Güneş Paneli Fiyatları Düşer mi

Güneş paneli fiyatları neden arttı? yakın zamanda güneş paneli fiyatları düşer mi, Türkiyede solar panel üretimi, güneş paneli maliyeti artacak mı bu gibi sorulara cevap vereceğiz.

Gunes-paneli-solar-panel-fiyatlari-260watt-265watt-270watt-300watt-310watt

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda güneş paneli fiyatları hakkında olacaktır. Güneş paneli fiyatları niye arttı ? Döviz kurundaki hareketlenme güneş paneli fiyatları nıda hareketlendirdi. Güneş paneli ile elektrik üretimi konusunda araştırma yapanlar maliyetlerin yükseldiğini fark ettiler.

Güneş Paneli Fiyatları Niye Arttı?

İçindekiler

Bundan 1 ay öncesine kadar piyasada 1.sınıf ürün olan 270 watt güneş paneli 760 tl – 840 tl arasında bulmak mümkündü. Ancak ne olduysa son bir aylık dönemde panel fiyatları sürekli arttı. Bunun altında yatan en önemli sebep dolar kurunda meydana gelen artışlardır.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

165 watt, 250 watt, 265 watt, 270 watt,275 watt,280watt,300 watt,310 watt,güneş paneli fiyatları

Güneş Paneli Fiyatı Hesaplama

Güneş Paneli Fiyatı: Güneş Paneli Watt Değeri x Kdv x İskonto x Döviz Kuru

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

1.5 Ay önceki Maliyet (usd 4,84 ):270 Watt x 1.18 KDV x 0,48 İskonto x 4,84 Usd =740.17 TL

Güncel Maliyet (usd 6,60 ): 270 Watt x 1.18 KDV x 0,48 İskonto x 6,60 Usd =1.009,32 TL

Türkiye’de  41 adet güneş paneli üreticisi mevcuttur. Ancak güneş panel hücreleri  henüz ülkemizde üretilmemektedir. Bu yüzden güneş panel hücreleri yurt dışından ithal edildiği için güneş panel maliyeti usd bazında olmaktadır. Dolar bazında kur değeri yükselmesi demek güneş paneli maliyetini de arttırmaktadır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

 

Güneş Paneli Nedir ?

Dünyaya düşen güneş ışığının enerji miktarı, günümüzde kullandığımız dünya enerji miktarının tam 10 bin katıdır. Bu yüzden insanoğlu enerji ihtiyacını karşılamak için dünyaya gelen güneş ışınlarının sadece 0,01’ini verimli kullanması yeterlidir.

g%C3%BCne%C5%9F enerjili sulama 2

Güneş panelleri de, dünyaya gelen güneş ışıklarını elektriğe çevirirler. Güneş paneli üzerine gelen güneş ışığını emmeye yarayan solar hücrelerden oluşur, bu hücrelerin birleşmesi ile Güneş Paneli oluşur. Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile belirlenir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Polikristal Güneş Paneli Nedir ? Polikristal Güneş Paneli Özellikleri Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

Polikristal güneş panelleri paneller , monokristal güneş panellerine göre potada çekme prosesi işlemi gerektirmediğinden daha uygun maliyetlidir. Polikristal güneş panellerinde silikon ham haldeyken eritilir ve kare hücre haline getirilir. Böylece polikristal solar hücre yapılı güneş panelinin üretim maliyeti, monokristal hücre yapısına göre daha uygundur.

g%C3%BCne%C5%9F enerjili sulama 28

Polikristal güneş panelleri, düşük maliyetli olduğundan daha yaygın üretime sahiptir.  Fakat polikristal güneş panellerinin verimliliği, monokristal ile kıyaslandığında daha düşüktür.  Polikristal güneş panellerinin verimliliği genellikle %14-%19 oranındadır.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Monokristal Güneş Paneli Nedir? Monokristal Güneş Paneli Özellikleri ? Monokristal Güneş Paneli Fiyatları

Yukarıda polikristal güneş panellerini anlatırken değindiğimiz gibi monokristal güneş panelleri, yüksek dereceli silikondan yapılmıştır ve  bundan dolayı monokristal yapılı paneller yüksek verimlilikle çalışırlar. Monokristal güneş panellerinde performans oranları %15-%24 oranındadır.

g%C3%BCne%C5%9F enerjili sulama 10

Monokristal güneş panelleri daha verimli olduğundan sıklıkla uzay istasyonlarında, uydularda da ve ileri teknoloji ürünlerinde kullanılır.  Monokristal solar panelin en büyük dezavantajı daha pahalı olmasıdır.

BağEvi Güneş Enerjisi

Esnek Güneş Paneli Nedir?  Esnek Güneş Paneli Özellikleri Esnek Güneş Paneli Fiyatları

Mevcut güneş panellerine göre daha hafif ve esnek bir malzemeden yapılan solar panellerdir. Genellikle tekne, marin, elektrikli bisiklet gibi tasarımı önemli alanlarda kullanılan bir ürün olup, eğimli çatılar içinde önemli bir avantaj sağlamaktadır.

g%C3%BCne%C5%9F enerjili sulama 17

Sıradan güneş panellerinin eğimli çatıya montajının zor olduğu projelerde, çatının izolasyonuna hasar vermeden montajı yapılabilir. Esnek Güneş Panelleri hafif olduğu için seyyar elektrik ihtiyacı olduğunda kolaylıkla taşınabilir. Gelecekte her binada yaygın olarak kullanılması beklenen esnek güneş panelleri, yüzey kaplamada bile diğer panellere göre büyük avantaj sağlar.

Esnek Solar Paneller

askeri sistemlerde,

yatlarda,

teknelerde,

doğa gezilerinde,

kamplarda kullanılabilir ve taşınabilir.

Güneş Paneli Fiyatları

Monokristal Güneş Panelleri (9)

Monokristal Güneş Panelleri

Polikristal Güneş Panelleri (20)

Polikristal Güneş Panelleri

  1. Aslı Durmuş dedi ki:

    Güneş Paneli fiyatları artacaksa yatırımlarımızı hemen yapmalımıyız yoksa biraz bekleyelim mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir