Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Nasıl olmalı?

Güneş Enerji Elektrik üretimi Santrali için arazi seçimi nasıl olmalı? Güneş paneli tarlası arazisi hakkında bilgiler.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Nasıl olmalı?

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Arazi tarlası Nasıl olmalı? ges arazisi seçimi nasıl yapılır? Güneş enerjisi tarlası kurarak elektrik üretip devlete elektrik satma uygun tarlalar hakkında bilgi.

Güneş santrali için Elektrik Üretimi Arazi Seçimi çok önemli bir husustur. Çünkü milyonlarca lira harcayacağınız bu tesisler de yanlış arazi ve yer seçiminde kazanacağınız paranın miktarı da düşebilir. Hatta, güneş santrali için arazi seçiminde bürokratik açıdan bir araştırma yapmazsanız, yatırıma başlayıp yatırımı tamamlayamama durumu da olabilir.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

Bu yüzden güneş santrali için arazi seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli ve hangi kriterler aranmalıdır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Arazi Seçimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Arazi Seçimi

(Türkiye Güneş Enerji Potansiyeli Haritası)

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Sistemi Arazi Nasıl olmalı?

Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Eğer güneş tarlası kurmak istiyorsanız ve bu kararınız kesin ise, güneş santrali yatırımı için yapılması gereken ilk şeyin arazi almak olduğunu da biliyorsunuz. Güneş santraline uygun arazi için bazı koşulların dikkate alınması , yapacağınız yatırımdan maksimum kazanç potansiyelinizi arttırır. Bu yüzden yatırımı yapmadan önce arazi seçimini iyi yapmak gerekiyor.

Elektrik Üretimi Arazi Seçimi

Elektrik Üretimi Arazi Seçimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Nasıl olmalı?

Şimdi güneş santrali için arazi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde yazalım; Elektrik Üretimi Arazi Seçimi

 • Güneş Potansiyeli Durumu : Güneş santrali için arazi seçiminde aranacak ilk şartlardan birisi güneş potansiyeli miktarıdır. Araziyi satın alacağınız şehirdeki güneş radyasyonu ne kadar fazla ise, kazanacağınız paranın miktarı da o kadar artar.
 • Türkiye’de ki güneş potansiyeli yüksek olan iller Antalya, Konya, Karaman, Adana, Van, Hakkari v.b… Bu iller arasından birisini seçebilirsiniz. Ancak diğer illerimiz de ki güneş potansiyelleri de hiç fena değildir.
 • Türkiye’nin en az güneş radyasyonu alan illeri bile metrekare’ye 1400 kWh güneş radyasyonu almaktadır. Şöyle düşünün ki elektrik enerjisinin 30.000 MW‘tan fazlasını güneş enerjisinden elde eden almanya’nın en fazla güneş alan şehri metrekare’ye 900-950 kWhgüneş radyasyonu almaktadır.
 • Güneş enerjisi santrali fizibilite hesaplama yazımızda ki bilgileri kullanarak , yapacağınız yatırımın farklı iller’de ki kazançları ve kayıpları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Arazinin Toprak Yapısı : Seçim yapılacak arazinin taşlık(kayalık) veya toprak olması çok önemli. Çünkü ,arazi de kayalık kısımlar çok fazla ise bu durum da kullanılacak konstrüksiyonların beton ayak olması gerekiyor. Beton ayaklı konstrüksiyonlar ise çakmalı tip konstrüksiyonların maliyetine göre %30 daha fazla olabilir.
 • Arazinin Cephesi : Güneş potansiyelinden maksimum faydalanmak için arazinin güney cepheli olmasında fayda var.
 • Arazinin Konumu : Ges için arazi seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer husus arazinin konumudur. Konum diye bahsettiğimiz şey, güneş santrali arazisinin yamaç mı yoksa dere veya nehir gibi alanlara mı yakın olduğudur. Eğer arazinizi derelerin olduğu bölgelere kurarsanız, kışın suların taşması ile bir sel baskınında çok fazla maddi kaybınız olabilir. Veya yamaç ta ise, heyelan olma riski taşıyabilir.
 • Arazinin Fiziki Yapısı : Eğer arazinin fiziki yapısında çok fazla tümsek veya çukur varsa, bu durum size fazladan kepçe maliyeti çıkaracaktır. Normal şartlarda , 10 dönümlük bir ges arazisi için kepçe maliyeti 50-60 bin TL‘yi bulabilmektedir. Ancak arazinin fiziki yapısı çok kötü ise kepçe maliyeti 200 bin TL‘ye kadar çıkabilmektedir.
Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Nasıl olmalı?

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Arazi Seçimi Nasıl olmalı?

 

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
 • Marjinal Tarım Uygunluğu : Arazi seçiminde dikkat edilecek bir diğer husus marjinal kuru tarım arazisi olmasıdır. Eğer arazi çok verimli ise marjinal tarım yazısını alamazsınız ve güneş santrali projesine başlamadan veda edersiniz. Bu yüzden , araziyi satın almaya karar verdikten sonra, arazi için marjinal tarım yazısı başvurusu yapabilirsiniz. Bu yazıyı almak için arazinin sizin üzerinizde olmasına gerek yoktur.
 • Arazinin Gölgelenme Durumu : Güneş santrali için arazi seçerken , satın alacağınız arazinin etrafını incelemekte fayda var. Eğer araziye gölge yapacak bir şey varsa, güneş santralinizden alacağınız verim de düşer. Örneğin uzun ve heybetli ağaçlar var mı? arazinin üzerinden veya yanından yüksek gerilim hatları geçiyor mu? gibi dış faktörlere bakmanızda fayda var. (bina ,dağ,tepe,v.b…)
 • Arazinin Hak Sahipleri : Araziyi satın alacağınız şahısların da incelemesini yapmakta fayda var. Çünkü hak sahipleri çok fazla ise, ve bu hak sahiplerinin bir tanesi bile muvafakat yazısı vermek için sıkıntı yaparsa, araziyi satın alsanız bile güneş santrali kuramazsınız. O yüzden satın alımı yapmadan önce muvafakat ile olan sıkıntılar var mı yok mu bilmeniz gerekiyor.
 • Arazinin Kirlenme ve Tozlanma Durumu : Güneş enerjisi için arazi satın alacaksanız, bu maddeye çok dikkat etmelisiniz. Çünkü , araziye yakın yerlerde beton santrali, taş ocağı ve kum ocağı gibi çok fazla toz çıkaran tesisler varsa, bu tozlar rüzgar ile güneş panellerinize gelir. Bu durumda da güneş panelleri çok sık ve sürekli kirlendiği için temizlenmediği takdirde ciddi anlamda verim kaybına uğrar.
 • Arazinin Enerji Nakil Hattı İle Olan İlişkisi : Güneş santralini kurduktan sonra, enerji iletim veya nakil hatları ile dağıtım şirketinin gösterdiği noktaya bağlantı yapılması gerekiyor. Ancak bu nakil hatlarının gittiği güzergah çok önemli. Çünkü , başkalarının arazisinin üzerinden elektrik telleri geçerse, tüm hak sahiplerinden izin yazısı almak zorundasınız. O yüzden elektrik iletim hattının gittiği güzergah ne kadar düz ise o kadar iyidir. Ayrıca “S” çizerek giden nakil hatları mecbur müşterek direk olmak zorundadır. Müşterek direklerin arası da en fazla 50 metre olmaktadır. Bu durumda maliyeti doğrudan etkilemektedir. Ancak enerji nakil hattınız düz bir şekilde giderse beton direkler ile çok daha ucuza maal edebilirsiniz.
 • Arazinin Hava Şartları Uygunluğu : Güneş santrali için arazi seçimi yaparken, arazinin bulunduğu bölgeye de dikkatli bakmak gerekir. Arazinin bulunduğu yer, 1 yıl içerisinde kaç gün sisli, kar yağışlı ve yağmurlu? Bunları az çok tespit etmek mümkündür. Bu şartlar üretim tesisinizin verimini doğrudan etkiler.
 • Arazinin Ulaşım Durumu : Çok fazla olmasa da önemli hususlardan biriside ulaşımdır. Eğer araziye ulaşım çok zor şartlarda ise, ilk yatırım maliyetindeki işçilik ve taşımacılık masrafları çok fazla olacaktır. Güneş panelleri, konstrüksiyon ekip ve ekipmanları, trafo ve köşk gibi ağır ekipmanların taşınmasında çok fazla sorun ortaya çıkabilir.
 • Arazi Kuşların Göç Yolunda Mı : Önemli hususlardan biriside kuşların göç durumudur. Kuşlar göç mevsiminde, bir yerden başka bir yere büyük sürüler halinde göç ederler. Eğer araziniz kuşların göç yolları üzerinde ise, sürüler halinde ki kuşların dışkılarını güneş panellerinize bırakması içten bile değildir. Bu sizin canınızı sıkabilir. Kuş dışkılarındaki yüksek asit oranı güneş panellerinize zarar verebilir, tabi güneş panellerinizi temizlemezseniz.
 • Arazinin Belediyenin İmar Planlarındaki Durumu : Araziyi satın almadan önce , belediyeye giderek, ileriye dönük imar planlarına bakmanız da fayda var. Aksi halde yarı yolda kalabilirsiniz.Gerçek bir örnek veriyim: bir vatandaşımız 3 MW’lık çağrı mektubu çıkartıyor , daha sonra belediye bu arkadaşın arazisini turizm alanı ilan ediyor. Bu arkadaşın bütün emekleri de boşa çıkıyor. O yüzden araziyi iyi araştırmak gerekiyor.

Güneş santrali için arazi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar başlıca bunlardır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz taktirde güneş santrali’nden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Ve ileride meydana gelebilecek riskleri de en aza indirmiş olursunuz. Eğer sizinde güneş santrali için arazi seçimi ile ilgili bilgi ve tecrübeleriniz varsa, yazımıza yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

 

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

 1. Algul Birol dedi ki:

  Rüzgar enerjisi sistemleri maliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 2. Berna Agcay dedi ki:

  Güneş enerjisi maliyetleri ne kadar?

 3. Birce Sengul dedi ki:

  500 kW Güneş Enerji Santrali Kurulumu ve Maliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir