5 KW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti

Evler için Solar Çatı Üstü 5 kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi, güneş paneli kurulumu,solar panel  maliyeti, fiyatı ve elektrik üretip devlete elektrik satışı hakkında olacaktır.

5 KW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda Evler için 5 KW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti Solar Çatı Üstü 5 kw güneş paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi, bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş enerjisi için çatıda güneş paneli kurulumu yapılması durumunda maliyeti nedir, ev için güneş santrali maliyeti (Çatı üzeri ges) kaç yılda yatırım maliyetini karşılar, nereye başvurulur ve enerji üretimi için süreç nasıl ilerlemektedir, gibi sorulara cevap arayacağız.

Son yapılan elektrik zamları ile birlikte yüksek gelmeye başlayan elektrik faturaları nedeniyle çözüm arayan müşterilerimiz evlerinin ve iş yerlerinin çatısına güneş paneli kurmak (fotovoltaik enerji sistemi) ve üretilen enerjiyi evlerinde ve iş yerlerinde kullanmak istemektedir. Bu nedenle bu yazımızı hazırlıyoruz.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

2018 yılı itibari ile ev çatıları, iş yerleri çatıları ve fabrika çatılarına güneş paneli kurulumu yapılması ile güneş enerjisinden elektrik üretilmesinin yolu açılmıştır. Evde güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyeti, Fazla üretilen enerji ilgili elektik dağıtım kurumuna satılabilmektedir.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nedir? Nasıl Yapılır? Maliyeti? Fiyatı

Bir daire için güneş enerjisi maliyeti nedir? Evler için Maxsimum 10 Kw güneş enerjisi sistemi kurulabilir. Bu nedenle elektrik tüketiminizi dikkate alarak bir evin elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş paneli 3 kw, 5 kw ,7.5 kw ve 10 kw çatı üstü güneş enerjisi sistemi kurabilirsiniz.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

5 KW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti

İçindekiler

Evler için 5 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti hesaplama yapabilmek için şu bilgiler gerekiyor. Her evin elektrik tüketimi farklıdır, bu nedenle her evde neredeyse aynı elektrikli ürünler kullanılsa da bu elektrikli ürünlerin kullanım süresi ve kullanım sıklığı farklılık gösterdiği için elektrik tüketimleri dolayısı ile elektrik faturaları farklı tutarlarda gelmektedir.

5 kw güneş paneli fiyatları hesabı yapılabilmesi için aşağıdaki bilgiler gerekmektedir.

solar çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi

solar çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi

Bu nedenle;

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
 • Aylık Elektrik Fatura Tutarı
 • Çatı Alanı
 • Çatı Cephe Yönü

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Enerji Analizi çıkartabilir ve ihtiyacınıza uygun sistemi size tavsiye edebiliriz. Solar sistem kurulumu sonucunda bir evin tüm elektrik ihtiyacı güneş panelleri tarafından üretilebilir.

5 KW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti

Bu bölüme kadar On Grid yani Şebeke Uyumlu Güneş enerjisi elektrik üretimi nasıl yapıldığı, Güneş enerjisi elektrik üretimi için nereye ve nasıl başvurulması gerektiği, aylık mahsuplaşmanın ne olduğu, bir evin tüm elektrik ihtiyacının solar enerji panelleri ile sağlanıp sağlanmadığı hakkında bilgiler edindik.

Bu bölümde ise güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri maliyetleri hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz. Güneş enerjisi elektrik üretimi maliyeti her ev için farklıdır, çünkü her evin elektrik tüketim değerleri farklılık gösterir. Evin çatısına güneş paneli maliyeti elektrik faturasında yer alan değerler üzerinden hesaplanır.

Kendi evinize ait elektrik ihtiyacı için kuracağınız sistemin ekonomik ömrü 25 yıl olup, Türkiye Coğrafi Konumu, enerji maliyetleri dikkate alındığında yatırımın geri dönüşüm süresi ( Amortisman süresi ) 7.5 yıldır.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları
Ev İçin Çatı Üstü Güneş Paneli İle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1kw, 3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw Fiyatı

Ev İçin Çatı Üstü Güneş Paneli İle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1kw, 3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw Fiyatı

5 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

5 kw güneş paneli fiyatları bir evin veya işletmenin aylık Elektrik Faturası aylık 400 TL civarında Geliyorsa 5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 470 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 6.420 Usd civarındadır.

5 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 44m2 alan olması gerekmektedir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

5 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

3 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

3 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 200 TL civarında Geliyorsa 3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 3 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 240 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 4.300 Usd civarındadır.

BağEvi Güneş Enerjisi

3 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 28 m2 alan olması gerekmektedir.

3 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

7,5 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

7.5 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası 600 TL civarında Geliyorsa 7,5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 7.5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 680 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

7,5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 8.890 Usd civarındadır.

7,5 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 70m2 alan olması gerekmektedir.

7,5 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

10 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

10 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 800 TL civarında Geliyorsa 10 kw on grid 10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 10 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 970 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 12.200 Usd civarındadır.

10 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 90m2 alan olması gerekmektedir.

10 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

Aklınıza takılan soruları bize iletebilirsiniz.

Evler için Güneş Enerjisi Kurulum Maliyetleri

2020 yılı Evler için Solar Çatı Güneş Enerjisi Kurulum maliyetleri aşağıda dır. Solar enerji maliyeti yukarıda açıklandığı gibi elektrik tüketimleri dikkate alındığı için her ev için farklı olacaktır.

Elektrik kw fiyatı 0,71 krş civarındadır. Mashuplaşma sonrası üretim fazlası elektrik satışı kw fiyatı 0,39 krş tur.

1 Kw Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Ges Maliyeti)1.165Usd + Kdv
3 Kw Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Ges Maliyeti)3.495Usd + Kdv
5 Kw Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Ges Maliyeti)5.825Usd + Kdv
7.5 Kw Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Ges Maliyeti)8.737Usd + Kdv
10 Kw Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti (Ges Maliyeti)11.650Usd + Kdv

Ev için Güneş Paneli Elektrik Üretimi için Gerekenler Nelerdir?

Evinizin çatısında güneş paneli ile elektrik ihtiyacı için elektrik üretmek, elektrik faturasını ortadan kaldırmak veya enerji tasarruf yapmak için bazı bilmeniz gereken bilgiler bulunmaktadır.

 • Çatı alanınızda elektrik üretebilmeniz için maxsimum verim elde etmenin en büyük avantajı bina çatısının güney cepheli olmasıdır.
 • Solar Çatı uygulamalarında batarya bulunmaz, üretilen enerji elektrik dağıtım kurumlarına verilir. Bu nedenle ilinizdeki elektrik dağıtım kurumundan Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir.
 • 25 Yıllık bir yatırım yaptığınızı unutmayın. Bu nedenle maliyeti düşürmek amacıyla kalitesiz ürünler ( güneş paneli, inverter vs) kullanmak size kar ettirmeyecektir.
 • Tasarruf amacıyla öz tüketim modeli enerji sistemi kurmanız mümkündür.

Ev için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi (Solar Çatı Ges) Yatırımı Maliyetini Kaç yılda Amorti Eder?

Bir ev için güneş enerji sistemleri yatırımı yapıldığında Türkiye’nin ve solar enerji sistemi yatırımı yapılan ilin güneşlenme süresi, Türkiye’deki elektrik maliyetleri gibi veriler dikkate alındığında tüm maliyetini yaklaşık 7.5 yılda amorti etmektedir.

Güneş enerjisi amortisman süresi hesaplanırken güneş enerjisi sistemleri (solar çatı ges) maliyeti aylık gelen ortalama elektrik faturasına bölünmesi ile bulunmaktadır.

Ev için Güneş Paneli ile Elektrik Üretmek İsteyen Ne yapmalıdır?

Ev çatısında güneş paneli ile elektrik üretmek isteyenler (çatı üstü güneş enerjisi ) öncelikle bina çatılarının güneş panelleri için uygun olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir.

Sonra illerinde bulunan elektrik dağıtım kurumu ( Aydem, Gediz, Başkent, Boğaziçi vs) ile elektrik aboneliğinin bulunduğu mahalle, sokakta uygun trafo merkezinin olup olmadığını veya yeterli alt yapının olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları https://satis.powerenerji.com/Gunes-Paneli-Fiyati

İlgili elektrik dağıtım kurumunun olurunu alan ( Çağrı Mektubu) müteşebbisler, güneş enerjisi elektrik üretimi kurulum yapan firmalardan teklif alabilirler.

Evler için güneş enerjisi (çatı üstü güneş enerjisi ) sayesinde elektrik üretmek isteyen müteşebbisleri nasıl maliyetler karşılamaktadır. Bir evin tüm enerji ihtiyacını güneş panelleri ile karşılamak mümkün müdür?

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda her evin elektrik tüketimi ve bu tüketime karşılık ödediği elektrik fatura tutarı (TL) değiştiği için;

 • Aylık Ortalama Elektrik Tüketimi Kw
 • Elektrik Faturası Tutarı
 • Çatı Kullanılabilir Alanı ve Çatı Yönü

 Aylık Mahsuplaşma Nedir?

Aylık mahsuplaşma kısaca kendi elektriğini üretmek isteyenlerin bir ay boyunca çatıda solar enerji panelleri ile elektrik üretimi sonucunda alacaklı mı yoksa borçlu mu olduklarının tespitidir. Şöyle ki;

Bir ay boyunca panellerin üretimi ve elektrik tüketiminizdeki durum

Elektrik Tüketiminiz Fazla ise; Elektrik Tüketiminizden – Elektrik Üretiminiz çıkartılır, aradaki fark tutarını ödersiniz.

Elektrik Üretiminiz Fazla ise; Elektrik Üretiminizden – Elektrik Tüketiminiz çıkartılır, aradaki farkı elektrik dağıtım kurumu size öder. Ödeme işlemi nakden olduğu gibi sonraki aylarda gelebilecek elektrik faturasını ödemek için sistemde bırakabilirsiniz.

Aşağıda farklı tutarlarda elen elektrik faturaları için hazır hesaplanmış enerji sistemleri hakkında bilgiler verilecektir.

2020 yılında Güneş tarlası maliyeti için hesaplamalara https://www.powerenerji.com/1-mw-gunes-enerji-santrali-ges-kurulu-maliyeti-aylik-yillik-geliri.html sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

10 kw Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrali Kurulumu

Bu bölümde 10 kw çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi kurulum aşamalarını göreceksiniz.

Örnek 10 Kw Çatı Üzeri Ges Projesi
Kurulum Yapılacak Villa Karşıdan Görünümü

güneş enerjisi elektrik üretimi

güneş enerjisi elektrik üretimi

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 18

Villa Çatısı; Güneş Panelleri için Panel Sehpası Yapılacak zemin

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 1

Panel Sehpası Yapılacak zemin sağlam olmak zorunda. Avşa adasında Rüzgar Eksik olmuyor. Güneş Panelleri sehpasını binaya montajı başladı.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 2

Güneş Panel Sehpası kurulumu tamamlandı. Antipas ve epoksi boya uygulaması yapılıyor.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 4

Güneş Panel Sehpası boyama işlemi tamamlandı.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 6

Güneş Panelleri, Güneş panel sehpasına montajı başlandı.39 Adet 260 Watt Poly Kristal Güneş Paneli kuruluma hazır

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 8

Güneş panel montajı tüm hızı ile devam ediyor.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 9 Kopya

Güneş Panellerinden maksimum verim alabilmek amacıyla Güneş panelleri belirli bir derecede Güney yönlü olarak montajı yapılır.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 10

Güneş panelleri doğru montaj uygulaması ile uzun yıllar (25 yıl) enerji üretebilir.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 11

Güneş Panelleri ve montajı nizami olmak zorundadır. Güneş panel sehpasına dört bir yanından montaj işlemi tamamlandı.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 13

Resimden de görüleceği üzere sağlamlık ön planda olmalı. Aksi halde rüzgara karşı mukavemet gösteremeyen güneş panel sehpası ve paneller yerlerinden çıkabilir, kırılabilir.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 14

Güneş Paneli sehpası kuruldu, panel montajları tamamlandı.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 11

 

Villa tesisatına giden kablolar.

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 15

10 kw %C3%A7at%C4%B1 %C3%BCzeri g%C3%BCne%C5%9F enerji santrali. 16

 

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

 1. Cetin dedi ki:

  Çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum. Güneş enerjisi elektrik üretimi konusunda bilhassa evler için solar enerji elektrik üretimi hakkında detaylı yazılarınızı bekliyoruz.

 2. Telman dedi ki:

  Merhabalar, Güneş olmadığı durumda ve geceleri elektriği nasıl temin ediyorsunuz ?

  • İsmail kılıç dedi ki:

   Merhaba ben yumurta çiflik üzeyine düşünüyor um ihtiyaç fazlasını satabilirmiyim yer6.5 dünüm.

 3. ŞENER ALGÜL dedi ki:

  Erikli-Keşan Saroz sahilindeki yazlığıma güneş enerjisi kurmak ve bu konuda LTD.ŞİRKET kurmak istiyorum.Bizim insanımız göregör,biri başladımı ardından diğerleri de yaptırma peşinde.Ben Mali Müşavir’im.”FOTOVOLTAİK SİSTEM KURULUMU EĞİTİMİ”aldım.Belgem var.Şirket kurarsam yardımcı olur musunuz?Hayırlı işler,selamlar.

 4. Hasan kaplan dedi ki:

  100 metre kare bir bina çatısına maliyeti ne kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir