Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

hareket enerjisi nasıl elektrik enerjisine dönüşür,mekanik enerji elektrik enerjisine nasıl dönüşür,kinetik enerji elektrik enerjisine nasıl dönüşür,hareket enerjisini elektrik enerjisine nasıl çevrilir,güneş enerjisinden elektrik üretimi maliyeti fiyatları,güneş enerjisinden elektrik nasıl elde edilir,güneş enerjisi elektrik üretimi pdf,güneş enerjisinden elektrik elde etme yöntemleri

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş enerjisinin kullanım alanları çok çeşitlidir. Hemen hemen bütün sektörlerde güneş enerjisi kullanılabilmektedir. Zaten güneş enerjisi kendi başına ayrıca bir sektördür.

Günümüzde gelişen teknoloji ile enerjiye olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Ancak son yıllarda insanoğlu tarafından atmosfere salınan karbondioksit miktarı ileri derecede artmıştır. Bundan dolayı devletler ve insanlar artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin tam zamanı olduğunu düşünmektedir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi de yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma yöntemlerinden birisidir. Bu yüzden güneş enerjisinin önemi çok büyüktür. Peki güneş enerjisinden yararlanma yolları ve yöntemleri nelerdir?

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş enerjisi hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Zaten bu teknoloji de yeni değildir. Çok eski yıllardan bugüne güneş enerjisi kullanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları başlıca şunlardır;

Kol Saatleri Bazı kol saatlerinde küçük güneş pilleri vardır. Bu güneş pilleri ile elektrik üreterek kendi gücünü karşılayabilir. Kol saatlerinde güneş enerjisi kullanımı çok eski yıllardan beri vardır.

Hesap Makineleri Güneş enerjisinin en eski kullanım yöntemlerinden birisi de hesap makineleridir. Birçoğumuzun elinin altında bulunan hesap makinelerinin pillerini neredeyse hiç değiştirmediği bir gerçektir.

Uzay ve Uydularda Güneş Enerjisi İnsanlığın uzaya gönderdiği uydu sistemlerinin elektrik ihtiyacı için de güneş enerjisinden faydalanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer alan uydu sistemlerinde 1956 yılından beri kullanılmaktadır.

Acil Telefon Cihazları Daha çok amerika başta olmak üzere 1970 yılından bugüne güneş enerjisi yol kenarlarındaki acil telefonların elektrik ihtiyacı için kullanılmaktadır.

Trafik Lambaları ve İşaretleri Güneş enerjisi sistemleri trafik lambalarında da çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca trafik işaret levhalarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerde genelde 1 adet akü,1 adet güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ile enerji elde edilmektedir.

Cep Telefonu Şarj Etmek İçin Günümüzde akıllı telefonların şarjı çok çabuk tükenmektedir. Bu bağlamda, güneş enerjisi ile gündüz bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Güneş enerjisinin kullanım alanları içinde cep telefonları da kendine yer bulmaktadır.

Bahçe Aydınlatması İçin Piyasada özellikle son yıllarda satılan güneş enerjili led lambalar bulunmaktadır. Bahçe aydınlatmak için kullanılan bu lambalar çok az enerji tüketmekte olup, gündüz güneş enerjisi ile kendi elektriğini karşılayabilmektedir. Hem ucuz hem de tasarrufludur.

Cadde,Park ve Sokak Aydınlatması İçin Özellikle ülkemizde son zamanlarda parklar,caddeler ve sokaklarda güneş enerjili led aydınlatma direkleri çoğalmış durumdadır. Bedava elektrik olan güneş enerjisinin bir başka kullanım alanı ise bunlardır.

Sıcak Su Üretmek İçin Sıcak suyu güneş enerjisinden elde etme yöntemini çok uzun yıllardır kullanmaktayız. Fotovoltaik teknolojiden daha erken hayatımıza girmiştir. Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri bu yüzden çok ucuz fiyatlara yapılabilmektedir. Herhangi bir resmi prosedüre de ihtiyacı yoktur.

Güneş Ocakları İçin Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yemek pişirmek de vardır. Güneş ocakları ile yemeklerinizi bedava pişirebilirsiniz. Güneş ocakları piyasada satılmaktadır ve fiyatları çok ucuzdur. Ayrıca kendiniz de kendi güneş ocağınızı yapabilirsiniz.

Soğuk Su Üretmek İçin İlginç ama gerçek bir kullanım alanı daha soğutmadır. güneş enerjisi ile ihtiyacınız olan soğuk suyu elde etmek mümkündür.

Güneş Enerjili Uçaklar Henüz gündemden düşmeyen bir konudur güneş enerjili uçaklar. Bir mucit tamamen güneş enerjisi ile çalışan uçak yapmayı başardır. Ve bu uçakla dünyayı gezdi, hemde bedava!

Elektriği Olmayan Evler İçin Güneş enerjisinin en yaygın kullanım alanlarından biriside elektrik ihtiyacını karşılamaktır. Bu sistemlerde güneş paneli,aküler,inverter ve şarj kontrol üniteleri vasıtasıyla bir evin elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Tarımsal Sulamada Tarım arazilerinin koşulları genelde zordur ve buralara elektrik hatları götürmek ya çok maliyetli ya da çok zordur. Bu yüzden tarımsal sulama faaliyetlerindegüneş enerjisi yöntemleri sıkça kullanılmaktadır.Tarımsal sulama güneş enerjisinin kullanım alanları arasında çok önemli bir yere sahiptir.

Temiz Su Üretmek İçin Güneş enerjisinin farklı bir kullanım yöntemi de temiz ve içilebilir su elde etmektir. Güneşin sıcaklığı ile bazı basit materyaller bir araya getirilerek temiz su elde etmek mümkündür.

Genel olarak güneş enerjisi kullanım alanları ve yöntemleri bu şekildedir. İlerleyen zamanlar da farklı yöntemler ve teknolojik gelişmeler oldukça bu sayfamızı güncellemeye devam edeceğiz.

 Bu Ürünü Neden Bizden Satın Almalısınız?


POWER ENERJİ olarak Güneş Enerjisi Solar sektöründe akla gelen, güvenilir ilk firmalardanız. Bu güveni oluşturmamız kolay olmadı dolayısı ile kalitesiz ürünler (ucuz ürünler) satarak bize olan güveni zedeleyemeyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli hususları aşağıda belirttik. Bizi tanımak ve  daha önce yaptığımız işleri incelemek isterseniz REFERANSLARIMIZ için tıklayın.


- Satışa sunduğumuz ürünlerin, Garantili Ürünler olduğunu,
- Ürün veya hizmet satışı sonrasında Teknik konularda MUHATAP bulabileceğinizi,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Montajları, Alanında DENEYİMLİ Teknik Personelimiz tarafından yapılacağını,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Garantileri ile beraber 2 YIL SERVİS GARANTİSİ verdiğimizi,

bilmenizi isteriz.

Sosyal Medyada POWER ENERJİ

YouTube Kanalımız

Facebook Sayfamız

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

GooglePlus Hesabımız

E-Mağazamızdaki Ürünler

Güneş Panelleri (165 Watt, 250 Watt, 275 Watt,300 Watt Solar Paneller)

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Sistemleri ( On Grid /Şebekeye Bağlı Sistemler)

Ev Tipi Güneş Enerjisi Paketleri ( Off - Grid/ Akülü Sistemler)

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri (Dalgıç Pompa Çalıştırma)

UPS Güç Kaynakları( Online Ups 3kVa- 20 kVa)

Rüzgar Türbinleri

İnverterler (Ongrid İnverter - Off Grid İnverter)

Jel Aküler

Dalgıç Pompa ve Motorlar

 1. Can Dikmen dedi ki:

  Sistem kurulum maliyeti hakkında bilgi verir misiniz ?

 2. admin dedi ki:

  Can Bey Merhabalar,
  Güneş Panelleri ihtiyaca göre farklılık göstermektedir. Doağal olarak fiyatı da farklılık göstermektedir. Aklınızda projeniz varsa bu proje için fiyat teklifi verilebilir.

 3. mustafa tatar dedi ki:

  ıyı günler benım Şanlıurfada 19600 m2 arsam var sistemi kurmak ne kadar maliyet olur,şanlıurfa güneş ışiğı radyasyonu nasıl yüksekmi bizim buralar çok ama çok sıcak oluyor buda üretmek için yanlış değilsem buda kötü birde arsamın yanında çimento fab. var odamı kötü ama arsam dağ yamacında çok dık degıl bıraz meyilli bırde güney doğuya azda olsa bakıyor, bilgi verırsenız sevınırım teşekkürler.

 4. Aysun Ozmen dedi ki:

  Enerji Sistemleri Hibe destekleri var mı? Varsa Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir