Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?

Güneş Enerjisi elektrik üretimi, Güneş Paneli Seçimi, On grid sistem nedir?, off grid sistem nedir? güneş paneli bağlantısı nasıl yapılır?, Evler için güneş enerjisi elektrik üretimi şebeke uyumlu sistemler nedir?

Güneş Paneli Fiyatları 150 165 200 250 265 270 2750 280 300 310 Watt

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Yazımız, Güneş Paneli ile güneş enerjisi ile elektrik üretimi hakkında olacaktır. Güneş paneli seçimi, akülü güneş enerjisi elektrik üretimi, şebekeye bağlı on grid elektrik üretim sistemleri ve yeni düzenlemeye göre evlerde çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Güneş paneli artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. Çünkü petrol ürünlerine bağlı enerji üretiminden ziyade yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji üretimi, hem ülkemizde hem de dünyada tercih edilemeye başladı.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi enerji Satışı

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi enerji Satışı kaç tl, maliyeti nedir

Son yapılan elektrik zamları ile birlikte yüksek gelen elektrik faturalarına karşı önlem almak isteyen tüketiciler güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri kurmak istediler. Bu nedenle tüm detayları bu yazımızda paylaşacağız.

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır ?

İçindekiler

Güneş ışığında yer alan Fotonlar yer yüzüne düştüğünde aslında dünyanın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek verime sahiptir. Bu nedenle Fotonlar yani enerji torbacıklarında yer alan enerjiyi güneş panelleri (solar panel) ile elektrik enerjisine dönüştürebiliyoruz.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Güneş paneli yüzey alanına düşen Fotonlar solar panel hücrelerinde tepkimeye girerek panel hücrelerinde elektrik akımına neden olur. Her hücrede meydana gelen bu akımlar güneş paneli hücre sayısına göre panel de çıkış voltajı oluşturur.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları https://satis.powerenerji.com/Gunes-Paneli-Fiyati

E-Mağazamızda en uygun güneş paneli fiyatı bulabilirsiniz.

Güneş panelleri projelere göre bağlantı şekilleri farklılık gösterir. Bu nedenle 2 türlü bağlantı şekli vardır. Güneş Paneli Seri Bağlama ve Güneş Paneli Paralel Bağlama.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
Güneş Paneli Elektrik Üretimi Fiyatları 1 kw 5 kw 10 kw 100 kw 250 kw 500 kw 1mw Kurulumu

Güneş Paneli Elektrik Üretimi Fiyatları 1 kw 5 kw 10 kw 100 kw 250 kw 500 kw 1mw Kurulumu fiyatı

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Güneş Paneli Seri Bağlama:

Bir panelde yer alan artı (+) kablo ile diğer panelde yer alan eksi (-) kablolaya bağlanmasıdır. Özetle pillerdeki gibi bir artı (+) bir eksi (-) şeklinde yapılan bağlantıdır.

Örnek: 275 Watt Güneş Paneli Açık Voltajı 38,7 volt tur.

10 Adet 275 watt güneş paneli seri bağlandığında 10 Adet 275 Watt x 38,7 volt = 387 Volt elde edilir.

Güneş Paneli Paralel Bağlama:

Bir panelde yer alan artı (+) kablo ile diğer panelde yer alan artı (+) kablolaya bağlanmasıdır. Özetle artı kabloların bir biri ile, eksi kabloların bir biri ile toplanmasıdır.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Örnek: 275 Watt Güneş Paneli Açık Voltajı 38,7 volt tur.

4 Adet 275 Watt Güneş Paneli Paralel Bağlandığında 4 Adet 275 Watt x 38,7 Volt = 38,7 Volt elde edilir.

Yukarıda anlattığımız bağlantı şekilleri kullanılarak güneş panelleri ile ihtiyacınıza uygun elektrik üretimi sağlanmaktadır.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Hangi Ürünler Kullanılır?

Güneş Paneli ile elektrik üretimi için güneş paneli (solar Panel) tek başına kullanımı yeterli değildir. Unutmamak gerekir ki güneş paneli aynı pillerde olduğu gibi DC elektrik üretir. Bu nedenle üretilen DC gerilimi AC ye çevirerek kullanılabilir hale getirmemiz gerekmektedir.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları https://satis.powerenerji.com/Gunes-Paneli-Fiyati

Bu nedenle üretilen enerjiyi kullanılabilir duruma getirmek için ilave bazı ürünler de kullanmak gerekmektedir.

1 Adet Güneş Paneli Ne Kadar Elektrik Üretir? Güneş enerjisi paneli, üzerinde yazan etiket değeri kadar enerji üretebilir. Bu nedenle örneğin; 275 watt güneş panel tolerans değerleri ile maxsimum 275 watt güneş enerjisinden elektrik üretebilecektir.

BağEvi Güneş Enerjisi

Watt peak dediğimiz sistem ise bir panelin etiket değerinde yazan değer dikkat edildiğinde üretebileceği en yüksek güneş enerjisinden elektrik değerini ifade eder.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri fiyatı, maliyeti, kurulumu, Güneş Paneli

Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş Enerjisi ile üretilen enerji hayatımızın farklı alanlarında kullanılabilir. Bu nedenle solar enerji kullanım alanları şöyledir.

Akülü (Bataryalı) Off Grid Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi
Şebeke Uyumlu Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi ( On Grid )
Ges; Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santralleri ( Enerji Tarlaları)
Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri
Güneş Enerjili Tabela Aydınlatma Sistemleri
Güneş Enerjili Kamera Güvenlik Sistemleri
Güneş Enerjili Trafik Uyarı Levhaları

Off Grid ( Şebekeden Bağımsız ) Akülü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Akülü güneş enerjisi elektrik üretimi sistemlerinde,  panel tarafından üretilen enerji; şarj kontrol ünitesi aracılığı ile akü yani batarya gruplarına depolanır. Depolanan enerji inverter ile 220 volta çevrilerek elektrikli cihazlarımızın çalışması için kullanılabilir hale gelir. Bu sayede hem gündüz kullanımı için hem de gece elektrik kullanımı için enerji elde edilmiş olur.

Güneş Paneli ile Akü Şarj Etme

Güneş Paneli ile Akü Şarj nasıl yapılır

Bu sistemlerde paneller, bataryaları beslediği için yüksek verimli olan akü grupların iyi tasarlanmış olması gerekir.

Bu sistemler elektrik enerjisinin hiç olmadığı bağ evi, yazlık, tekne, karavan, doğa ve kamp alanlarında kullanılır.

Off Grid Akülü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Off Grid yani Akülü Güneş Enerjili Elektrik Üretim Sistemleri hiç elektrik olmayan yerlerde tercih edilir. Batarya grubuna üretilen enerjinin depolanması nedeniyle güce elektrik kullanımı bataryalara depolanmış enerji üzerinden yapılmaktadır.

Off Grid Akülü Solar Enerji Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Bağ Evleri
Yayla Evleri
Dağ Evleri
Karavanlar
Tekneler
Kulübeler
Çoban Evleri
Avcı Kulübeleri
Arıcılar
Kampçılar

Akülü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sisteminin Ana Elemanları

  • Güneş Paneli
  • Off Grid İnverter
  • Akü Grupları (Bataryalar)
  • Şarj Kontrol Ünitesidir.
  • Konstrüksiyon yani paneller için sehpa kurulumu gerekir.

Uzun süreli bir çözüm bekleniyorsa dikkat edilmesi gereken önce kaliteli olan ürünler tercih edilmelidir.

Ayrıca Güneş paneli, akü ve inverterin bir biri ile uyumlu olması gerekmektedir. Şöyleki;

Güneş Paneli 12 Volt çıkış veriyorsa, Off Grid İnverter 12 Volt olmalı ve akü grubu da 12 volt olmalıdır. ( Birden fazla akü kullanılacaksa bile aküler paralel bağlanarak 12 volt dikkate alınmalıdır.)

Güneş Paneli ve Rüzgar Türbini Birlikte Kullanıldığı Projeler; Hibrit Sistemler

Akülü güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinin ana elemanlarını bir önceki konumuzda ele almıştık. Rüzgar Türbini ile rüzgar enerjisi elektrik üretim sistemlerinde de kullanılan ürünler akü grubu ve inverter ortak olduğu için güneş enerji sistemleri ve rüzgar enerji sistemleri birlikte kullanılabilir. Bu neden bu birlikte kullanıma Hibrit enerji sistemleri denilmektedir.

Hibrit enerji sistemlerinin amacı, güneş panelleri ile enerji üretiminin yetersiz olması, gece enerji tüketiminin fazla olması gibi nedenler ile rüzgarlı bölgelerde rüzgar enerjisinden de yararlanılmasıdır.

Rüzgar Enerjisi ve Güneş Enerjisi ile Kendi Elektriğini Üreten Akıllı Ev

Rüzgar Enerjisi ve Güneş Enerjisi ile Kendi Elektriğini Üreten Akıllı Ev

Güneş panelleri, bahar, yaz ve son bahar aylarında kısaca havanın açık olduğu dönemlerde size konforlu bir yaşam sunabilir. Ancak kış mevsiminde yağmurların başlaması ve günlerin kısalığı nedeniyle bataryaları dolduracak yeterli enerji üretemezler.

Bu nedenle bölgeniz rüzgarlı ise güneş panellerinin yanına rüzgar türbini kurmanızı öneriyoruz.

rüzgar türbini fiyatları hakkında

rüzgar türbini fiyatları

Burada dikkat edilecek husus, Güneş enerji sistemi 12 volt üzerine kurgulandı ise rüzgar türbini de 12 volt rüzgar türbini olarak tercih edilmelidir. Güneş enerji sistemi 24 volt ise rüzgar türbini de 24 volt, güneş enerji sistemi 48 volt ise rüzgar türbini de 48 volt tercih edilmelidir.

On Grid ( Şebeke Bağlantılı) Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

2018 yılı itibari ile Evler için çatı üstünde güneş enerjisi elektrik üretimine onay verilmiştir. Artık evin elektrik ihtiyacı için çatıda güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi kurulabilir, ihtiyaç fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilir.

Yeni çıkan yönetmeliğe göre bu sistemlerde üretilen enerji akü gruplarına depolanmaz, elektrik dağıtım kurumuna verilir.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nedir? Nasıl Yapılır? Maliyeti? Fiyatı

Evler için maxsimum 10 Kw Çatı üstü güneş enerjisi sistemi kurulabilir. Elektrik dağıtım kurumu ile anlaşma yapılması durumunda 10 yıl boyunca üretim fazlası elektriği elektrik dağıtım kurumuna satabilirsiniz. Ticari bir işlem olmasına rağmen elektrik satışından KDV ve Gelir vergisi muhafiyeti olduğundan bu vergileri ödemeyeceksiniz.

Elektrik tüketimi ve elektrik faturası (TL) dikkate alınarak eviniz için 3kw, 5kw, 7.5kw ve 10 kw sistem kurmanız mümkündür.

İş yerleri ve fabrikalar için 10 kw sınırlaması yoktur. Fabrikalar elektrik tüketimi ve çatı alanları dikkate alınarak yasal sınırları içinde istedikleri kadar büyüklükte sistem kurabilirler.

Kendi evinize ait elektrik ihtiyacı için kuracağınız sistemin ekonomik ömrü 25 yıl olup, Türkiye Coğrafi Konumu, enerji maliyetleri dikkate alındığında yatırımın geri dönüşüm süresi ( Amortisman süresi ) 7.5 yıldır.

Ev İçin Çatı Üstü Güneş Paneli İle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1kw, 3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw Fiyatı

Ev İçin Çatı Üstü Güneş Paneli İle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1kw, 3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw Fiyatı

Ev için Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Her evin elektrik tüketimi farklıdır, bu nedenle her evde neredeyse aynı elektrikli ürünler kullanılsa da bu elektrikli ürünlerin kullanım süresi ve kullanım sıklığı farklılık gösterdiği için elektrik tüketimleri dolayısı ile elektrik faturaları farklı tutarlarda gelmektedir.

solar çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi

solar çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi

Bu nedenle;

  • Aylık Elektrik Fatura Tutarı
  • Çatı Alanı
  • Çatı Cephe Yönü

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Enerji Analizi çıkartabilir ve ihtiyacınıza uygun sistemi size tavsiye edebiliriz.

3 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 200 TL civarında Geliyorsa 3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 3 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 240 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 4.300 Usd civarındadır.

3 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 28 m2 alan olması gerekmektedir.

3 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

5 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 400 TL civarında Geliyorsa 5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 470 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 6.420 Usd civarındadır.

5 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 44m2 alan olması gerekmektedir.

5 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

7,5 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası 600 TL civarında Geliyorsa 7,5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 7.5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 680 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

7,5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 8.890 Usd civarındadır.

7,5 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 70m2 alan olması gerekmektedir.

7,5 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

10 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 800 TL civarında Geliyorsa 10 kw on grid 10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 10 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 970 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 12.200 Usd civarındadır.

10 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 90m2 alan olması gerekmektedir.

10 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

Aklınıza takılan soruları bize iletebilirsiniz.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir