Çatıda Güneş Paneli ile 10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu Nasıl Hesaplanır

10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu Maliyeti nedir, yatırım maliyetini kaç yılda çıkartır. Amortisman süresi nedir? Güneş Enerjisi Yatırımı karlı mıdır?

10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Çatıda Güneş Paneli ile 10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu Nasıl Hesaplanır. Güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımının en hızlı geri dönebileceği sistemler, ticarethane aboneliği ile elektrik alan (tüm vergiler dahil 0,93TL /kWh) firmalardır.

Özel anlaşmalar yoksa elektrik faturası için ödedikleri tutar neredeyse her kWh enerji için 1 TL dir. Hal böyle olunca binlerce liralık elektrik faturaları her ay ödemek zorunda kalmaktasınız. Küçük bir işletmenizin olduğunuzu düşünün 2 bin TL 5 bin TL gibi elektrik faturaları ödüyorsunuz.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Fabrikanız var 20 bin 100 bin gibi elektrik faturası ödeyenler için de güneş enerjisi elektrik üretimi oldukça karlı bir yatırım olacaktır. Bu nedenle İş yerimize bugün 10 kW güneş enerjisi kurma maliyeti ne olur? yatırım bize ne kadar sürede geri döner gibi soruları kalem kalem yazmaya çalışacağız.

10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu

10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu

10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu

İçindekiler

Çatıda güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi sistemleri kurmak isteyenlerin karşılaşacakları maliyetleri hazırladık.  Bu örnekte 10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu hakkında maliyet hesabı yapılmıştır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

 

10 KW ÇATI ÜZERİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ İÇİN KAÇ M2 ALAN GEREKLİ ?

Çatınızda 82 m2 Kullanılabilir alan olması gerekmektedir.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
PROJE İÇERİĞİ
Solar PV Panel Monokristal 320 Watt 32  Adet
GoodWe 10 KW İnverter1  Adet
Kontrol ve İzleme Sistemi ( Scada )1  Adet
Sabit Montaj Yapısı1  Set
DC Kablolama 300Metre
Toplama Panosu 1  Set
İşçilik1  Set
AC Kablolama75Metre

Güneş Paneli Fiyatı

Güneş Enerjisi elektrik üretimi Sistemi en çok maliyet oluşturan kısım güneş paneli fiyatları dır. Hem parasal olarak hem de düzgün ürün, işçilik, mühendislik hesaplamalarıyla yapılmayan tasarım ve uygulamaların başınıza açacağı maliyet olarak  güneş paneli maliyeti dir.

10 kW kapasiteli güneş enerji santralimiz için yaklaşık 32 adet 325 Wp Monokristal güneş paneli  toplamda 5000$ gibi bir maliyet çıkıyor. Fiyatlar konusu çok değişken ve bu fiyatın altında veya üstünde fiyatlar bulubilirsiniz.

İnverter Fiyatı

İnverter, güneş panellerinin ürettiği enerjiyi 220 volta veya 380 volt sanayi elektriğine çeviren sistemlerdir.10 kW kapasiteli güneş enerji santralimiz için 10 kW kapasiteli inverter fiyatı olarak 2500$ civarında olacaktır. Yine altında veya üstünde fiyatlar olabileceğini belirtelim. Ürün seçiminde ödediğiniz ürünün içeriği ve en önemlisi satış sonrasının nasıl olduğunu iyi araştırmak gerekir.

Konstrüksiyon

Konstrüksiyon, çatıda güneş panelleri sabitleyeceğimiz güneş panel sehpaları dır. Farklı çatı tiplerine göre farklı içeriklerle alınabilecek bir ürün. Çatıya paralel veya optimum güneş enerji üretim açısını yakalamak için açıyı yükseltebileceğiniz sistem olabilir. Veya tracker sistemler olabilir çeşit çok bu sebeple benim hesaplamamda 500$ olarak ilave edilecek

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Elektrik Malzemeleri

Çatı Güneş enerji santrali AC ve DC taraflarında bulunan kablolama maliyeti elektrik panosu içerisindeki ekipmanlar ile birlikte hesabımıza 750 $ olarak ilave ediyoruz.

Kurulum Maliyeti

Belki de en kritik konuların başında gelmektedir ve yatırımcının gözünde en az parayı vereceği kısım olarak görünmektedir. Halbuki en başından düzgün tasarlanmayan ve uygulanmayan bir sistem sürekli problem çıkarmaya meyilli bir sistem olacaktır. Daha az veya fazla olabilir belki ama ben 800$ olarak hesabımıza katalım.

Mühendislik Hizmeti

Sistemin en başında düzgün ve ihtiyaçlara uygun tasarlanması, çatı alanının verimli kullanılması , evrak süreçlerinin işletilmesi vb süreçlerin yönetilmesi için hesabıma kattığımız değerleri içerir. Yukarıda ve aşağıda bambaşka rakamlarda görebilmek mümkündür.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Güneş Enerjisi elektrik üretimi sistemleri kurulumu için enerji ihtiyacının hesaplanması, çatı da kullanılabilir alanın hesaplanması ve sistemin en verimli entegrasyonu için mühendislik hizmeti 1200$ olarak hesabımıza katalım.

10 Kw Çatı Güneş Enerjisi Maliyeti

10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu için Güneş paneli 5000$ inverter 2500$ konstrüksiyon 500$ elektrik şalt malzeme 750$ işçilik 800$ mühendislik 1200$ toplamda 10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu için 10750$ gibi bir rakam ortaya çıktı. Bu rakamlar kurulum yerine ,kurulum ihtiyacına , kurucu firmaya ,ürünlere, verilen hizmetin kalitesine vb.. bir çok neden bağlı olarak daha yukarıda ve daha aşağıda olabilir.

10 Kw Çatı Güneş Enerjisi Maliyeti Amortisman Süresi – Yatırımın Geri Dönüşü

Küçük bir işletme özelinde 10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu  çatı uygulamasına baktığımızda , ticarethane aboneliği ile 1 kWh enerji bedeli 0,93 TL civarındadır.

BağEvi Güneş Enerjisi

Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı üretim değerleri olmakla birlikte 10 kW kapasite 10 kW Güneş Enerjisi Kurulumu 15.000 kWh/ yıl elektrik üretebilir. Bir yılda üretilen bu enerji miktarının tamamını iç tüketiminizde kullanırsanız 15.000 kWh x 0,93TL kadar size katkı sunabilir. (yaklaşık 14.000TL)  böylece 5-5,5 yıl gibi sürelerde geri dönüşler mümkün olabilmektedir.

Özetlemek gerekirse ;

Ticarethane aboneliği ile elektrik satın alan işletmeler için güzel bir seçenek olabilir. Burada 10 kW örnek olarak verildi. Siz daha büyük sistemde yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir