Çatı Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Ev, okul, otel, hastane, fabrika çatı ve cepheleri güneş paneli ile elektrik üretecek ve parlayacak” dedi.

catı güneş paneli elektrik üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Çatı Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi Güneş enerjisiyle sıcak su elde etmede dünyada üçüncü ülke konumuna yükselen Türkiye, yeni bir atılıma daha hazırlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Ev, okul, otel, hastane, fabrika çatı ve cepheleri güneş paneli ile elektrik üretecek ve parlayacak” dedi.

Güneş Paneli Fiyatları  +Güneş Paneli Fiyatları

Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını her geçen yıl biraz daha artıran Türkiye, çatılarda güneş enerjisi kollektörleri ile sıcak su üretiminde dünya üçüncülüğüne yükseldi.

Çin ve ABD’nin ardından sıcak su elde etmede güneşten en fazla yararlanan ülke olan Türkiye, yıllık 200 milyon dolarlık enerji tasarrufu sağladı.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri
3 fazlı güneş enerjisi

3 fazlı güneş enerjisi

Çatı Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çatı ve cephe uygulamalarıyla kendi güneş enerjisi ile elektriğini üreten bir yatırımcı profili ortaya çıkarmayı amaçladıklarını belirterek,“Hanelerde, otellerde, hastanelerde, kamu kurumlarında, okullarda, tarlalarda, sanayi kuruluşlarında çatıların güneş panelleri ile elektrik üretmesini istiyoruz” dedi.

catı güneş paneli elektrik üretimi

catı güneş paneli elektrik üretimi

Bakan Dönmez, “Güneş enerjisi kurulu gücü ve güneşten elektrik üretimi konusunda son yıllarda ciddi bir atak yaptık. Özellikle lisanssız üretimin bugün yüzde 90’ından fazlasını güneş enerjisi santralleri oluşturuyor” dedi.

Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücünün 6 bin MW’yi aştığını kaydeden Dönmez, şunları söyledi: “Her yıl yapmayı hedeflediğimiz 1000 MW’lık YEKA-GES yarışmalarıyla güneşin toplam enerji portföyü içerisindeki payını da artıracağız.

İnverter Fiyatları +İnverter Fiyatları

Türkiye Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Son iki yılda yapılan toplam kurulu güç yatırımlarına baktığımızda güneş 1547 MW ile ilk sırada geliyor. Bunda özellikle lisanssız üretimdeki üst limitin 5 MW’a çıkarılması, vergiden muaf bir sistemin getirilmesi ve üretilen elektriğin öz tüketiminin fazlasının satılması önemli bir yer tutuyor.

Şimdi önümüzde Mini YEKA-GES yarışmalarımız olacak. Mini YEKA’larla yerli ve yenilenebilir enerjide yeni bir sayfa açacağız. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 10, 15, 20 MW arasında değişen 74 yarışma düzenleyeceğiz.

Böylece ülkemizin dört bir yanındaki küçük ve orta ölçekli daha fazla yatırımcının yenilenebilir enerji üretimine dâhil olmasını sağlayacağız.”

Jel Akü Fiyatları +Jel Akü Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir