Güneş Enerji Santrali Kurulumu ve Maliyeti

Güneş enerjisi santrali, güneş enerjisi santrali kurmak, güneş enerjisi santrali maliyeti,elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı, güneş tarlası devlet desteği,güneş enerjisi hibe desteği 2019,güneş enerjisi teşvik kredisi, güneş enerjisi tarlası, güneş enerjisi arazisi, elektrik üretip devlete satmak

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş enerjisi santrali nedir Nasıl kurulur, Güneş enerjisi santrali kredi imkanları nelerdir? güneş enerjisi santrali hibe, güneş enerjisi santrali devlet teşvikleri, Güneş Enerji Santrali Kurmak istiyorum diyen insanların / firmaların sayısı son zamanlarda çok fazla artış göstermeye başladı.

Güneş Enerjisine Yatırım Yapmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum ?

Bu soru birçok işe başlamak isteyen insanların ortak sorusu aslında. Atalarımızın dediği gibi “Bir işe başlamak o işin yarısıdır” diye boşa dememişler. Aslında güneş tarlası kurmak isteyenlerin işe başlamak için tek eksiği “Cesaret” ‘tir. Çünkü hep kendilerine şu şekilde sorular sorarlar ve vazgeçerler veya fırsatları kaçırırlar “başvurum onaylanırmı ? , hangi tarlanın üzerine güneş tarlası kursam ? , malzeme olarak ne seçeceğim ? , güneş tarlası yatırım maliyeti ‘ni nasıl karşılayacağım ? , gözle görünmeyen bir maliyet çıkacakmı ? , v.b…” . Evet , maalesef bu sorular yüzünden birçok insan bu işe başlamadan vazgeçmektedir. Biz ise sizlere bu konuda biraz cesaret vereceğiz.

Öncelikle paranız var ise işiniz çok kolay  . Çünkü , çağrı mektubu çıkmış, tedaş projeleri onaylanmış ve belediyeden imar izinleri alınmış güneş tarlalarını rahatlıkla alabilirsiniz ve aylar hatta 1 kaç yıl beklemenize gerek kalmadan güneş santrali kurabilirsiniz.

Gelelim bir diğer kısıma , eğer sizinde bizim gibi milyonlarca dolarınız yoksa ne yapabiliriz ! güneş santrali kurabilir miyiz ?

1.Arazi Seçimi

İlk olarak yapacağımız şey güzel bir tarla satın almak. Peki tarla almak risklimidir. Tabiki değil , zaten lisanssız elektrik üretimi işinde insanların yapacağı en büyük risk tarlaya verdikleri paradır. Bana sorarsanız güneş tarlası için tarlaya verilen para da herhangi bir risk teşkil etmez , çünkü kumar oynamıyoruz neticede , arsamız olmuş oluyor en nihayetinde.

Peki arsamızın özellikleri ne olmalı ?

Tarlamızın özellikleri şu şekilde olmalıdır ; aşırı veya çok fazla verimli arazi olmamalı , sulu tarım için uygun olmamalıdır ve üzerinde ekili veya dikili herhangi bir ağaç (meyve , v.b..) ve arpa , buğday gibi tahılların olmaması gerekiyor. Enerji nakil hattına yakın olmasında fayda vardır .

Çünkü güneş tarlası ile bağlantı yapılacak nokta için nakil hattı maliyeti kilometre başına 60.000 TL yi buluyor. Arazinin cephesinin güney olmasında fayda vardır . Ama son iki cümlemizdeki şartlar olmasa da olur. En önemli bir diğer özellik ise fiyatıdır. Fiyat ne kadar ucuz olursa sizin için o kadar iyi olur. Tarlayı almadan önce aşağıdaki 2. maddemize muhakkak bakın !

2.Trafo Merkezi ‘ne Olan Mesafe Önemli mi ?

Alacağınız tarlanın Trafo Merkezi‘ne olan mesafesi en fazla 20 km olmalı aksi taktirde boştan yere başvuru yapmayın çünkü ret yiyeceksiniz. Peki trafo merkezi ile arsanızın arasındaki mesafeyi nasıl öğreneceksiniz ? Bunun da basit bir yolu var. Arazinizin ada ve parsel bilgilerini alarak , bölgenizdeki enerji dağıtım şirketine güneş tarlası kurmak istiyorum diye bir dilekçe ile başvuru yapacaksınız.

Dilekçeye , benim burada şu ada ve şu parselde bir arsam var , ben bu arsada lisanssız elektrik üretmek istiyorum ve arsamın mevcut trafo merkezine olan mesafesini öğrenmek istiyorum , şeklinde bir başvuru yapabilirsiniz. Onlar size konula ilgili gereken cevapları vereceklerdir.

Trafo Merkezi kapasitesini öğrenmeniz maalesef pek mümkün değil , o yüzden bu konuya hiç girmiyorum.

3.İl Tarım Müdürlüğü

Güneş tarlası için arsanın trafo merkezi’ne olan mesafesini öğrendikten sonra ve arsayı satın aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey , bağlı bulunduğunuz İl Tarım Müdürlüğü‘ne giderek bir dilekçe ile başvuru yapmak olacak. Oradaki arkadaşlar konuyla ilgili sizi yönlendireceklerdir. Buradaki amaç , tarım bakanlığından ziraat mühendislerini çağırarak arsanızın aşırı verimli olup olmadığının tespit edilmesidir. Bakanlık mühendisleri , arsanız üzerinde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra , size posta yoluyla bir tebligat gönderecekler ve araziniz eğer lisanssız elektrik için uygun görüldüyse , “marjinal tarım arazisi dir” şeklinde bir yazı vereceklerdir.

4.ÇED Raporu Muafiyeti

Bu rapor kaldırıldı ama biz yinede konuya değinmeden geçmeyelim. ÇED muafiyet raporu lisanssız elektrik üretimi yapanlardan fütursuzca istenen ve tamamen zaman kaybına neden olan bir konudur. Çevreye hiçbir zararı olmayan güneş tarlası yatırımı için devletin memurları boştan yere saatlerce mesai harcamak durumunda kalıyor ve yatırımcının önüne bir engel ve bürokratik zorluk daha getiriliyor. Neyseki ÇED muafiyet raporu güneş tarlası için kaldırıldı. Aksi halde en az 1 aylık süreniz heba olacaktı.

5.Enerji Dağıtım Şirketine Başvuru

İl Tarım Müdürlüğü’nden “marjinal tarım arazisi” yazınızı aldıktan sonra , enerji dağıtım şirketine gidiyorsunuz ve ben lisanssız elektrik üretimi için başvuru yapmak istiyorum diyorsunuz. Onlar sizden bazı evraklar isteyecekler, bu evraklar zaten sizde mevcut olan evraklardır , korkulacak birşey yok. Bu evrakları topladıktan sonra , güneş tarlası için başvurunuzu yapıyorsunuz ve geriye sadece beklemek kalıyor. Buraya kadar olan herşey aslında çok basit.

Enerji dağıtım şirketi güneş tarlası başvurunuzun sonucunu size e-mail olarak gönderecektir. Ve trafo merkezinde lisanssız elektrik ile ilgili boşluk varsa , başvurunuzu onaylayacaktır , yoksa ret edecektir ve ilerleyen dönemlerde siz aynı evraklarla tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Biz sizin başvurunuzun onaylandığını kabul ediyoruz ve yazımıza devam ediyoruz.

6.TEDAŞ ve Belediye Süreçleri

TEDAŞ ve Belediye süreçleri normal vatandaşı biraz zorlayabilir. Araziniz ile ilgili çağrı mektubunu aldıktan sonra , herhangi bir elektrik mühendisine güneş tarlası ile ilgili bir proje çizdirmeniz gerekiyor. Yalnız burada çok ucuza kaçıpta , yeni mezun birine yaptırmayın projenizi , güneş tarlası ile ilgili proje çalışması yapmış bir mühendis bulun , aksi halde işi bilmeyen bir mühendis TEDAŞ‘ın ne istediğini bilemez ve projeniz ret yer , zamanınızda paranızda çöpe gitmiş olur.

 

Projeyi de TEDAŞ’tan geçirdikten sonra belediye’den imar izni almanız gerekiyor . Eğer anlaştığınız mühendise bu kısmıda yaptırmak isterseniz , benim tavsiyem bunuda anlaştığınız mühendise yıkın , çok fazla paranız gitmez , süreç içinde de boğulmazsınız.

  7.Başvuru Sonuçları

Güneş tarlası için bütün başvuru ve izinler alındıktan sonra , geriye yatırımı yapmak kalıyor. Bütün onayları aldıktan sonra 2 yıllık bir süreniz bulunuyor. Eğer 2 yıl içinde veya sonunda lisanssız elektrik üretim tesisini kurmazsanız , hakkınızı kaybetmiş olacaksınız ve yukarıdaki bütün süreçleri en baştan yapmak durumunda kalacaksınız. Böyle bir durumda güneş tarlası için tekrar yaptığınız başvurunun onaylanması da garanti altında değildir.

  8.Yatırım İçin Finans Bulma

Başladığımız işin %90 ‘lık kısmını bitirdik , geriye sadece %10’luk kısım olan finans bulma kısmı kaldı. Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili çok çeşitli finans kaynakları vardır. Biz sizlere konuyla ilgili bildiklerimiz aktaracağız.

  a) Banka Kredisi ;

Eğer finansal durumunuz bankaların gözünde iyi bir noktada ise , bankalardan kredi çekerek finansal kaynağı bulabilirsiniz. Türkiye’deki bankaların birçoğu %10 özkaynak şartı ile lisanssız elektrik üretim tesisinin yani güneş tarlası nın %90 ‘lık maliyetini finanse edebilir.

Buna kendimizden bir örnek verebilirim , biz 700 kW’lık GES için TEB bankasından 400.000 Euro kredi teklifini aldık , banka buna karşılık 450.000 Euro istedi , vade olarakta 2 yıl ödemesiz , 8 yıl vadeli toplamda 10 yıllık bir ödeme planı verdi.

Bunu birçok banka güneş tarlası için verebiliyor.

  b) Yap İşlet Devret Modeli

Alman ve çin firmaları , türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili yap işlet devret modeli uyguluyor. Bu model ‘den faydalanmak için yukarıdaki başvuruların sonuçlanmış olması ve güneş tarlası ‘nı yapabilecek durumda olmanız gerekiyor.

Bu yazımızda 265 watt güneş paneli fiyatları ve 265 watt solar panel özellikleri, 265 watt güneş enerjisi maliyeti , kurulumu, montajı  hakkında olacaktır.

Bu sayfamızda  Solar Güneş panelleri hakkında güneş panelleri özellikleri ve güneş panelleri fiyatları bulabilirsiniz.

Güneş Paneli Nedir Nasıl Çalışır

Güneş Paneli, güneş paneli üzerinde yer alan silikon hücreleri sayesinde üstüne düşen güneş “ışınlarını” elektrik enerjisine çevirmektedir. Güneş panelleri modüler yapıya sahiptirler. Güneş Panel yüzey alanına düşen güneş “ışınımı” her bir silikon hücre içinde elektrik enerjisine dönüştürülür, her bir güneş panel hücresi bir sonraki güneş panelihücresine bağlı olduğu için üretilen enerji katlanarak artmaktadır. Dolayısı ile bir güneş paneli verimi kaç adet hücre barındırdığına, hücrelerin verimine bağlıdır. Güneş paneli üstüne güneş ışınım güneş paneli içerisinde doğru akım (DC) meydana gelmeye başlar. Dolayısı ile güneş panelleri Doğru akım ( DC ) enerji üretirler.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş panel fiyatları farklılık gösterir. Çünkü Güneş Panelleri nin kaç watt enerji ürettiği, güneş panelleri verimliliğigüneş panelleri silikon hücre sayısıgüneş paneli açık voltajı; güneş panelleri fiyatlarını belirlemektedir. Sitemizde 150 watt güneş paneli fiyatı,165 watt güneş paneli fiyatı, 250 watt güneş paneli fiyatı, 265 watt güneş paneli fiyatı, 270 watt güneş paneli fiyatı, 280 watt güneş paneli fiyatı,300 watt güneş paneli fiyatı,310 watt güneş paneli fiyatı,500 watt güneş paneli fiyatı bulabilirsiniz.

Güneş Paneli

165 watt, 250 watt, 265 watt, 270 watt,275 watt,280watt,300 watt,310 watt,güneş paneli fiyatları

165 watt, 250 watt, 265 watt, 270 watt,275 watt,280watt,300 watt,310 watt,güneş paneli fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları

Monokristal Güneş Paneli Fiyatları

100 Watt Monokristal Güneş Paneli Fiyatları 

130 Watt Monokristal Güneş Paneli Fiyatları 

180 Watt Monokristal Güneş Paneli Fiyatları 

290 Watt Monokristal Güneş Paneli Fiyatları 

315 Watt Monokristal Güneş Paneli Fiyatları

360 Watt Monokristal Güneş Paneli Fiyatları 

Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

100 Watt Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 

165 Watt Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 

265 Watt Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 

275 Watt Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 

320 Watt Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 

Örnek 10 Kw Çatı Üzeri Ges Projesi
Kurulum Yapılacak Villa Karşıdan Görünümü


Villa Çatısı; Güneş Panelleri için Panel Sehpası Yapılacak zemin

 

Panel Sehpası Yapılacak zemin sağlam olmak zorunda. Avşa adasında Rüzgar Eksik olmuyor. Güneş Panelleri sehpasını binaya montajı başladı.

Güneş Panel Sehpası kurulumu tamamlandı. Antipas ve epoksi boya uygulaması yapılıyor.

 

Güneş Panel Sehpası boyama işlemi tamamlandı.

Güneş Panelleri, Güneş panel sehpasına montajı başlandı.39 Adet 260 Watt Poly Kristal Güneş Paneli kuruluma hazır

Güneş panel montajı tüm hızı ile devam ediyor.

Güneş Panellerinden maksimum verim alabilmek amacıyla Güneş panelleri belirli bir derecede Güney yönlü olarak montajı yapılır.

Güneş panelleri doğru montaj uygulaması ile uzun yıllar (25 yıl) enerji üretebilir.

 

Güneş Panelleri ve montajı nizami olmak zorundadır. Güneş panel sehpasına dört bir yanından montaj işlemi tamamlandı.

 

Resimden de görüleceği üzere sağlamlık ön planda olmalı. Aksi halde rüzgara karşı mukavemet gösteremeyen güneş panel sehpası ve paneller yerlerinden çıkabilir, kırılabilir.

Güneş Paneli sehpası kuruldu, panel montajları tamamlandı.

 

Villa tesisatına giden kablolar.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizi Arayınız

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

0532 745 27 63

 

 

 Bu Ürünü Neden Bizden Satın Almalısınız?


POWER ENERJİ olarak Güneş Enerjisi Solar sektöründe akla gelen, güvenilir ilk firmalardanız. Bu güveni oluşturmamız kolay olmadı dolayısı ile kalitesiz ürünler (ucuz ürünler) satarak bize olan güveni zedeleyemeyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli hususları aşağıda belirttik. Bizi tanımak ve  daha önce yaptığımız işleri incelemek isterseniz REFERANSLARIMIZ için tıklayın.


- Satışa sunduğumuz ürünlerin, Garantili Ürünler olduğunu,
- Ürün veya hizmet satışı sonrasında Teknik konularda MUHATAP bulabileceğinizi,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Montajları, Alanında DENEYİMLİ Teknik Personelimiz tarafından yapılacağını,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Garantileri ile beraber 2 YIL SERVİS GARANTİSİ verdiğimizi,

bilmenizi isteriz.

Sosyal Medyada POWER ENERJİ

YouTube Kanalımız

Facebook Sayfamız

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

GooglePlus Hesabımız

E-Mağazamızdaki Ürünler

Güneş Panelleri (165 Watt, 250 Watt, 275 Watt,300 Watt Solar Paneller)

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Sistemleri ( On Grid /Şebekeye Bağlı Sistemler)

Ev Tipi Güneş Enerjisi Paketleri ( Off - Grid/ Akülü Sistemler)

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri (Dalgıç Pompa Çalıştırma)

UPS Güç Kaynakları( Online Ups 3kVa- 20 kVa)

Rüzgar Türbinleri

İnverterler (Ongrid İnverter - Off Grid İnverter)

Jel Aküler

Dalgıç Pompa ve Motorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir