Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Maliyeti Fiyat

ev tipi güneş enerjisi fiyatları,ev tipi güneş paneli,güneş enerjisi fiyatları,güneş enerjisi ile elektrik üretimi,güneş panelinden elektrik üretimi,güneş enerji paneli maliyeti ev için güneş paneli maliyeti,güneş enerjisi elektrik üretimi fiyatları,güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapan firmalar,güneş enerjisi elektrik üretimi teşvik,güneş enerjisi elektrik üretimi nasıl yapılır

Güneş Enerjisi, güneş paneli fiyatları ,solar

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş enerjisinden elektrik üretmek için kurulacak bir sistemde akü grubu, akü şarj regülatörü, evirici ve yardımcı elektronik devreler bulunabilir. Tabi ki uygulamaya göre bu bileşenler değişiklik gösterebilir. İstenen enerji miktarına göre güneş paneli ve sayısı belirlenir. Güneş olmadığı zamanlarda enerjisiz kalmamak için akü grubu sisteme dahil edilir. Akünün aşırı şarj ve deşarj olarak zarar görmesini engellemek için akü şarj regülatörü kullanılır. Şarj regülatörü akünün durumuna göre, güneş pillerinden gelen akımı keser ya da yükün çektiği akımı keser. Evirici, alternatif akım istenen uygulamalarda panelde elde edilen doğru akım elektriğini alternatif akım elektriğine dönüştürmek için kullanılır. İstenirse sisteme bir de maksimum güç noktası izleyicisi (MPPT) eklenebilir.

Sistem Tasarımı

Güneş Paneli Fiyatları +Güneş Paneli Fiyatları

Fotovoltaik (Solar) Paneller

Güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren cihazdır. Verimleri panel tipine göre değişmekle birlikte % 15-20 arasındadır. Laboratuar çalışmaları devam etmekte olup verim değerlerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Türkiye şartlarında güneşlenme süresi; kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat ve yazın 11 saattir.

Paneller, ortam koşullarının elverişli olması durumunda nominal güçlerini üretebilirler. Panel camının kirli olması, güneş ışınlarının geliş açısının dik olmaması, havanın çok sıcak veya çok soğuk olması panel verimini düşürecektir. Bu yüzden hesaplanan güç değerinin biraz yukarısında bir değerde panel kullanmak uygun olacaktır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Akü Sistemi

Aküler elektrik enerjisinin depolanmasında kullanılır. Güneş olmadığı zamanlarda enerjisiz kalmamak için elektrik enerjisinin depolanması mantıklıdır. Ayrıca güneşsiz günler de olabilmektedir. Bu yüzden enerjinin depolanması oldukça önemlidir. Akü kapasitesinin belirlenmesinde en önemli faktör sistemin güneş göremeyeceği gün sayısını ya da saatini hesaplamaktır. Biz bunu 2 gün olarak kabul edersek; günlük tüketimi 5 kW-saat olan bir ev için 10 kW-saatlik enerjiyi depolayabilecek bir akü grubu gereklidir. Sistem gerilimini 12 V seçersek, 12 V 1200 Ah’ lik akü grubu bir sistem için yeterli olacaktır. Ancak şuu unutmamak gerekir akü sistemi otonom (stand alone) sistemler için gereklidir. Akü sistemi otonom sistemelerin maliyet tarafının önemli bir kısmını oluştururlar.

Akü Şarj Regülatörü

Güneş panelinden gelen akımı ayarlayarak akünün tam dolmasını veya tamamen boşalmasını engeller. Tüketici için gerekli akım değerine göre sistemde uyumlu çalışabilecek tipte seçilmesi gereklidir. Ayrıca akü şarj regülatörünün, akü gerilimine uyumlu olması gerekmektedir. Şarj regülatöründen direkt doğru akım çıkışı alınabilir. Çoğu regülatörde şarj durumuna ait sayısal bilgileri gösteren ekran bulunmaktadır. Bir çok regülatör üreticisi firma panel gücüne göre seçilmesi gereken regülatörü saptamış ve tablolar halinde kataloglarına koymuşlardır.

Evirici

İnverter Fiyatları +İnverter Fiyatları

Doğru akım enerjisini alternatif akım enerjisine çevrilmesine yarayan cihazlardır. Genel olarak tam sinüs çıkışı veren ve vermeyen olmak üzere iki çeşit evirici bulunmaktadır. Hassas yüklerin bulunduğu sistemlerde tam sinüs çıkışı verebilen eviricilerin kullanılması gereklidir. Evirici gücü, sistemde aynı anda çalışabilecek yüklerin güç değerleri toplanarak elde edilir. Aylık faturası 80 TL gelen bir tüketici 2000 Watt’lık bir evirici seçebilir.

Diğer Ekipmanlar

Sistemde kullanılması gereken diğer elemanlar kablolar ve sigortalardır. Ayrıca sistemi izleyebilmek için çeşitli elektronik devreler de kullanılabilir. Sigorta ve kablo seçimi sistemin düzgün çalışabilmesi için son derece önemlidir. Kablo seçiminde gerilim düşümü de dikkate alınmalıdır.

Kurulum Maliyeti

Burada hesaplayacağımız sistem şebekeye bağlı bir sistem için olacaktır. Bu sistemler otonom sistemlere göre daha ucuz sistemlerdir. Şimdi elektrik faturası ayda 80 TL gelen bir evi düşünelim. Bu evin aylık tüketimi 270 kw olurken yıllık tüketimide 3240 kw olsun. Sistemi ülkemizin güneş enerjisi bakımından en şanslı illerinden olan Muğla’da yapıyoruz.  PVsyst simülasyonu kullanarak sistemi oluşturup, sonuçlara bakalım.

 

Jel Akü Fiyatları +Jel Akü Fiyatları

►Sistemimizin aylara göre toplam enerji üretimini görebilirsiniz. Beklenildiği gibi yaz aylarında maksimum üretim gerçekleşiyor.

►Bu hesaplamardan sonra asıl ulaşmak istediğimize geliyoruz. Elektriğin kw maliyet fiyatı. Gördüğünüz üzere 0.24 Euro/kw. Burada şuan dikkat çekmek isterim fiyata hem bakım maliyetleri hem de  20 yıl vadeli %5 faizli kredinizin geri ödemeside mevcut. (Aylık:586 Euro).

Şarj Kontrol Cihazı +Solar Kablo

►Görüldüğü üzere sistem 20 yıl vadede elektriğinizin fiyatını 0.24 Euro=0.56 TL ile sınırlıyor. Ülkemizde artan elektrik fiyatları düşünüldüğünde muhtemelen devletin sattığı elektrik 0.56 kuruşu önümüzdeki 5-7 yıl içinde geçecektir. Böylece sistem kar etmeye başlayacaktır.

Teşvikler Neler?

Lisansız elektrik üretim yasasına göre;

Ürettiğimiz her kw başına güneş enerjisi için 0.133 ABD doları almaktayız. O halde;

BağEvi Güneş Enerjisi

3244*0.133*1.8=776 TL yıllık teşvik alabileceğiz.

Eğer kullandığınız aksamlar Türkiye’de üretiliyorsa Yek Cetvel-2 göre ek teşvikler alabilirsiniz.

Örneğin PV modülümüz Türk malı olsun.

1.3*1.8*3244=76 TL gibi bir rakam teşvik olarak alacağız.

http://www.elektrikport.com/

 1. Yasin dedi ki:

  Sizinle bu konunun tüm ayrıntılarını görüşebilmek için bir iletişim numarası verirmisiniz

 2. admin dedi ki:

  Yasin Bey, en kısa zamanda sizinle irtibata geçilecektir.

 3. ahmet turan erdoğdu dedi ki:

  güneş enerjisi ile bilgi almak istiyorum mevcut kulanım 7*8 lanba ve bir televizyon çalıştırabilen kapasite maliyet olarak veya öner diyiniz farklı bir sistemin fiyatını kullanılacak yer erzurum şenkaya ilçesinin bir mahalesinde kurmak istiyoruz bilgilerinizi bekliyorum.

  • admin dedi ki:

   Ahmet Turan Erdoğdu

   Ev tipi enerji üretimi ile ilgili olarak bilgilendirme ve fiyat teklifimizi tarafınıza gönderilmiştir.

 4. Alper ORAL dedi ki:

  Lisanslı yada lisanssız dubleks tipi bir evde elektrik üretimi yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

 5. nevzat yıldız dedi ki:

  gunaydın merhabalar su anda mugla bodrum konacıkta bulunuyorum evim 85 mt2 elektrik fat yak min 85 mak 225 tl evime krediyle sistemi kurabilirmiyim kurmaya calışsak bize maliyeti tahmini ne olabilir selamlar 0532 392 78 55

 6. Ildeniz Yavuz dedi ki:

  Güneş enerjisi ile Tarım saluma mümkün mü? Mümkün ise maliyeti nasıldır?

 7. Halil EKİNİ dedi ki:

  Merhaba. Ben Muğla-Marmaris’ te oturuyorum, 180 m2 evim var. Elektrik faturam yaz döneminde 100 kışın da ısınmayı da ekleyince 300-350 TL arasında geliyor. Ben yapmışken herşeyin elektrikli olmasını istiyorum ve evde de sadece bir iki odayı değil tamamını elektrikli kombi ile ısıtmak istiyorum. Bu durumda sanırım faturalara aylık ortalama 200-250 TL eklemem gerekir Böyle bir sistemin maliyeti ne kadar olur?

 8. vedat dedi ki:

  elektrik elektronik mühendisi olarak şanlıurfa da bu işi yapmak istiyorum. ticaret üzerinde bana verebileğiniz fikirler ve gösterebileceğiniz yollar var mı?

 9. cagri dedi ki:

  Solar Panel Elektrik Üretimi Fiyatları ve Solar Panel Fiyatları

  merhaba,
  4 – 5 lamba ,buzdolabı ,çamaşır makinası , televizyon çalıştıracak güneş paneli kurmak istiyorum.Yer Çankırı Atkaracalar.
  fiyatlama ve diğer konularda yardımcı olabilirmisiniz? Ne kadarlık bir güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi kurmam gerekiyor?

  • POWER ENERJİ dedi ki:

   Çağrı Bey;

   İlkbahar ve Yaz Dönemi Kullanacağınız Bağ Evi/ Yazlık / Yayla Evi ise;

   Link: http://satis.powerenerji.com/Solar-Paketler-ev-icin-karavan-yazlik-yayla-evleri/1.5kw-1500-watt-ev-tipi-gunes-enerjili-elektrik-uretimi-fiyati

   Ev İçin Güneş Enerjisi Solar Paket 1,5 KW/1.500 Watt Saat – Lamba, TV, Uydu, Orta Boy Buzdolabı, Ev Aletleri, Su Pompası, Çamaşır Makinesi Ve Şarj

   Paket nelerden oluşur?

   6 Adet Güneş Paneli 1. Sınıf Hücre Solar 265W 24V Poly
   4 Adet Solar Akü 150 Ah 12V
   1 Adet Tam Sinüs Akıllı İnverter/Şarj Cihazı SS 3000VA/2400W 24 VDC
   1 Adet Solar Kablo 6mm Kırmızı (30 metre)
   1 Adet Solar Kablo 6mm Siyah (30 metre)
   6 Adet MC4 Konnektör Seti – Tekli Bağlantı – 1 Dişi 1 Erkek
   neleri çalıştırır 1500watt güneş paneli paketleri solar paketler fiyatları

   Neler Çalıştırır?

   10 Adet Tasarruflu Lamba 7-8 Saat
   70 Ekran TV + Uydu Alıcısı 7-8 Saat
   Orta Boy Buzdolabı
   Cep Telefonı ve Bilgisayar Şarjı
   Küçük Ev Aletleri
   1 hp Su Pompası 2 Saat
   Çamaşır Makinesi Haftada 3 Kez

 10. ibrahim dedi ki:

  ben 1 mw tesis kurumak istiyorum da ama duydum kadarıyla devlet artık ruhsat vermiyor ,,, bilgi verir misiniz??

 11. mahir çelik dedi ki:

  güneş paneli kurmak istiyorum bilgi edinip bizim işimizi görüp görmediğini öğrenmem birde bana maliyeti ne olur bize uzun müddet hizmet verirmi

 12. mahir çelik dedi ki:

  güneş paneli kurmak istiyorum bilgi edinip bizim işimizi görüp görmediğini öğrenmem birde bana maliyeti ne olur bize uzun müddet hizmet verirmi

 13. mustafa aydın dedi ki:

  karadenizde ne kadar verimli olur.bu konuyla ilgili deneyimlerinizi yayınlarsanız memnun olurum.ayrıca montaj konusunda yardımcı olabileçeğimi söylemek isterim.

 14. miraç mobilya bellona dedi ki:

  yaklaşık 3900 metre kare bir mobilya magzasıyız kapalı teşhir alanımız 3900 metrekare güneş enerji paneli ile elektirik kullanmak istiyoruz. aylık elektirik faturamız 3500 tl gibi geliyor maliyeti düşürmek istiyoruz iletişime geçermisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir