Elektrik Paneli

Elektrik paneli yani güneş paneli (solar panel) güneş enerjisi elektrik üretimi hakkındaki yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu sayede monokristal, polikristal, perc, panel fiyatı, ev tipi güneş enerjisi elektrik üretimi gibi bilgileri bulabilirsiniz.

elektrik paneli nedir? güneş enerjisi elektrik üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Elektrik paneli nedir?, elektrik paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi, ev için güneş enerjisi elektrik paneli kurumu, Enerji paneli fiyatları gibi bilgiler bulacaksınız.

Elektrik Paneli, aslında güneş paneli ve solar panel olarak adlandırılan güneş enerjisi elektrik üretim sistemleridir. Güneş, en büyük enerji kaynağıdır. Bu nedenle solar panel yani güneş panelleri ile güneş enerjisi elektrik üretimi yapılmaktadır.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Elektrik Paneli

İçindekiler

Elektrik paneli yani güneş paneli şöyle çalışır. Güneş, ışığında yer alan enerji torbacıkları yani Fotonlar her an yer yüzüne inmektedir. Fotonlar da yer alan enerji torbacıkları güneş paneli yüzey alanına düştüğünde solar panel hücrelerinde meydana gelen elektriksel tepkimeler nedeniyle oluşan akımlar bir sonraki hücreye aktarılarak güneş paneli hücre sayısı dikkate alınarak güneş paneli açık voltajını oluşturur.

Güneş Paneli, polikristal güneş paneli ve monokristal güneş paneli olmak üzere panel hücrelerinde yer alan etkenlere göre iki kısma ayrılır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Elektrik Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik Paneli, güneş enerjisi ile elektrik üretimine yarar. Güneş, Dünyamızı aydınlatmak ve ısıtmakla kalmayıp aynı zamanda en büyük enerji kaynağıdır. Güneşin yaydığı bu enerjiyi elektrik enerjisine elektrik panelleri ile yani güneş panelleri ile çevirebiliyoruz.

Türkiye, güneş enerjisi elektrik üretimi için uygun, güneşlenme potansiyeli yüksek bir ülkedir. Ges yani güneş enerjisi sistemleri yatırımları önce çok kabul görmemesine rağmen günümüzde yüzlerce adet ges yatırımı bulunmaktadır.

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

Ülkemiz güneşlenme potansiyeli bakımından Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında m2 de enerji potansiyeli daha yüksektir. Bu nedenle Türkiye’de yapılan güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımları Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında amortisman süresi daha kısadır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
Güneş Enerji Santrali

Güneş Enerji Santrali diğer adıyla güneş paneli tarlası

Enerji Paneli Nedir Nasıl Çalışır? Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş en büyük sınırsız enerji kaynağıdır. Güneş Panel yüzey alanına düşen güneş ışınımı panel bileşenlerinden olan silikonlar sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülür. Her bir hücre aynı pillerde olduğu gibi bir negatif bir de pozitif katmandan oluşur.

Her bir hücrenin ürettiği enerji, kendinden önce gelen hücreye aktarılarak eksi ve artı çıkışları için akım meydana getirir. Bu sayede panellerde yer alan hücre sayısına göre enerji elde edilmiş olur. Kaliteleri ürün ile düşük ışınım da bile elektrik enerjisi üretebilir.

Enerji Paneli Watt Ne demek? Güneş Enerjisi Panelleri Kaç Watt?

Watt, bir solar panelin bir (1) saatte ürettiği enerjiyi ifade eder. Solar enerji paneli watt gücü enerji üretim birimidir. Bir güneş enerji paneli ürün üstünde yazan watt değeri kadar enerjiyi üretebilir.

gunes enerjisi paneli 1

Güneş Enerjisi Paneli Fiyatı

Örneğin bir güneş enerjisi paneli üzerinde 180 watt peak (180 wp) yazıyor ise o paneli en verimli zaman diliminde saatte 180 watt enerjiyi üretebileceğini gösterir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Yüksek verimli bir güneş enerjisi paneli 10 watt ile 385 watt arası enerji veren ürün gamından oluşabilir. Önce küçük paneller dediğimiz 10 watt ile 180 watt arası solar panelleri sonra ise büyük panelleri dediğimiz 200 watt ile 385 watt arası solar panelleri görmekteyiz.

İhtiyacınıza uygun güneş panelleri almak istediğinizde önce güneş panelleri verimliliklerine bakmalısınız. Çünkü doğru panel seçildiğinde maksimum verim elde edilir.

Enerji Paneli Fiyatı Ne Kadar? Kaç TL?

Enerji Paneli Fiyatı, panel üzerinde yazan watt gücüne bağlı olduğu gibi aynı zamanda paneli üreten etken maddelerin kullanım miktarına göre daha fazla değişmektedir. Polikristal panel veya monokristal panel gibi farklı ihtiyaç için üretilen düşük maliyetli yüksek verimli paneli hangi bileşenlerden oluşuyor ise farklı fiyatlara satışa sunulmuş olarak görebilirsiniz.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Güneş Panel Fiyatı

Güneş Paneli Markası, Üretim Yılı, Solar Panel Teknik Özellikleri, Verimliliği, sunulan garanti süresi, verilen ekonomik ömür garantisi bu değerler hep maliyeti etkilemektedir. Satışa sunulan solar sistem paneli fiyat listesi aşağıdadır. Doğru paneli almak istediğinizde en uygun fiyat için listemizle kıyaslama yapabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Paneli Fiyatı

Güneş Enerjisi Paneli Fiyatı

Unutmayın düşük kaliteli hücreli paneller ucuza satılıyorken, yüksek kaliteli hücrelerden oluşan solar paneller ise daha maliyetlidir.

100 Watt Güneş Paneli Fiyatı 340 TL Adet fiyatıdır.

BağEvi Güneş Enerjisi

125 Watt Güneş Paneli Fiyatı 365 TL

165 Watt Güneş Paneli Fiyatı 450 TL

180 Watt Güneş Paneli Fiyatı 485 TL

260 Watt Güneş Panel Fiyatı 630 TL

265 Watt Güneş Paneli Fiyatı 680 TL

270 Watt Güneş Paneli Fiyatı 720 TL

275 Watt Güneş Paneli Fiyatı 745 TL

280 Watt Güneş Paneli Fiyatı 755 TL

300 Watt Güneş Paneli Fiyatı 840 TL

315 Watt Güneş Paneli Fiyatı 860 TL

320 Watt Panel Fiyatı 880 TL

330 Watt Panel Fiyatı 910 TL

350 Watt Panel Fiyatı 970 TL

380 Watt Panel Fiyatı 1060 TL

385 Watt Panel Fiyatı 1120 TL

Güneş Paneli Markaları Nelerdir?

Türkiye piyasasında şuan toplam 41 adet solar enerji paneli markası bulunmaktadır. Tüm paneller hangi kategoriler (1.kalite, 2. kalite 3.kalite vs) içinde olduğuna göre farklı fiyattan alıcı bulabilmektedir.

Axitec, Americasolar ,Alfa ,Anel ,Astronergy ,BYD ,Bosch ,CW Enerji ,Canadian ,CSUN ,ET ,EGing PV ,First ,Gazioğlu ,Hanwha ,HT-SAAE ,Heckert ,IBC ,Jinko ,JA ,Luxra ,LDK ,Mitsubishi ,Miasole ,Panasonic ,Plurawatt ,Profsolar ,Renesola ,SolarTürk ,Schmid-Pekintaş SunSolar ,SolarWorld ,Sunrise Solartech ,Suntech ,Sharp ,Tera ,Trina ,Upsolar ,Ulica ,Viessmann ,Yingli gibi farklı panel markaları var dır.

Enerji Paneli Nasıl Üretilir ?

Bir güneş enerji paneli üretim hikayesi silikon adı verilen elementler ile başlar. Silikonun saflığı arttırılması durumunda panellerin verimi de artacaktır. Aslında panellerin maliyetini etki eden kısım bu saflığı arttırma esnasında oluşur. Siz en iyisi videomuzu izleyiniz.

Güneş Enerji Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Güneş enerji paneli çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmektedir. Aşağıda detaylı olarak güneş paneli çeşitlerini göreceksiniz.

Solar güneş Enerji Panel Fiyatı

Solar Enerji Panel Fiyatı

Monokristal Panel :

Monokristal saf silikondan üretilen güneş hücreleri, aynı zamanda tek-kristal silisyum olarak adlandırılan, kolayca tanınabilir bir dış bir görünüme sahiptir. Monokristal hücreler siyaha yakın koyu renklidir. En verimli panel türüdür.

Polikristal Panel:

Polikristal silikondan üretilen hücreler, aynı zamanda çoklu-kristal silisyum olarak adlandırılır. Dikdörtgen hücrelerden oluşur, Polikristal hücre renkleri mavidir. Verimli panellerdir. Türkiye Ges sahalarında polikistal ürünler tercih edilmektedir.

Esnek Panel:

İşlevi gereği esnek alanlarda elektrik üretimi için üretilen panellerdir. Daha çok karavan, tekne, yat, kotra gibi araçlarda kullanılır. Verimliliği nispeten düşük tür.

Yarı Esnek :

Tam esnekliğe sahip olmasa da belirli bir derece esnekliğe sahip olan panellere verilen addır. Düşük verimlidir.

İnce Film Güneş Paneli:

Hafif yapısı ve kolay montaj olabilmesi nedeniyle bu ürün tercih edilir. Çok verimli değildir. Bu paneller için daha fazla alana ihtiyaç vardır. Bu ürün verimlilik bakımından orta sekmente yer alır.

Saydam Güneş Paneli:

Şeffaf yani ışığı arka tarafa geçirmesi nedeniyle bina yüzeylerinde, ve bina camları için üretien paneller dir.

Güneş Paneli Kiremiti:

Bina çatılarında hem binayı dış etkenlerden korumak hem de kiremit üzerinde yer alan hücreler ile elektrik üretmek için kullanılan ürün dür. Arge aşamasında olan Güneş Paneli fiyatı oldukça yüksekti.

HalfCut (Half-Cut) Güneş Paneli:

Standart Solar Panel hücreyi ikiye kesilmesi ile elde edilen ve verimliliği amaçlayan panel çeşidi dir.

Perc Hücre Solar Panel:

Perch hücre güneş panellerinin amacı, güneş ışınımından maxsimum yararlanmak ve elektrik enerjisine dönüştürmek için geliştirilen hücre verimlilik arttırma teknolojisidir.

Güneş Panel Verimliliği Nedir?

Verimlilik, güneş panel yüzey alanına düşen ışınımın % yüzde olarak ne kadarının elektrik enerjisine dönüştürüleceği ile alakalıdır. Örneğin Bu oran Polikristal için % 18, monokristal için %24 seviyelerindedir.

Akülü – Bataryalı Sistem Elektrik Üretimi ( Off Grid Sistemler)

Akülü sistemlerde, enerji panel tarafından üretilen enerji şarj kontrol ünitesi aracılığı ile akü yani batarya gruplarına depolanır. Depolanan enerji inverter ile 220 volta çevrilerek elektrik enerjisi elde edilmiş olur.

Solar Paket ( Akülü) Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri,

Solar Paket ( Akülü) Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Fiyatı

Bu sistemler elektrik enerjisinin hiç olmadığı bağ evi, yazlık, tekne, karavan, doğa ve kamp alanlarında kullanılır.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi ( On Grid Sistemler)

Ev, bina, iş yeri, fabrika ve apartman çatılarında güneş panel ile evin, iş yerinin veya fabrikanın elektrik ihtiyacı için enerji üretilebilir, üretim fazlası enerji elektrik dağıtım kurumuna satılabilir. Elektrik dağıtım kurumu ile anlaşma yapılması gerekmektedir. Bu durumda çatı üstüne kurulacak ges sistemi ile enerjinin tümü bu sistemler ile sağlanabilir.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Fiyatı

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Tarımsal sulamada kullanılan enerji panel ile üretilen enerji pompa sürücü inverterine iletilir. Sürücü pompanın frekansına ve voltaj ayarına göre düzenlediği enerji ile pompa yani sulama motorlarını çalıştırabilir.

Güneş Enerjili Sulama

Güneş Enerjili Sulama Sistemi nedir?

Artan mazot maliyetleri ve yüksek gelen elektrk faturaları dikkate alındığında panel sistemli sulama sistemleri karlı bir yatırımdır. Çünkü yapılan yatırım maliyeti 5 yılda amorti ettiği gibi 25 yıl kullanım ömrüne de sahiptir.

Solar Panel Yüksek Gelen Elektrik Faturalarına Çözüm Olabilir mi?

Son zamanlarda Türkiye de yapılan elektrik zamları sonrasında solar enerji elektrik üretimi sıklıkla konuşulmaya başlandı. Artık ev çatıları veya fabrika çatıları gibi alanlarda bu sistemler ile elektrik üretilebiliyor, üretim fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumlarına satılabiliyor.

Evler için üretilen enerji ay sonunda mahsuplaşma yöntemi ile enerji dağıtım firmaları tarafında fazla üretilen enerjinin üreticiye ödeme yapması ile neticeleniyor.

Güneş Türkiye için büyük bir enerji kaynağı.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizi Arayınız

 

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir