Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2020

Devlete elektrik satış fiyatı 2020 1 kw güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi solar enerji sistemi elektrik alım fiyatları nedir? Elektrik faturası nasıl hesaplanır.

Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2020

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş Paneli ile kendi elektriğini üretmek isteyen ve üretim fazlası elektriği devlete satmak isteyen müşterilerimiz Devlete elektrik satış fiyatı kaç tl, güneş paneli ile elektrik üretimi kw satış fiyatı nedir? Solar enerji paneli ile elektrik üretimi alım fiyatları nedir gibi sorular almaktayız.

1 kW başına elektrik birim fiyatı ne kadar? Ekim 2020 dönemi ulusal tarife 1 kWh elektrik birim fiyatı evler için 0,3927, işyerleri için ise 0,5827’dir. Bu tutar vergi ve fonlar dahil edildiğinde 0,7511 kuruş olmaktadır.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2020

Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2020

Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2020

İçindekiler

Güneş Enerjisi ile elektrik üretip devlete elektrik satışı yapıldığında, devlet 1 kw elektrik üretimi için kaç tl ödeme yapıyor? Solar enerji sistemleri enerji üretimi elektrik satışında kw başına maliyet Güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi için önceki yıllarda kw başına satış tutarı 0,33 cent idi.

Son yıllarda güneş enerjisi elektrik üretimine dayalı elektrik üretimi için kw başına elektrik satışı fiyatı 54 kuruş civarındadır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Kendi elektriğini üretmek ve mahsuplaşma sonrasında solar enerji sistemleri ile üretilen elektriği satmak istediğiniz de ise satış tutarı kw başına 31 kuruş civarı olmaktadır.

 

Ekim 2020 Elektrik Fiyatları Ne Kadar?

KiloWatt saat elektrik kullanımı başına Ekim 2020 döneminde evler için vergiler dahil elektrik fiyatları 0,7511’dir. Aynı dönem için detaylı elektrik fiyatları 2020 yılında şu şekildedir:

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
Abone GrubuAktif Enerji Birim FiyatıDağıtım Bedeli Birim FiyatıAktif Enerji Birim Fiyatı (Dağıtım Bedeli Dahil)Vergi ve Fonlar Dahil Fiyat
Mesken0,39270,21240,60510,7511
Ticarethane0,58270,21720,79980,9988
güneş enerjisi elektrik üretimi

güneş enerjisi elektrik üretimi

Elektrik faturası nasıl hesaplanır? (Ekim 2020)

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Elektrik faturanızı kolayca hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamınız ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpabilirsiniz. 2020 yılı Ekim ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 0,7511 ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamınızı çarpabilirsiniz.

Elektrik faturası hesaplama kalemleri nelerdir?

Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken yukarıdaki tabloda gördüğünüz bedeller kullanılarak işlem tamamlanır. Daha önce elektrik tedarikçisi değiştirmemiş bir ev tüketicisi için elektrik faturası hesaplama bedelleri EPDK tarafından belirlenir.

2020 yılı Ekim ayı için bu bedeller Aktif Enerji Birim Fiyatı (0,3927), Dağıtım Bedeli (0,2124), TRT Payı (Enerji bedelinin yüzde 2’si), Elektrik Tüketim Vergisi (Enerji bedelinin yüzde 5’i), Enerji Fonu (Enerji bedelinin  yüzde 1’i) ve KDV (Tüm bedellerin yüzde 18’i).

En kolay elektrik faturası hesaplaması nasıl yapılır?

2020 yılı Ekim ayı için vergiler dahil mesken elektrik birim fiyatı 0,7511‘dir. kWh cinsinden elektrik tüketiminiz ile bu rakamı çarparsanız toplam ödeyeceğiniz elektrik faturası tutarını bulursunuz. Diğer taraftan toplam elektrik faturası tutarınızı bu rakama bölerseniz de kWh cinsinden toplam elektrik tüketiminizi hesaplamış olursunuz.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Detaylı fatura hesaplama (kWh cinsinden)

Tablodaki boşlukları tüketiminiz ve güncel birim fiyatlar ile doldurarak elektrik faturanızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Aktif Enerji Birim FiyatıXkWh=Aktif Enerji Bedeli (A)
Dağıtım Bedeli Birim FiyatıXkWh=Dağıtım Bedeli (D)
Aktif Enerji Bedeli (A)X%1=Enerji Fonu Bedeli (F)
Aktif Enerji Bedeli (A)X%5=Elektrik Tüketim Vergisi Bedeli (T)
Aktif Enerji Bedeli (A)X%2=TRT Payı Bedeli (R)

Hesaplama işleminin ilk bölümünde tüm birim fiyat bedellerini bulmuş olduk.

Şimdi hesaplamanın devamında tüm bu bedelleri toplayarak Katma Değer Vergisi(KDV) öncesi elektrik faturası toplamını bulacağız:

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Elektrik faturasını oluşturan kalemler şöyledir.

(A)

+

(D)

BağEvi Güneş Enerjisi

+

(F)

+

(T)

+

(R)

     =KDV Öncesi Fatura Tutarı

 

KDV öncesi faturamızı hesaplamış olduk. Elektrik faturası toplam tutarımızı bulmak için de şimdi KDV tutarını ekleyecek ve işlemimizi tamamlamış olacağız.

 

KDV Öncesi Fatura TutarıX(1 + %18)=Elektrik Faturası Toplam Tutarı

POWER ENERJİ

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

info@powerenerji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir