Güneş Enerjisi Paneli

Güneş enerjisi panelleri günümüzde artık tüm alanda kullanılmaya başlandı. Piyasada satılan farklı marka Güneş panelleri için güneş paneli verimliliği, güneş paneli fiyata sahip olduğunu görmektesiniz. Peki doğru güneş paneli nasıl bulunur?

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda Güneş Enerjisi sistemleri kurmak için gerekli olan güneş paneli hakkında bilgi verilecektir. Güneş enerji sistemleri kurulumu öncesi güneş enerji paneli alırken panelin arkasında yer alan etiket bilgilerine mutlaka bakınız. Etiket değerleri bir panelin tüm verilerini göstermektedir.

Güneş Paneli, silikon hücreleri sayesinde üstüne düşen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine çevirmektedir. Güneş panelleri modüler yapıya sahiptirler. Seri ve ya paralel olarak bağlanabilme özelliğine sahip olan güneş paneli tüm mevsimlerde en ideal sarj alınımına olanak sağlamaktadır.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Panelinin Etiketinde Yazan Teknik Terimlerin Anlamı Nedir?

165 watt, 250 watt, 265 watt, 270 watt,275 watt,280watt,300 watt,310 watt,güneş paneli fiyatları

165 watt, 250 watt, 265 watt, 270 watt,275 watt,280watt,300 watt,310 watt,güneş paneli fiyatları

Piyasadan bir solar güneş paneli aldığınız zaman arka kısımda ki etiketine bakarsanız bazı teknik terimler görürsünüz. Peki bunların anlamı nedir?

Güneş panelleri standart test koşullarında test edilerek bazı değerler elde edilir. Bu değerler güneş panelinin kalitesini belirler. Tüm güneş panelleri 25 C sıcaklık ve 1000 w/m2 ışık radyasyonunda test edilir. Bu test neticesinde, aşağıda tanımını yaptığımız değerler elde edilir.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri
çatı üstü güneş enerji sistemleri 3kw 5 kw 10 kw

çatı üstü güneş enerji sistemleri 3kw 5 kw 10 kw

Örnek  TELEFUNKEN 270 WATT POLİKRİSTAL Güneş Panelini inceleyelim

Teknik Özellikler

 • Güç Pmax                    270W
 • Hücre Sayısı                 60
 • Max.Güç Voltaj Vmp      31,2V
 • Max.Akım Imp               8.65A
 • Aç ık Devre Voltaj Voc    38.6V
 • Kısa Devre Akımı Isc      9.06A
 • Max.Sistem Gerilimi       DC1000V
 • Net Ağırlık                     19,5 Kg
 • Boyutlar(w*d*h)           1648*995*35 mm
 • Bağlatı Kutusu               IP65

Güneş Paneli almak istediğinizde bu değerlere mutlaka bakınız.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

1. V-I Karakteristiği

V-I KarakteristiğiYukarıda ki gibi bir grafik çizersek, bu grafik bize güneş panelinin V-I karakteristiğini verecektir. X ekseni voltaj, Y ekseni ise akım değerleri yazılır.

2. Short Circuit Current (Kısa Devre Akımı)

Standart test koşullarında, güneş panelinin pozitif ve negatif terminalleri arasında kısa devre olur. Güneş modülü tarafından iletilen bu akım’a da kısa devre akımı denir. Kısa devre akımı aşağıda ki formülde de göründüğü gibi güneş pili (güneş hücresi) teknolojisi, yapısı ve birim alana bağlıdır.

Short Circuit Current3. Open Circuit Voltage (Açık Devre Voltajı) (Voc)

Voc; Standart test koşulları altında güneş panelinin terminallerinin bir yüke bağlı olmadığı anda, güneş panelinin çıkış voltajına denir. Voc seviyesi ne kadar fazla ise o değer güneş panelinin kalitesinin iyi olduğu anlamına gelir. Ayrıca, Voc (açık devre voltajı) güneş panelinin çalışma sıcaklığına bağlıdır.

4. Maximum Power Point (Pm / Wp) (Maksimum Güç Noktası)

Standart test koşullarında bir güneş panelinin taşıdığı maksimum güç miktarıdır. Aynı boyutlarda farklı güneş panellerinden birisinin maksimum güç noktası ne kadar fazla ise o kadar iyi ve kalitelidir. Maksimum güç noktasının diğer ismi ise maksimum tepe noktasıdır ve Wm veya Wp olarak gösterilir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

5. Fill Factor (Güneş Panelinin Doldurma Faktörü)

Güneş panelinin doldurma faktörü maksimum gücün (Pm), açık devre voltajı (Voc) ve kısa devre akımına (Isc) oranı ile ifade edilir.

Güneş Panelinin Doldurma Faktörü6. Güneş Paneli Verimliliği

Güneş paneli verimliliği, standart test koşullarında maksimum gücün (Pm), giriş gücüne oranı ile ifade edilir. Güneş panelinin giriş gücü 1000 watt/m2 (güneş radyasyonu değeri) olarak kabul edilir.

Güneş Paneli Verimliliği7. Güneş Pili Sayısı

Güneş panelindeki güneş pili sayısı güneş panelinden elde edilmek istenen güce göre değişir. 1980’ler de güneş panelleri 12 V’luk bataryaları şarj etmek için üretilirdi. Ancak, 12 V’luk bir bataryayı şarj etmek için güneş panelinin 12 V’tan daha yüksek bir çıkış voltajına sahip olması gerekir. Bu yüzden günümüzde (Vm) 15 V’luk çıkış değerine sahip güneş panelleri standart halini almıştır. 15 V’u elde etmek için kullanılan güneş pili sayısı ise açık devre voltajına (Voc) bağlıdır. Aşağıda sırasıyla farklı teknolojiler ile üretilen güneş pillerinin açık devre voltajlarını (Voc) göstermektedir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo
 • Monokristal Silikon Güneş Pili – Voc: 0.55 to 0.68 V
 • Polykristal Silikon Güneş Pili – Voc: 0.55 to 0.65 V
 • Amorphous Silikon Güneş Pili – Voc: 0.7 to 1.1 V
 • Cadmium Telluride Güneş Pili – Voc: 0.8 to 1.0 V
 • Copper Indium Gallium Selenide Güneş Pili – Voc: 0.5 to 0.7 V
 • Gallium Indium Phosphide/ Gallium Arsenide / Gallium Güneş Pili – Voc: 1 to 2.5 V

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir