1 En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Hangi Ülkede?

Birleşik Arap Emirliği'nde kurulan, dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali Noor Abu Dhabi dünyanın en büyük güneş enerji santrali dir. Birleşik Arap Emirlikleri Çölde güneş paneli ile elektrik üretip enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

En Büyük Güneş Enerji Santrali

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Hangi Ülkede? Birleşik Arap Emirliği‘nde kurulan, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini faaliyete başladı. Santralin ismi Noor Abu Dhabi. Üretilen güç yaklaşık 90.000 haneye enerji sağlayacak. Yani yarim milyon insanın elektrik ihtiyacı karşıyalabilecek bir santralden bahsediyoruz.

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali

İçindekiler

Birleşik Arap Emirliği‘nde kurulan, dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali Noor Abu Dhabi dünyanın en büyük güneş enerji santrali dir.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
En Büyük Güneş Enerji Santrali

En Büyük Güneş Enerji Santrali

Güneş Enerji Santralinin Teknik Detayları Şöyledir.

  • Üretilen Elektrik Gücü: 1.177 Megawatt
  • Kullanılan Güneş Paneli Sayısı: 3.2 Milyon 
  • CO2 Emisyon Oranını: 1 Milyon Ton
  • Elektriği Karışlanacak Ev: 90.000
  • Kurulan Arazı Miktarı: 25 Bin Dönüm

Not: Yukarıda belirtilen Santral Türkiyede kurulu olan 2019 yılı için en büyük GES 50 Megawatt ile Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santralinden neredeyse 25 kat kadar daha büyüktür.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Petrol ülkesi olarakta bilinen bölgenin elektrik sıkıntısı bulunmamasına rağmen, yenilenebilir enerji adına çok büyük yatırımlar yapılmaktadır. Arap ülkelerinin son yıllarda güneş enerjisi santraline olan yatırımları artmaktadır. Yakında Suudi Arabistan’ın da Mekke’de 2.6 GW güçünde güneş enerji santrali açılacaktır.

Çölde Güneş Enerji Santrali ile Elektrik Üretimi

Birleşmiş Milletler’in düzenlediği Abu Dabi İklim Toplantısı, 30 Haziran- 1 Temmuz tarihleri arasında Birleşik Arap Emirliği’nde (BAE) icra edildi. Toplantı sırasında Emirlik’e ait Su ve Elektrik Şirketi tarafından yapılan duyuruda; ülkenin ve dünyanın tek bir alana kurulu olan en büyük güneş enerjisi santrali olan ve 1.177 megawattlık enerji üretme kapasitesine sahip “Noor Abu Dhabi” adlı merkezin de açıldığını ifade edildi.

Yapılan açıklamada, santralin sahip olduğu 3.2 milyon güneş panelinin yaklaşık 90.000 haneye enerji sağlayacağı ve ülkenin yıllık CO2 emisyon oranını 1 milyon tona kadar azalacağı belirtilmiş. Emirlik, bu oranın yaklaşık 200 bin arabayı yollardan çekmeye eşdeğer olduğunu vurguluyor.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Santral BAE’nin Sweihan bölgesinde ve Abu Dabi Enerji Şirketi ile Japon Marubeni ve Çinli Jinko Güneş Holding iştiraklerinin ortak bir projesi olarak hayata geçirilmiş. BAE’nin İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Thani Al Zeyoudi bu kapsamda yaptığı açıklamada, “Kurulan santral, yenilenebilir enerji sektörü için önemli bir katkı sağlayacak.” ifadelerini kullanmış.

En Büyük Güneş Enerjisi Santrali

Petrol kaynağı olan bölge, yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi yatırımlar da yapmaya devam ediyor. BAE’nin ileriki dönemlerde 2GW’lık bir başka güneş enerjisi projesine başlayacağı ve Suudi Arabistan’ın da Mekke’de açılacak 2.6GW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali için anlaşma sağladığı söyleniyor.

Ülkemizin en büyük güneş enerjisi santrali ise 50MW’lık kurulu gücüyle Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali olarak dikkat çekiyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin 2018 yılı güneş enerjisi kurulu gücü (bir elektrik santralinin karşılayabileceği, bir elektrik şebekesinin taşıyabileceği, bir tesisatın kaldırabileceği maksimum kapasite) 5.063 MW olarak gerçekleşmiş.

POWER ENERJİ

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir