Ev Çatılarında Güneş Paneli Enerjisine Talep Giderek Artıyor

Yenilenebilir enerji kaynakları denilince akla ilk olarak güneş enerjisi geliyor. Türkiye güneş enerjisi konusunda şanslı bir ülke. Nitekim Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre Türkiye’nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 741 saat.

Ev Çatılarında Güneş Paneli Enerjisine Talep Giderek Artıyor

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Ev Çatılarında Güneş Paneli Enerjisine Talep Giderek Artıyor. Evlerin çatı ya da binaların uygun bölümlerine takılan güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisi üretmek çok kolay. Ev çatılarında güneş paneli Son yıllarda güneş panelleri yardımıyla enerji ihtiyacını karşılayanların sayısı hızla çoğalıyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları denilince akla ilk olarak güneş enerjisi geliyor. Türkiye güneş enerjisi konusunda şanslı bir ülke. Nitekim Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre Türkiye’nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 741 saat.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

Ev çatılarında güneş paneli Bir başka ifadeyle günlük güneş görme süresi 7,5 saati buluyor. Bu potansiyelin farkına vararak değerlendirmek isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Sadece sanayi bölgelerinde ya da tarım arazilerinde değil, evlerin çatılarında veya uygun olan cephelerinde de güneş panelleri yardımıyla rahatlıkla enerji üretilebiliyor.

Ev Çatılarında Güneş Paneli Enerjisine Talep Giderek Artıyor

İçindekiler

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, son dönemde sayıları giderek artan güneş panelleriyle ilgili merak edilenleri TRT Haber’e anlattı.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Türkiye güneş enerjisi anlamında nasıl bir potansiyel taşıyor? 

Ev çatılarında güneş paneli Çok değerli bir coğrafyada yaşıyoruz. Güneşlenme süresinin çok yüksek olduğu bir ülkeyiz. Uluslararası Güneş Enerji Topluluğunun (GÜNDER) yaptığı bir araştırmaya göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden başlayan ve batı sahillerine kadar devam eden bir hat üzerindeki çatıların tamamında güneş enerji sistemini yüksek performanslı bir şekilde uygulayabileceğimiz ortaya çıktı.

Güneş enerjisi panelleri nerelere yerleştirilebiliyor? 

Geçtiğimiz 10 yıllık periyotta güneş enerjisiyle elektrik üretiminde kullanılan paneller, sanayi tipi ve arazi tipi diye adlandırılan, daha büyük ölçekli alanlarda kullanıldı. Bu aslında uluslararası ölçekte benzer ülkelerin yaptıklarıyla ters bir uygulamaydı.

Diğer ülkeler öncelikle çatılar gibi mevcut yapı stoklarının üzerine panelleri yerleştirerek başladılar. Sonra sanayi ve arazi tipine döndüler. Türkiye aradaki farkı kapatabilmek, biraz daha hızlı ilerleyebilmek adına ilk önce sanayi ve arazi tipiyle başladı.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Yapılan son düzenlemelerle mevcut yapıların ve çatıların üzerine konulması kararlaştırıldı. Bu düzenlemeyle birlikte aslında güneş enerjisi panelleri, tüm bina tiplerine uygulanabilir hale geldi.

Güneş enerjisi panelleri her çatıya uygulanabiliyor mu? 

Ev çatılarında güneş paneli tipinden bağımsız olarak her binanın üzerine entegre edilebilen çatı panelleri mevcut. Bunlar belirli bir kafes dizilimine sahip her türlü yüzeye uygulanabilir düzenekler.

Eski paneller, çoğunlukla fabrikalar ya da belirli tarım arazilerinin üzerinde güneşe yönlenmiş bir şekilde konumlandırılırdı.

Şimdi aynı Ev çatılarında güneş paneli mevcut bina ölçeğinde, konutlar dahil her türlü binalara uygulanabiliyor. Bir yönetmelikle tüm binaların üzerinde panellerin kullanılabilmesinin önü açıldı.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Ev çatılarında güneş paneli yerleştirmek isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu konuda düzenlemeler yaptı. Şu anda hepimizin yaşadığı binalarda geçerli olan bu sisteme dahil olabilmek oldukça basit.

Mevcut binanızdaki kullanılabilir alanları belli edecek şekilde birtakım başvuru evraklarıyla Bakanlığın ilgili birimlerine başvuruda bulunuyorsunuz. Talep edilen belgelerin akabinde kurulumla alakalı birtakım hazırlıkların, hesaplamaların yapılması gerekiyor.

Onay alınıp şebekeye bağlı olup olmama gibi konular da gözden geçiriliyor. Sonra ise kurulumu yapacak firmayla anlaşmalar yapılarak sistem kullanılır hale geliyor.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Çatılara güneş paneli koydurmak maliyetli mi? 

Geçmişte çok daha maliyetliydi. Günümüzde geçmişe bakarak çok daha düşük maliyetli panellerin üretilmesine ve uygulanmasına başlandı.

Panellerin maliyetini amorti etmesi ne kadar sürüyor? 

Eskiden 20 yıla kadar uzuyordu. Günümüzde ise bina tipine ve ölçeğine bakarak ortalama 6-7 yıl sürüyor. Geriye kalan süreç boyunca da tamamen bedelsiz enerji kazanımı oluyor.

Çatı üstü güneş enerji sistemleri, Çatı Tipi Ges, Çatı Tipi Güneş enerji santrali, çatı üzeri güneş enerji santrali, çatı üzeri güneş enerjisi elektrik üretimi, 10 kw on grid solar sistem,3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw, Çatı Tipi Ges, On Grid Şebekeye Bağlı, Mikro Ges, Tesla Solar, Solar Panel, Güneş Paneli, Öztüketim Elektrik Üretimi hakkında

BağEvi Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi elektrik üretimi çatı uygulaması, uzman ekibimiz tarafından tasarlanan farklı çözümler sayesinde her türlü çatıya uygun özel çatı güneş enerji sistemleri projeleri geliştiriyoruz.

Sizlerin isteğine uygun tasarladığımız çatı üstü güneş enerji sistemleri projeleri ile kendi iç elektrik ihtiyacınızı karşılayabilir, öztüketiminizden arta kalan ihtiyaç fazlası elektriğinizi 10 yıllık alım garantisi altında devlete satabilirsiniz.

Kaynak TRT HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir