Güneş Enerjisi Avantajları

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Avantajları nedir? Solar enerji sistemleri faydaları nelerdir? Neden güneş enerjisi elektrik üretimi sistemlerine geçmeliyiz?

Güneş enerjisinin Kullanım Güneş enerjisi nerelerde kullanılır solar enerji sistemleri Alanları ve faydaları güneş paneli

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş Enerjisi Avantajları Nelerdir? Güneş enerjisinin faydaları nedir? Neden güneş enerjisi kullanmalıyız? Güneş enerjisinin Kullanım Alanları ve faydaları neler dir gibi sorulara muhatap oluyoruz.

Bu yazımız Solar Enerji Sistemleri avantajları yani kısacası Güneş Enerjisi Avantajları güneş paneli elektrik üretimi faydaları hakkında olacaktır.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Dünyamız, fosil yakıtların (Petrol ürünleri) yanmasıyla ortaya çıkan ve giderek artan karbon emisyonu problemlerinin farkına vardı. Yenilenebilir enerji kaynakları (bunların içinde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi) giderek daha fazla yaygın kullanımı başlamış durumda.

Son 10 yılda güneş enerjisi elektrik üretimi alanında  önemli gelişmeler yaşandı. Bunlardan en önemlisi, çeşitli seviyelerde devreye alınan finansal ve mevzuatsal güneş enerjisi devlet desteği.  Son dönemde artan talebin ve bu talebi karşılamak için yapılan yeni üretim kapasitelerinin artması sayesinde güneş panelleri fiyatı nda dramatik bir düşüş gördük.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Bu çerçevede aşağıda güneş enerjisi avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Güneş enerjisinin Kullanım Güneş enerjisi nerelerde kullanılır solar enerji sistemleri Alanları ve faydaları güneş paneli

Güneş enerjisinin Kullanım Güneş enerjisi nerelerde kullanılır solar enerji sistemleri Alanları ve faydaları güneş paneli

Güneş Enerjisi Avantajları Nelerdir?

İçindekiler

Güneş enerjisi elektrik üretimi sistemlerinin Güneş Enerjisi Avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

Güneş Enerjisi Avantajları Güneş Panelleri Sera gazı salınımı yapmaz

Güneş enerjisinin ilk ve en önemli avantajı bir defaya mahsus olmak üzere panel üretimi sırasında çıkan emisyonun ötesinde herhangi ilave bir sera gazını süreç içerisinde atmosfere yaymamasıdır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Güneş Panelleri İlk kurulum anından itibaren bedavaya elektrik üretir

Güneş enerjisi elektrik üretimi kullanmanın bir diğer avantajı ise ilk kurulum ve bakım maliyetlerinin dışında başka maliyeti olmamasıdır. Güneş Enerjisi Avantajları Herhangi bir maliyet ortaya çıkarmadan direk güneş enerjisi ücretsiz bir şekilde kullanarak bedava elektrik üretmesidir.

Güneş enerjisi, petrol veya kömür gibi pahalı ve sürekli elektrik üretmek için ilave bir maliyete katlanarak kullanmanız gereken ham maddeler gerektirmez.

Ek olarak geleneksel fosil yakıtlar ile yapılan enerji üretiminden önemli ölçüde daha az operasyonel maliyetler ile elektrik üretmenizi sağlar.

Doğal olarak ham maddelerin sürekli olarak çıkarılması, arıtılması ve enerji santraline taşınması gerekmez.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Güneş Enerjisi Elektrik Üretiminde Dağıtık enerji sistemleri sayesinde hat maliyetlerinim düşmesi

Güneş enerjisi elektrik üretimi, Güneş Enerjisi Avantajları kendi kendine yetebilen şebekeden bağımsız sistemleri çalıştırabilecek, yerinde üret ve tüket mantalitesi ile hayata geçebilecek bir sistemdir.

Geleneksel yöntemler ile merkezi bir şekilde büyük kapasiteleri ile elektrik üretirken kullanılan petrol, kömür ve gaz genellikle iletim ve dağıtım hatları kullanılarak üretim noktasından tüketim noktasına taşınır.

Bu taşıma işlemi sayısız ek maliyete sahiptir ve bunların hiçbiri güneş enerjisi sistemlerinde mevcut değildir. Buda sistemin daha sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilmesine olanak sağlar.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Güneş Panelleri ile Şebekeden bağımsız elektrik üretimi imkânı

Güneş enerjisi şebeke ile senkron veya şebekeden bağımsız üretilip tüketilebilir. Şebekede senkron tüketim bir evin veya fabrikanın elektrik altyapısına ve dolayısı ile şebekeye bağlı kaldığı anlamına gelir.

Fakat diğer yanda şebekeden bağımsız (off-grid Güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri) bir sistemin artık şebeke ile bir elektrik alışverişine ihtiyacı yoktur. Bu nedenle ev, işyeri veya enerji ile çalışan her şey sadece   güneş veya güneş pillerine dayalı olarak üretim yapabilir ve tam bağımsız çalışmış olur.

Şebekeden bağımsız hayatına devam edebilme imkânı şebekenin gitmemiş veya şebeke yatırımının maliyetli olacağı kırsal alanlarda yaşayan insanlar için güneş enerjisinin en önemli avantajıdır.

BağEvi Güneş Enerjisi

Elektrik fiyatları ve elektrik hatlarının kurulum maliyeti genellikle bu yerlerde aşırı derecede yüksektir ve çoğunda sık sık elektrik kesintileri de vardır.

Güneş fosil yakıtlara nazaran tükenmeyen bir enerji kaynağı sağlıyor

Güneş enerjisi en büyük avantajlarından biri, fosil yakıt piyasalarını farklı olarak dalgalanmalarından uzak bir şekilde enerji sağlayabilir.

Güneş, birçok yerden kaynaklanabilecek sınırsız bir kaynaktır. Güneş Enerjisi Avantajları Yani güneş son on yılda birçok fosil yakıtın fiyatını iki katından fazla arttıran fiyat manipülasyonlarına ve politikalarına karşı daha çok savunmalıdır.

Fosil yakıtların fiyatı artarken, güneş enerjisi üretiminin Watt başına fiyatı son on yılda yarıdan daha fazla ucuzlamış  tır. Daha iyi teknoloji ve ölçek ekonomileri yürürlüğe girdikçe yakın gelecekte daha da ucuz olacaktır.

Eko-sistemi korur ve doğal yaşam alanlarına zarar vermez

Güneş enerjisi panelleri elektrik üretirken düzenli ve sürekli bir hammadde tedarikine ihtiyaç duymaz. Dolayısı ile diğer birçok fosil yakıt yakılarak elde edilen enerji üretimi operasyonları sırasında meydana gelen ormanların ve eko-sistemlerin yok edilmesine yol açmaz.

Güneş enerjisi teknolojilerinin önü çok açık, gelişime müsait

En son teknoloji henüz daha gelmedi. Güneş teknolojisi şu anda büyük bir hızla ilerliyor. Dünyada ve özellikle Avrupa’da, bu alanda çalışan araştırmacılar güneş enerjisi teknolojisinde muazzam ilerlemeler yapıyorlar.

Bu sayede dün pahalı, hantal ve verimsiz olan ileriye dönük olarak her hafta daha ucuz, daha erişilebilir ve çok daha verimli hale geliyor.

POWER ENERJİ

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63 

İnfo@powerenerji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir