeli, ağır ve büyük parçalara sahip olan türbinin taşınması için yol yapım masrafları, gerilim seviyesinin değiştirilebilmesi için transformatör, türbinin uzaktan kontrol edilebilmesi ve takip edilebilmesi için iletişim bağlantılarının yapılması, türbinden transformatöre ve transformatörden de iletim hattına giden kabloların maliyetleri olarak sıralabilir.

Kulenin dikileceği temel ve yol yapımlarına ait masraflar tamamen toprağın yapısı ile alakalıdır. Lisanssız rüzgar enerjisi üretimi tesisi için yapılacak yolların 30 tonluk kamyonu taşıyacak özelliklere sahip olması gerekmektedir. Maliyeti etkileyecek diğer unsurlar ise türbinlerin kurulacağı alanın yollara olan uzaklığı ve santralde üretilen enerjiyi iletecek hatta olan uzaklıktır. Eğer türbinlerin kurulacağı yerin şebekesi üretilecek enerji kapasitesi için uygun değilse iletim hatlarının güçlendirilmesi gerekebilir. Bu nedenle rüzgar türbini maliyeti ve diğer maliyetler hesaplanırken bu da göz önüne alınması gereken kriterlerden biridir.

Kredi Veren Şirketler ya da Bankalar Var mı?

Lisanssız rüzgar enerjisi sadece ihtiyaç duyulan elektriğin değil, ihtiyaç fazla üretilen elektriğin de şebekeye satılarak gelir elde edilmesi için yönetmelikte desteklenmektedir. Bunun yanı sıra lisanssız enerji üretiminde destek veren ve yatırımcılara kredi sağlayan bankalar şunlardır;

    • Akbank: Akbank tarafından lisanssız rüzgar enerjisi üretimcilerine ”Enerji Kredileri” başlığı altında kredi sağlanmaktadır.
    • Denizbank: ”Enerji Verimliliği Kredileri” adı altında teşvik sağlamaktadır.
    • Garanti Bankası: Lisanssız elektrik üretimini desteklemek için ”Kendi Elektriğini Üreten Kobi Destek Projesi” adı altında bir teşvik uygulamaktadır.
    • Halkbank: Yatırımcıları ”FKA Yenilenebilir Enerji Kredisi” adı altında destekleyen bankalardan birisi de Halkbank’tır.
    • TEB: Lisanssız rüzgar enerjisi üretimi için ”AFD Enerji Kredisi” başlığı altında destek sağlamaktadır.
    • Türkiye Finans: Teşvik amacıyla ”Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi” uygulamaktadır.
    • TSKB: Lisanssız enerji üretiminde geniş çaplı destek kredileri sunan banka ”Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği ve Çevre” adı altında destek sağlamaktadır.
    • Vakıfbank: Vakıfbank da ”Yenilenebilir Enerji Kredileri” ile yatırımcıları desteklemektedir.
    • Yapı Kredi Bankası: Lisanssız enerji üretimi için ”Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı” adı altında destek sunmaktadır.
 • Yenilenebilir-Enerji-e1447338626857
  • Süreç Ne Kadar Sürer?

   Lisanssız rüzgar enerjisi üretimi için gerekli olan süreç projenin hazırlanması ve yapım aşamasına geçilmesini kapsar.

      • Yer seçimi
      • Rüzgar ölçümlerinin yapılması
      • Fizibilite raporunun hazırlanması
      • Lisans başvurusunun yapılması
      • Gerekli onay ve izinlerin alınması
      • Projenin yapım aşamasına geçilmesi

   Lisanssız rüzgar enerjisi üretiminde ilk aşamada türbinlere uygun yer seçimi yapılmaktadır. Santralin kurulacağı yerin belirlenmesinden sonra lisans sahibi tarafından rüzgar ölçümlerinin yapılması için gerekli izin alınmaktadır. Eğer bölge rüzgar enerjisi üretimi için uygunsa türbinler için yerleştirme planı yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra santralin kurulacağı alanda şebeke bağlantısı ve toplam maliyet için fizibilite çalışmaları gerçekleştirilir. Sonrasında ise alınan izinler neticesinde santralin kurulumuna başlanır.

   Rüzgar türbinlerinin işletmeye alınması inşaat işlemlerinin başlaması ile üretime geçiş sürecine kadar olan dönemde yani yaklaşık olarak 3 ay gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Türbinler istenildiğinde kısa sürede sökülerek başka bir bölgeye de sorunsuz olarak taşınabilmektedir.Rüzgar türbinlerinin 3 ay gibi bir sürede üretime geçirilmesi kısa dönemde enerji talebi bulunan ülkeler açısından oldukça önem taşımaktadır.

reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir