Para Kazanma Güneş Enerjisi Fiyatları Güneş Paneli Kurulumu Getirisi

Güneş Enerjisi Elektrik üretimi ve Devlete elektrik satışı nasıl yapılır? ev için güneş enerji sistemi nasıl kurulur yasal izinler nelerdir? Kw elektrik fiyatı nedir? Apartmanda solar enerji sistemi kurulumu ile çatıda elektrik üretimi nasıl yapılır? Güneş enerjisi tarlası nasıl kurulur?

Güneş paneli kurulumu devlete elektrik satma para kazanma

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş paneli kurulumu yaparak para kazanma Güneş paneli tarlası ile Pasif Gelir elde etme. Evler için Çatı üstü güneş paneli kurulumu yaparak evin tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile sağlama para kazanma gibi konulardan bahsedeceğiz.

Bu yazımızda size a’dan z’ye güneş enerji santrali kurup para kazanmayı anlatacağım. Güneş enerjisi epey merak edilen bir konu olduğundan sizler için enine boyuna araştırdım.,. Güneş enerjisi kurulumu yaklaşık ne kadara mal olur, ne kadar para kazandırır, bu zamanda güneş enerjisi santrali kurmak mantıklı mı değil mi tüm bu soruların cevabını sunmaya çalışacağım.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları
Güneş paneli kurulumu devlete elektrik satma para kazanma

Güneş paneli kurulumu devlete elektrik satma para kazanma

Güneş Enerjisi Fiyatları Güneş Paneli Kurulumu Getirisi ve Para Kazanma

İçindekiler

Öncelikle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi iki türlü yapabilirsiniz. Eğer eviniz müsaitse ve ev çatı alanınız ya da cepheniz genişse çatınıza Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi kurarak ya da bir arazi üzerine Güneş Enerji Santrali Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak para kazanma.

Öncelikle ilk maddeden başlayalım. Para kazanma Evin çatısına ya da cephesine kuracağınız güneş panelleriyle aşağı yukarı ne kadar elektrik üretebilir ve bunun ne kadarını kaçtan satabilirsiniz?

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Ev içi Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulumu

Eğer eviniz müstakilse çatısına enerji sistemi kurabilirsiniz. Apartmanda yaşıyorsanız tüm kat malikleri çatıda Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için onay veriyorsa çatınıza, cephenize solar güneş panelleri yerleştirip elektrik üreterek artan üretim fazlası elektriği de satabilirsiniz.

10 kilowatt’lık bir sistem için çatınızın ya da binanızın güney cephesinde 80-90 metrekarelik bir alan olması gerekiyor.

Daha önceki düzenlemelerle mesken aboneleri için 10 kilowat, tüm işletmeler ve kamu kurumlarında 5 megawatt’a kadar öz tüketim fazlasının satılabilmesi imkanı getirilmişti. ,Eğer böyle bir alana sahipseniz sıra izinlerde.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Çatıya güneş paneli kurmak isteyen kişiler, güneş panelin monte edileceği taşınmazın bağlı olduğu dağıtım şirketine ve proje onayı için TEDAŞ’a başvuru yapmalıdır.

Ardından çatı statik belgesi ve belediyeden imar değişikliği belgesi alınması gerekmektedir.

Bir solar panel kurulum şirketiyle (Güneş Enerjisi Kurulum Firması EPC) görüştüğünüz zaman zaten, onlar size süreç hakkında detaylı bilgi sunarlar. Burada en önemli konu 10 kilowatt’lık bir güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kaç dolara mal olacağı ve ne kadar para kazandıracağıdır.

10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin maliyeti 12000 dolar ile 14000 amerikan doları civarında değişmektedir. Bu sistemin bir mesken için aylık getirisi ise yaklaşık 900 TL civarıdır. Aylık elektrik tüketiminiz 500 lira olsa size her ay aşağı yukarı 300-400 TL getirisi olacaktır.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Özetle yatırdığınız güneş enerjisi elektrik üretim sistemi parayı ortalama 7-8 yılda amorti ediyorsunuz sonrasında ise kara geçmeye başlıyorsunuz.

Bu sistemler güneş paneli türüne göre 25- 30 yıl ömre sahip.

Peki elektrik satış fiyatı nedir? Güneş enerjisi elektrik üretim sistemi ile Ürettiğimiz elektrik evimizde kullandığımızda kw fiyatı 0,72 krş civarındadır. Yani elektrik faturamız hesaplanırken 0,72 krş üzerinden hesaplanır.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Ancak mashuplaşma sonrası üretim fazlası elektrik satışı kw fiyatı 0,3 krş’tur.Yani bizim kullandığımız elektriğin kw bedeli 0,72 kuruştan, sattığımız ise 0,36 kuruştan hesaplanır.

Arazi Üzeri Güneş Enerjsi Sistemi Kurulumu

Diyelim ki bir araziniz var ya da bir arazi satın alacaksınız, amacınız para kazanma ve burada bir güneş paneli tarlası kuracaksınız. Daha büyük ölçekli bir iş yapacaksınız. Bunun maliyetine hemen bir göz atalım. Kendi güneş enerji santralinizi kurduğunuzda, ürettiğiniz enerjiyi elektrik dağıtım kurumuna satarak para kazanabilmeniz mümkün.

Özellikle bu santrali güneş verimliliği daha yüksek olan güney bölgelerinde kurarsanız karınız daha yüksek oluyor.

BağEvi Güneş Enerjisi

Güneşlenme potansiyeli yüksek olan yerler kırmızı ve sarı iken, daha düşük olan yerler ise mavi ve açık mavi şeklinde görülüyor.

Türkiye Güneşlenme Potansiyeli Haritası

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

Buna göre Güneydoğu Anadolu bölgemizde yıl boyunca 2.993 saat,

Akdeniz bölgemizde 2.956 saat,

Doğu Anadolu bölgemizde 2.664 saat,

İç Anadolu bölgemizde 2.627 saat,

Ege Bölgesi’nde 2.738 saat,

Marmara’da 2.409 saat ,

Karadeniz bölgemizde ise 1.971 saat

yıllık güneşlenme süresi vardır.

Bu tabloya göre en az güneşlenme Karadeniz’de. Bölgelerin güneşlenme süreleri dikkate alınarak yatırımlarınızı yapabilir bu durumda daha fazla para kazanma sağlayabilirsiniz.

Öncelikle büyük ölçekli bir yatırım olan,1 Mega Watt’lık güneş tarlası kurmayı inceleyelim.  1 Mw Güneş Enerji Santrali Elektrik Üretim Sistemi için 21.000 m2 Arazi Gerekir. Güneş paneli kurulumu para kazanma için bu değerleri dikkate almalısınız.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulumu için Arazinin Özellikleri

Güneş Enerji santrali kurmak istediğiniz tarla- arazinin Özellikleri;

İl tarım müdürlüğünden “Kuru Marjinal Tarım Arazisi” Raporu Alınabilmelidir.

Trafo Merkezine en fazla 20 km uzaklıkta olmalıdır.

Yine en gerekli kriterlerden biri de tüm gün boyunca güneşlenme potansiyelinin yüksek olmasıdır. Yani bir tepenin eteğinde ya da güneşi kesen bir yerde değil açık bir alanda olması başvurunun kabul edilmesi için önemli. Eğer araziniz bu şartları sağlıyorsa İl tarım müdürlüğünden rapor ve sizden istenecek diğer tapu vb. belgelerle bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketine lisanssız elektrik üretimi için başvuruyorsunuz.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Başvuru Süreci

Eğer bağlı olduğunuz trafo merkezinde lisanssız elektrik üretimi ile ilgili müsait alan varsa başvurunuz onaylanıyor, yoksa ret ediliyor. Fakat ilerleyen dönemlerde tekrar başvuru yapabiliyorsunuz.

Başvurunuz onaylandıktan sonra size araziniz ile ilgili bir çağrı mektubu iletiliyor. Çağrı mektubunu aldıktan sonra bu konuda tecrübeli bir elektrik mühendisine, güneş tarlası projesi çizdirmeniz gerekiyor. Proje Tedaş tarafından onaylandıktan sonra arazinizdeki işlemler için bağlı bulunduğunuz belediyeden de imar izni almanız gerekiyor.

Güneş tarlası için bütün başvuru ve izinler alındıktan sonra geriye yatırımı yapmak kalıyor. Bütün onayları aldıktan sonra,2 yıllık bir süreniz bulunuyor. Eğer 2 yıl içinde veya sonunda lisanssız elektrik üretim tesisini kurmazsanız hakkınızı kaybediyorsunuz.

Peki 1 Mw Lisanssız Güneş Enerji santralinin yaklaşık maliyeti ne kadardır? Tüm bu santral kaç paraya mal olur?

Yaklaşık 1.218.000,00 Amerikan dolarıdır. Eğer araziniz varsa, gereken izinleri aldıysanız fakat tesis kuracak paranız yoksa ne yapabilirsiniz?,

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi İçin Kredi İmkanı

1. Banka kredisi alabilirsiniz Türkiye’deki bankaların kredileriyle %10 öz kaynak şartı ile lisanssız elektrik üretim tesisinin yani güneş tarlasının %90’lık maliyetini finanse edebilirsiniz.

Bazı yabancı menşeili şirketler Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili yap-işlet-devret modeli uyguluyor. Yap işlet devret modeli ile arazinize yapılacak yatırımı Özellikle Alman ve Çin şirketleri %100 ‘e kadar finanse ediyor. Bu model şu şekilde işliyor.

Firmalar sizin arazinize güneş tarlası yatırımını yapıyor ve sizinle 10 yıllık bir işletme sözleşmesi imzalıyor. Size de yıllık satılan elektrik bedelinden %5 ile %10 arasında bir kar payı veriliyor.10 yıl sonra da tüm tesisi size devredip çekip gidiyorlar. Aslında kazançlı bir model, araziniz ne kadar büyük ise sizin alacağınız kar payı da bir o kadar fazla oluyor.

Yatırım maliyetini ortalama 7.1 yılda çıkaran Güneş Enerji Santralleri için ön görülen ekonomik ömür 25 yıldır. Yani kalan 18 yıl boyunca tamamen kar bırakır. Kısacası para kazanma için uygun bir yol.

TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından kabulü yapıldıktan ve yasal prosedür tamamlandıktan sonra santral devreye alınır. Güneş Panelleri ile Üretilen elektriğin kullanımı ve ihtiyaç fazlası enerjinin devlete satış işlemi başlamış olur.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Devlete Elektrik Satışı

Devlet, ürettiğiniz elektriği 5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu kapsamında, belirtilen fiyatlardan 10 yıl boyunca satın alma garantisi vermektedir. Para kazanma için iyi bir yol.

Ülkemizde bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin desteklenmesi amacıyla yatırım teşvik belgesi lisanslar izinler alındıktan sonra ilgili kanun hükümlerine göre teşvik belgesinde KDV muafiyeti ve gümrük vergisi muafiyeti de veriliyor.

2018 yılında çıkan bazı kararlar yüzünden üretilen elektriğin satış fiyatı epey aşağılara çekildiğinden, güneş enerji santrallerinin karlılığı epey azaldı. Ek olarak ürettiğiniz fazla elektriği satmak için başvuru yaptığınızda trafo kapasitelerinin maksimum düzeyde olmasından dolayı genellikle geri çevriliyor.

Elbette büyük santraller kurmak şu anda sıkıntılı (2020) fakat hazır bir santrali de ( satın almanız mümkün. para kazanma için En azından evinizin çatısına ya da cephesine bir güneş santrali kurarak en azından kendi elektrik enerjinizi karşılayabilir üzerine de cüzi bir miktar para kazanabilirsiniz.

POWER ENERJİ

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

info@powerenerji.com

 1. Halil kan dedi ki:

  Mermer ocagıma kurmak istiyorum
  İzinerialınmış orman topragı 1 mgv
  Marmara adası saraylar mahallesi

 2. Şevki özkaya dedi ki:

  Evimin çatısında kendi ihtiyacımı üretip şebekeye vermek istiyorum antalya finike de yaşıyoruz kışın enaz zamanda 7 saat güneş görüyor çatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir