Güneş Enerjisi Paneli Açısı Solar Panel Hangi Yöne Bakmalı

Güneş Paneli Kurulumu için Solar enerji paneli hangi yöne bakmalı, güneş paneli açısı ne olmalıdır? Güneş enerjisi paneli Kurulum neden güney cepheye göre yapılıyor? Çünkü Tüm gün güneşlenme potansiyeli güney cepheye enerji paneli kurulumu yapılması durumunda maksimum oluyor.

güneş enerjisi paneli açısı solar enerji paneli hangi yöne bakmalı

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemlerinde Güneş Enerjisi Paneli Açısı nedir? Solar Paneller Hangi Yöne Bakmalı diye çok soru alıyoruz. Güneş enerji panelleri kurulumu için önemli bu bilgiyi sizinle paylaşıyoruz.

Güneş Panelleri, güneş ışınımında yer alan foton adındaki enerji torbacıkları ile enerji üretir. Fotonlar güneş paneli yüzey alanına düşerek panel içerisinde tepkimeye yol açar ve elektrik enerjisi üretilmiş olur.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
güneş enerjisi paneli açısı solar enerji paneli hangi yöne bakmalı

güneş enerjisi paneli açısı solar enerji paneli hangi yöne bakmalı

Güneş enerjisi paneli Kurulumu yapılırken solar panel neden güney cepheye bakıyor? Çünkü Tüm gün güneşlenme potansiyeli güney cepheye enerji paneli kurulumu yapılması durumunda maksimum oluyor.

Güneş Enerjisi Paneli Açısı Nedir? Solar Paneller Hangi Yöne Bakmalı

İçindekiler

Türkiye kuzey yarım kürede yer aldığı için güneş panelleri güney yönüne doğru konumlandırılması solar enerji panelleri daha verimle çalışmasını sağlayacaktır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Türkiye’nin Coğrafi konumu Türkiye’nin Matematiksel Konumu Türkiye 36° – 42° Kuzey enlemleri, 26°-45° Doğu boylamları arasında yer alır. Buna bağlı olarak; Türkiye dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ılıman kuşakta yer alır

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

Tahmin edebileceğiniz gibi, panellerinizin baktığı yön, çatıdaki güneş enerjisi sisteminizin ne kadar enerji ürettiği konusunda önemli bir faktördür. Kaç tane güneş paneli olmalı bunu belirledik ama nasıl yerleştirmeliyiz ki en yüksek verimi alabilelim?

Geleneksel tavsiye, güneş panellerinin güneye bakacak şekilde konumlandırılmasıdır. Kuzey yarımkürede konumlandığımız için, güneş yıllık yörüngesini tamamlarken her zaman gökyüzünün güney kısmı boyuncadır. Bu sebeple, bugüne kadarki en iyi uygulama, maksimum güneş ışığını yakalamak için güneş panellerini güneye bakacak şekilde konumlandırmak olmuştur.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
solar güneş enerjisi paneli hangi yöne bakmalı

solar güneş enerjisi paneli hangi yöne bakmalısolar güneş enerjisi paneli hangi yöne bakmalı

Panellerin yönü dışında yerleştirilme açısı da önemlidir. Bu açı çatınızın konumuna göre değişir ve neredeyse evinizin enlemine eşittir. Bu açı sayesinde güneş ışığının panellere dik açıyla çarpması sağlanır ve yüksek oranda enerji üretilir. Aynı zamanda kışın karın paneller üzerinden kaymasını kolaylaştırır.

Çatı kendiliğinden eğimli bir çatı da olabilir, güneş panellerini en uygun şekilde yerleştirmek için farklı montaj yöntemleri vardır.

Ülkemizde bulunduğumuz enlem dolayısıyla teknik olarak 20 – 30 derece açı ile kurulum yapılması gerekir.

Güneş Enerjisi Paneli Açısı Nedir? Solar Paneller Hangi Yöne Bakmalı

Özetle

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları
  • Güneş Panelleri Güney Cepheye Bakacak Şekilde Kurulmalı
  • Güneş Panelleri 20- 30 derece açı ile kurulmalı
  • Güneş Panelleri, arka bölüm kuzeye doğru bakacağı için rüzgar dikkate alınmalı

POWER ENERJİerj

Whatsapp: 0532 745 27 63

info@powerenerji.com 

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir