Rüzgar Türbini Nasıl Çalışır

Soru & CevapCategory: Rüzgar EnerjisiRüzgar Türbini Nasıl Çalışır
POWER ENERJİ Staff asked 5 sene ago

Rüzgar Türbini Nasıl Çalışır kısaca

Rüzgar Türbini Nasıl Çalışır

Rüzgar Türbini Nasıl Çalışır

Rüzgar Türbini yani rüzgar gülü rüzgar hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren mekanik cihazlardır. İster küçük rüzgar türbini olsun isterse büyük rüzgar türbini çalışma mantığı aynıdır.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

İlk çağlardan beri rüzgarın hareket enerjisini insanlar kullanmayı öğrenmiş bu sayede Rüzgar gülleri, yel değirmenleri, un değirmenleri, su çıkartmak için rüzgar gülleri ve elektrik üretimi için rüzgar türbinleri …

Rüzgar, rüzgar türbini kanatlarına çarparak hareket verir, Rüzgar türbini kanatları bir şafta ve dişli kutusuna bağlı olduğu için kanatların dönmesi şaftı döndürür.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Rüzgar türbin alternatör şaftın harekete geçmesi ile elektrik üretmeye başlayacaktır. Bu sayede rüzgarın hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşür.

Rüzgar Türbini Fiyatları için Tıklayın. 

Rüzgar Türbini Hakkında Bilgi
En basit anlamda bir rüzgar türbini 3 bölümden oluşur.

1.Rüzgar Türbini Kanatları:

Rüzgar estiği zaman pervanenin kanatlarına çarparak onu döndürmeye başlar. Bu sayede rüzgar enerjisi ile kinetik(hareket) enerjisi elde edilmiş olur. Pervaneler rüzgar estiğinde aynı yönde dönecek şekilde tasarlanmışlardır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

2.Rüzgar Türbini Şaft:

Pervanelerin dönmesiyle ona bağlı olan şaft da dönmeye başlar. Şaftın dönmesiyle de motor içinde hareket oluşur ve motorun çıkışında elektrik enerji sağlanmış olur.

3.Rüzgar Türbini Alternatorü (Jeneratör(Üreteç):

Rüzgar Türbini Alternatörü Oldukça basit bir çalışma yöntemi vardır. Elektromanyetik indüksiyon ile elektrik enerjisi üretilmiş olur. Küçük oyuncak arabalardaki elektrik motoruna benzer bir sistemdir. İçinde mıknatıslar bulunur.

Bu mıknatısların ortasında da ince tellerle sarılmış bir bölüm bulunur. Pervane şaftı döndürğü zaman motor içindeki bu sarım bölgesi , etrafındaki mıknatısların ortasında dönmeye başlar. Bunun sonucunda da alternatif akım (AC) oluşur.

2000 watt 2kw ev tipi ruzgar turbini fiyatlari

2000-watt-2kw-ev-tipi-ruzgar-turbini-fiyatlari

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları