Akıllı şehirler, teknoloji devlerinin gündemine giriyor

2050 yılında dünyanın şehirlerdeki nüfusu 9.7 milyara ulaşacak fakat bu dev nüfusun yaşam kalitesinin düşmeden devam etmesi ve teknolojiyle iyileştirilebilmesi için ‘akıllı şehir’ enstrümanlarının hayatımıza girmesi şart.

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa
2050’de dünyanın, şehirlerde yaşayan nüfusu 9.7 milyara ulaşacak. Hem bu büyük nüfusa hizmet sunumu, hem de yaşam kalitesini düşürmeden, aksine artırarak geliştirmek için akıllı kent sistemleri gerekecek. Singapur, günümüzün en “akıllı şehri” olarak kabul ediliyor ancak, kentlerdeki akıllanma seviyesi çok daha ileri gidecek. Temel konu, trafikten sağlığa, güvenlikten enerjiye kadar kent altyapılarının hem birbiri ile iletişimi ama asıl olarak da içinde yaşayanlarla iletişiminin gelişmesi… Konu Google, Microsoft, IBM gibi teknoloji devlerinin gündeminde. 2008 yılında tarihte ilk kez şehirde yaşayan insanların sayısı kırsalda yaşayan insan sayısını geçmişti. 2050 yılında dünyanın şehirli nüfusunun 9.7 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Şehirlerin nüfusları hızla büyüdüğü ve gelecek on yıl boyunca da hızlanacağı için şehir yaşamını vatandaşlar için iyileştirmek, ‘nesnelerin interneti’ni kaldıraç olarak kullanmak, teknolojiyi şehir yaşamını daha akıllı hale getirecek çözümlerle entegre etmek gerekiyor olacak. ‘Akıllı şehir’ kavramına gerçek anlamda en yaklaşmış bazı şehirler incelendiğinde birçok uzman tarafından Singapur’un başkenti Singapur’un dünyanın en akıllı şehri olduğu belirtiliyor. Öte yandan Google, IBM, Microsoft gibi teknoloji firmaları da ‘akıllı şehir’ hayalleri için çalışmalar yürütüyor.

Yetkililer hükümetin tüm teknolojik altyapıyı vatandaşlarıyla daha iyi

bir bağ kurabilmek ve özel sektörde inovasyonu teşvik etmek amacıyla yapıldığını belirtirken, Akıllı Ulus programı kapsamında toplanan herhangi bir verinin onay veya cezalandırma için bir mahkeme kararına ihtiyaç duymayacağı da ekleniyor. Singapur Dışişleri Bakanı ve Smart-Nation programından sorumlu bakan Vivan Balakrishan “Buradaki en hassas denge mahremiyeti ve güvenliği sağlayabilmek” diye konuştu ve hükümetin bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini ve toplanan verinin olabildiğince anonimleştirileceğini belirtti.

IBM sel, fırtına gibi olayları vatandaşla anında paylaşacak

Akıllı şehirler konusuyla yakından ilgilenen öncü şirketlerden biri IBM. Şirket’in 2016 yılında dijital çağa yönelik çözümleriyle 2016 yılında birçok şehir yönetimini, bölgesel yönetimi ve hükümetleri etkileyebileceği belirtiliyor. Yaklaşık on yıldır Smarter Cities (Daha akıllı şehirler) adlı girişimleriyle şehirlere son teknolojik gelişmelerden faydalanarak verimlilik sağlayacak, insanların yaşam kalitesini artıracak ve şehirlerin ekonomilerini kalkındıracak çözümler sunuyor. IBM’e göre şehirler gelecek yıllarda ulaşım, enerji, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi bağımsız hizmet sistemlerinin birleşiminden oluşacak dev birer ‘sistemler sistemi’ haline gelecek. Nesnelerin Interneti’ni bir kaldıraç gibi kullanacak olan geleceğin şehirlerinde tüm cihazlar birbiriyle iletişimde olarak şehir yaşamına fayda sağlayacak. Örneğin IBM’in geçtiğimiz yıl satın almış olduğu The Weather Company sayesinde aşırı yağışlar önceden belirlenerek vatandaşlara fırtına, sel, elektrik kesintisi gibi sıradışı durumlar anında cihazlarına iletilebilecek. Bu gibi uygulamalar trafik yönetimi, enerji optimizasyonu, su kullanımı ve günlük yaşamımızı etkileyen birçok alanda yaygınlaşacak.

Microsoft ‘City Next’le tüm çözümlerini şehirlerle paylaşıyor

Teknoloji devlerinden Microsoft da City Next insiyatifiyle akıllı şehir planlarını gerçeğe dönüştürürken şehir yönetimlerinin yenilikçi olabilmesini sağlıyor. Operasyonel verimlilikten kamu güvenliğine, eğitimden insanların yaşayabileceği ve çalışabileceği sürdürülebilir çevre çözümlerine birçok seçenek sunan City Next, şehir yönetimlerine Microsoft’un ve çözüm ortaklarının mevcut çözüm portfolyosuna erişim sağlayan yenilikçi bir insiyatif ve yeni bir yatırım gerekmeden mevcut yatırımlarla şehirlerin faliyetlerini ve altyapılarını dönüştürebilmesini mümkün kılıyor, ekonomik kalkınmayı hızlandırıyor ve sürdürülebilir şehir fikrini mümkün hale getiriyor.

getimage-001.jpg

getimage-002.jpg1280-smart-city-lean-startup

 Bu Ürünü Neden Bizden Satın Almalısınız?


POWER ENERJİ olarak Güneş Enerjisi Solar sektöründe akla gelen, güvenilir ilk firmalardanız. Bu güveni oluşturmamız kolay olmadı dolayısı ile kalitesiz ürünler (ucuz ürünler) satarak bize olan güveni zedeleyemeyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli hususları aşağıda belirttik. Bizi tanımak ve  daha önce yaptığımız işleri incelemek isterseniz REFERANSLARIMIZ için tıklayın.


- Satışa sunduğumuz ürünlerin, Garantili Ürünler olduğunu,
- Ürün veya hizmet satışı sonrasında Teknik konularda MUHATAP bulabileceğinizi,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Montajları, Alanında DENEYİMLİ Teknik Personelimiz tarafından yapılacağını,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Garantileri ile beraber 2 YIL SERVİS GARANTİSİ verdiğimizi,

bilmenizi isteriz.

Sosyal Medyada POWER ENERJİ

YouTube Kanalımız

Facebook Sayfamız

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

GooglePlus Hesabımız

E-Mağazamızdaki Ürünler

Güneş Panelleri (165 Watt, 250 Watt, 275 Watt,300 Watt Solar Paneller)

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Sistemleri ( On Grid /Şebekeye Bağlı Sistemler)

Ev Tipi Güneş Enerjisi Paketleri ( Off - Grid/ Akülü Sistemler)

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri (Dalgıç Pompa Çalıştırma)

UPS Güç Kaynakları( Online Ups 3kVa- 20 kVa)

Rüzgar Türbinleri

İnverterler (Ongrid İnverter - Off Grid İnverter)

Jel Aküler

Dalgıç Pompa ve Motorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir