Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş enerjisi nedir?, güneş enerjisi elektrik üretimi, Evlerde güneş paneli (Solar Panel) ile elektrik üretme, cep telefonu şarjı, hesap makinesi, arabalar, uzay teknolojisi ve daha nicelerinde solar panel yani güneş paneli kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Güneş enerjisinin kullanım alanları yani güneş paneli ile elektrik üretimi kullanım alanları çok çeşitlidir.  Güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinin genel adıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olduğu için sınırsız ve en güvenli enerji kaynağıdır.

Güneş Paneli ile elektrik üretimi de yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma yöntemlerinden birisidir. Bu yüzden güneş enerjisinin önemi çok büyüktür.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları
Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi https://satis.powerenerji.com/cati-uzeri-gunes-enerji-santrali-elektrik-uretimi

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

İçindekiler

Güneş paneli hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Çok eski yıllardan bugüne güneş enerjisi kullanılmaktadır. Kullanım alanları başlıca şunlardır;

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları (Mikro )

Kol Saatleri Bazı kol saatlerinde küçük güneş pilleri vardır. Bu güneş pilleri ile elektrik üreterek kendi gücünü karşılayabilir. Kol saatlerinde güneş paneli kullanımı çok eski yıllardan beri vardır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Hesap Makineleri Güneş paneli en eski kullanım yöntemlerinden birisi de hesap makineleridir. Birçoğumuzun elinin altında bulunan hesap makinelerinin pillerini neredeyse hiç değiştirmediği bir gerçektir.

Uzay ve Uydularda Güneş Enerjisi İnsanlığın uzaya gönderdiği uydu sistemlerinin elektrik ihtiyacı için de  faydalanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer alan uydu sistemlerinde 1956 yılından beri kullanılmaktadır.

Acil Telefon Cihazları Daha çok Amerika başta olmak üzere 1970 yılından bugüne güneş paneli yol kenarlarındaki acil telefonların elektrik ihtiyacı için kullanılmaktadır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Trafik Lambaları ve İşaretleri Güneş enerji paneli sistemleri trafik lambalarında da çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca trafik işaret levhalarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerde genelde 1 adet akü,1 adet güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ile enerji elde edilmektedir.

Cep Telefonu Şarj Etmek İçin Günümüzde akıllı telefonların şarjı çok çabuk tükenmektedir. Bu bağlamda, güneş enerji paneli ile gündüz bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Solar Panel kullanım alanları içinde cep telefonları da kendine yer bulmaktadır.

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları (Makro )

Bahçe Aydınlatması İçin Piyasada özellikle son yıllarda satılan güneş enerjili led lambalar bulunmaktadır. Bahçe aydınlatmak için kullanılan bu lambalar çok az enerji tüketmekte olup, gündüz güneş enerjisi ile kendi elektriğini karşılayabilmektedir. Hem ucuz hem de tasarrufludur. Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Cadde,Park ve Sokak Aydınlatması

Güneş Enerjisi Cadde,Park ve Sokak Aydınlatması https://satis.powerenerji.com/led-gunes-enerjili-aydinlatma-urunleri/gunes-enerjili-cadde-aydinlatma-sistemleri

Cadde,Park ve Sokak Aydınlatması İçin Özellikle ülkemizde son zamanlarda parklar,caddeler ve sokaklarda güneş enerjili led aydınlatma direkleri çoğalmış durumdadır. Bedava elektrik olan güneş enerjisinin bir başka kullanım alanı ise bunlardır.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Sıcak Su Üretmek İçin Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Sıcak suyu güneş enerjisinden elde etme yöntemini çok uzun yıllardır kullanmaktayız. Fotovoltaik teknolojiden daha erken hayatımıza girmiştir.  Su ısıtma sistemleri bu yüzden çok ucuz fiyatlara yapılabilmektedir. Herhangi bir resmi prosedüre de ihtiyacı yoktur.

Güneş Ocakları İçin Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yemek pişirmek de vardır. Güneş ocakları ile yemeklerinizi bedava pişirebilirsiniz. Güneş ocakları piyasada satılmaktadır ve fiyatları çok ucuzdur. Ayrıca kendiniz de kendi güneş ocağınızı yapabilirsiniz.

Soğuk Su Üretmek İçin Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları İlginç ama gerçek bir kullanım alanı daha soğutmadır. güneş enerjisi ile ihtiyacınız olan soğuk suyu elde etmek mümkündür.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Güneş Enerjili Uçaklar Henüz gündemden düşmeyen bir konudur güneş enerjili uçaklar. Bir mucit tamamen güneş enerjisi ile çalışan uçak yapmayı başardır. Ve bu uçakla dünyayı gezdi, hemde bedava!

evler için güneş enerjisi elektrik üretimi

evler için güneş enerjisi elektrik üretimi https://satis.powerenerji.com/cati-uzeri-gunes-enerji-santrali-elektrik-uretimi

Elektriği Olmayan Evler İçin Güneş enerjisinin en yaygın kullanım alanlarından biriside elektrik ihtiyacını karşılamaktır. Bu sistemlerde güneş paneli,aküler,inverter ve şarj kontrol üniteleri vasıtasıyla bir evin elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri https://satis.powerenerji.com/Gunes-Enerjili-Sulama-Sistemleri

Tarımsal Sulamada Tarım arazilerinin koşulları genelde zordur ve buralara elektrik hatları götürmek ya çok maliyetli ya da çok zordur. Bu yüzden tarımsal sulama faaliyetlerinde güneş enerjisi yöntemleri sıkça kullanılmaktadır. Elektrikle çalışan pompalar güneş paneli ile çalıştırılmaktadır.  Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri için tıklayın.

BağEvi Güneş Enerjisi

Temiz Su Üretmek İçin Güneş enerjisinin farklı bir kullanım yöntemi de temiz ve içilebilir su elde etmektir. Güneşin sıcaklığı ile bazı basit materyaller bir araya getirilerek temiz su elde etmek mümkündür.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi, en büyük enerji kaynağı olan güneş ten elektrik üretilmesine verilen isimdir. Güneş ışığında yer alan enerji torbacıkları yani “Foton”lar yer yüzüne inerek solar güneş paneli yüzey alanında tepkimeye neden olur.

Bu tepkime sayesinde güneş paneli hücrelerinde meydana gelen akım sayesinde güneş paneli elektrik üretir.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri fiyatı, maliyeti, kurulumu, Güneş Paneli

Güneş Enerjisi ile üretilen enerji farklı alanlarda kullanılabilir. Bu nedenle kullanım alanları şöyledir.

Akülü (Bataryalı) Off Grid Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi
Şebeke Uyumlu Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi ( On Grid )
Ges; Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santralleri ( Enerji Tarlaları)
Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri
Güneş Enerjili Tabela Aydınlatma Sistemleri
Güneş Enerjili Kamera Güvenlik Sistemleri
Güneş Enerjili Trafik Uyarı Levhaları

 Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Solar Paket Akülü (Off Grid)

Off Grid yani Akülü (Bataryalı) Güneş Enerji Sistemleri; Güneş Paneli, İnverter, Şarj Kontrol Ünitesi ve Batarya (Akü) den oluşur. Bu sistemlerin çalışma mantığı şöyledir.

Güneş Paneli enerji üretir, üretilen enerji şarj kontrol ünitesi ile batarya grubuna şarj edilir. Depolanmış Enerji İnverter ile 220 Volta çevrilerek elektrikli aletlerin çalıştırılması sağlanır.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş Enerjisi Paneli yani solar panel

Güneş Enerjisi Paneli Fiyatı

Off Grid Akülü Solar Enerji Sistemlerde Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Güneş Paneli
Akü (Batarya)
İnverter
Şarj Kontrol Ünitesi
Solar Kablo ve Konnectörler

Off Grid Akülü Sistemler Nerelerde Kullanılır?

Off Grid yani Akülü Güneş Enerjili Elektrik Üretim Sistemleri hiç elektrik olmayan yerlerde tercih edilir. Batarya grubuna üretilen enerjinin depolanması nedeniyle güce elektrik kullanımı bataryalara depolanmış enerji üzerinden yapılmaktadır.

Off Grid Akülü Solar Enerji Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Bağ Evleri
Yayla Evleri
Dağ Evleri
Karavanlar
Tekneler
Kulübeler
Çoban Evleri
Avcı Kulübeleri
Arıcılar
Kampçılar

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi (On Grid) Çatı Üstü ve Arazi Üstü Santraller

2018 yılı itibari ile Evler için çatı üstünde güneş enerjisi elektrik üretimine onay verilmiştir. Artık evin elektrik ihtiyacı için çatıda güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi kurulabilir, ihtiyaç fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilir.

Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi ve Satışı

Evler için maxsimum 10 Kw Çatı üstü güneş enerjisi sistemi kurulabilir. Elektrik dağıtım kurumu ile anlaşma yapılması durumunda 10 yıl boyunca üretim fazlası elektriği elektrik dağıtım kurumuna satabilirsiniz. Ticari bir işlem olmasına rağmen elektrik satışından KDV ve Gelir vergisi muhafiyeti olduğundan bu vergileri ödemeyeceksiniz.

Ev için Mikro Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Elektrik tüketimi ve elektrik faturası (TL) dikkate alınarak eviniz için 3kw, 5kw, 7.5kw ve 10 kw sistem kurmanız mümkündür. Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Üretim fazlası elektriği anlaşma yapmanız durumunda elektrik dağıtım kurumuna satabilirsiniz.

İş yerleri ve fabrikalar için 10 kw sınırlaması yoktur. Fabrikalar elektrik tüketimi ve çatı alanları dikkate alınarak yasal sınırları içinde istedikleri kadar büyüklükte sistem kurabilirler.

Ev İçin Çatı Üstü Güneş Paneli İle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1kw, 3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw Fiyatı

Ev İçin Çatı Üstü Güneş Paneli İle Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1kw, 3kw, 5kw, 7.5kw, 10kw Fiyatı

Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemleri Kurulum Alanları Nelerdir?

Çatı üstü güneş enerjisi sistemleri çatı alanları dikkate alınarak aşağıdaki alanlarda kurulabilir.

Evler
Apartman Ortak Kullanımı
Fabrikalar
İş Yerleri
Okullar
Hastaneler
Avmler
Kamu Kurumları

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

güneş enerjisi elektrik üretimi

güneş enerjisi elektrik üretimi nedir nasıl yapılır fiyatı

1 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi Fiyatları (Evler için)

Bir evin aylık bazda elektrik tüketimi (kw) ve bu tüketime ilişkin elektrik faturası 80-90 tl civarında geliyor ise 1 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 1 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye coğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 85 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

1 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretim Maliyeti

1 KW Sistem Maliyeti 2.480 USD civarıdır.

3 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi Fiyatları (Evler, İş Yerleri için)

Bir evin veya iş yerin aylık bazda elektrik tüketimi (kw) ve bu tüketime ilişkin elektrik faturası 200 tl civarında geliyor ise 3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 3 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye coğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 240 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

3 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretim Maliyeti

3 KW Sistem Maliyeti 4.320 USD civarıdır.

5 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi Fiyatları (Evler, İş Yerleri için)

Bir evin veya iş yerin aylık bazda elektrik tüketimi (kw) ve bu tüketime ilişkin elektrik faturası 400 tl civarında geliyor ise 5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye coğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 470 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

5 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretim Maliyeti

5 KW Sistem Maliyeti 7.600  USD civarıdır.

10 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi Fiyatları (Evler, İş Yerleri için)

Bir evin veya iş yerin aylık bazda elektrik tüketimi (kw) ve bu tüketime ilişkin elektrik faturası 800 -900 tl civarında geliyor ise 10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye coğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 970 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

10 kw Güneş Paneli ile Elektrik Üretim Maliyeti

10 KW Sistem Maliyeti 11.840  USD civarıdır.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

 1. Can Dikmen dedi ki:

  Sistem kurulum maliyeti hakkında bilgi verir misiniz ?

 2. admin dedi ki:

  Can Bey Merhabalar,
  Güneş Panelleri ihtiyaca göre farklılık göstermektedir. Doağal olarak fiyatı da farklılık göstermektedir. Aklınızda projeniz varsa bu proje için fiyat teklifi verilebilir.

 3. mustafa tatar dedi ki:

  ıyı günler benım Şanlıurfada 19600 m2 arsam var sistemi kurmak ne kadar maliyet olur,şanlıurfa güneş ışiğı radyasyonu nasıl yüksekmi bizim buralar çok ama çok sıcak oluyor buda üretmek için yanlış değilsem buda kötü birde arsamın yanında çimento fab. var odamı kötü ama arsam dağ yamacında çok dık degıl bıraz meyilli bırde güney doğuya azda olsa bakıyor, bilgi verırsenız sevınırım teşekkürler.

 4. Aysun Ozmen dedi ki:

  Enerji Sistemleri Hibe destekleri var mı? Varsa Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir