Güneş Tarlası Nedir (Ges) Maliyeti Kurulumu ve Aylık Kazancı Getirisi Devlet Desteği

Son zamanlarda yatırımcıların en çok sorduğu Güneş Tarlası Maliyeti nedir Güneş Tarlası Kurulumu nasıl yapılır  ve Güneş Tarlası Aylık Kazancı nedir Güneş Tarlası Getirisi nedir Güneş Tarlası Devlet Desteği var mıdır? Solar enerji paneli yatırımı nasıl yapılır? gibi sorulara cevap arayacağız.

Güneş Tarlası Maliyeti nedir Güneş Tarlası Kurulumu nasıl yapılır  ve Güneş Tarlası Aylık Kazancı nedir Güneş Tarlası Getirisi nedir Güneş Tarlası Devlet Desteği var mıdır? Solar enerji paneli yatırımı nasıl yapılır?

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Son zamanlarda bir çok kullanıcımızdan Güneş Tarlası Nedir (Ges) Güneş Tarlası Maliyeti nedir Güneş Tarlası Kurulumu nasıl yapılır  ve Güneş Tarlası Aylık Kazancı nedir Güneş Tarlası Getirisi nedir Güneş Tarlası Devlet Desteği var mıdır? Solar enerji paneli yatırımı nasıl yapılır? gibi sorular alıyor.

Güneş Tarlası diğer adıyla üzerinde güneş paneli ile elektrik üretilen güneş enerji tarlası (Ges) pasif gelir olarak adlandırılan yatırımlardan dır. Yani bir defa yatırım yapıldığında uzun yıllar size getirisi olan bir işlem olmaktadır.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları
Güneş Tarlası Maliyeti nedir Güneş Tarlası Kurulumu nasıl yapılır  ve Güneş Tarlası Aylık Kazancı nedir Güneş Tarlası Getirisi nedir Güneş Tarlası Devlet Desteği var mıdır? Solar enerji paneli yatırımı nasıl yapılır?

Güneş Tarlası Maliyeti nedir Güneş Tarlası Kurulumu nasıl yapılır  ve Güneş Tarlası Aylık Kazancı nedir Güneş Tarlası Getirisi nedir Güneş Tarlası Devlet Desteği var mıdır? Solar enerji paneli yatırımı nasıl yapılır?

Güneş Tarlası Nedir (Ges) Maliyeti Kurulumu ve Aylık Kazancı Getirisi Devlet Desteği

Bu yazımızda Güneş Enerji Tarlası ( Güneş Enerji Santrali) hakkında aklınıza takılan sorulara yanıt vermek isteriz. Yenilenebilir enerji kaynakları ndan olan güneş enerjisi ile elektrik üretiminin lisanssız elektrik üretiminin amacı; “Tüketicilerin elektrik ihtiyaçlarının tüketim noktasına en yakın üretim tesislerinden karşılanması, arz güvenliğinin sağlanmasında küçük ölçekli üretim tesislerinin ülke ekonomisine kazandırılması ve etkin kullanımının sağlanması, elektrik şebekesinde meydana gelen kayıp miktarlarının düşürülmesi amacıyla lisans alma ile şirket kurma yükümlülüğü olmaksızın, elektrik enerjisi üretebilmesidir.”

Güneş Tarlası Nedir?

Güneş Tarlası Nedir? Güneş Enerji Santrali ( Ges) olarak ta bilinen güneş tarlaları üzerine güneş paneli kurulumu yapılması neticesinde, güneş enerjisinden elektrik üretilmesi ve devlete enerji satılmasını ifade eder. Güneş Enerjisi Elektrik üretimi Büyük bir yatırım özelliği taşır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Güneş Tarlası Arazi Özellikleri ve Arazi Seçimi Nasıl olmalı?

Arazi üzeri Güneş Enerjisine dayalı elektrik üretimi yapmayı planlıyorsanız arazinin özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • Arazi ( Tarla) Güneşlenme Potansiyeli yüksek olmalıdır
 • Arazi ( Tarla) Güney cepheye bakmalı
 • Arazi ( Tarla) Elektrik Trafo Merkezine yakın mesafede olmalı dır.
güneş enerjisi elektrik üretimi

güneş enerjisi elektrik üretimi

Güneş Tarlası Trafo Merkezi ‘ne Olan Mesafe Önemli mi ?

Evet. çok önemli Alacağınız tarlanın Trafo Merkezi‘ne olan mesafesi en fazla 20 km olmalı aksi taktirde boştan yere başvuru yapmayın çünkü sonuç alamazsınız. Peki trafo merkezi ile arsanızın arasındaki mesafeyi nasıl öğreneceksiniz ?

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Bunun da basit bir yolu var. Arazinizin ada ve parsel bilgilerini alarak , bölgenizdeki enerji dağıtım şirketine güneş tarlası kurmak istiyorum diye bir dilekçe ile başvuru yaparsanız en yakın trafo merkezini öğrenmiş olacaksınız.

Güneş Tarlası Maliyeti Nedir?

Güneş Enerji Santrali maliyetini belirleyen bir çok unsur vardır

 • Arazi ( Tarla)  Maliyeti
 • Trafo Merkezine olan uzaklığa göre Kablo çekilmesi Maliyeti
 • Hafriyat ( Güneş Paneli montajı için arazinin uygun hale getirilmesi)
 • Güneş Paneli Maliyeti
 • Güneş Paneli Konstrüksiyon Maliyeti
 • Kurulum

Yukarıdaki maliyetler dikkate alındığında 1 Mw Arazi üzeri güneş enerjisi santrali yaklaşık maliyeti 1.218.000 Usd civarı dır.

Güneş Tarlası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Güneş Enerji Santraline karar verdiniz peki sizi bekleyen işlemler nelerdir? Güneş Tarlası Kurulumu nasıl yapılır?

Kamu kurumlarından izin süreci ile başlıyorsunuz. Yapacağınız enerji yatırımı için öncelikle izin almalısınız. Kamu kurumlarından alacağınız izne çağrı mektubu denilmektedir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Yapmanız gereken ilk şey , bağlı bulunduğunuz İl Tarım Müdürlüğü‘ne giderek bir dilekçe ile başvuru yapmak olacak. Buradaki amaç , tarım bakanlığından ziraat mühendislerini çağırarak arsanızın aşırı verimli olup olmadığının tespit edilmesidir.

Bakanlık mühendisleri , arsanız üzerinde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra , size posta yoluyla bir tebligat gönderecekler ve araziniz eğer lisanssız elektrik için uygun görüldüyse , “marjinal tarım arazisidir” şeklinde bir yazı vereceklerdir.

ÇED raporu muafiyeti lisanssız elektrik üretimi yapanlardan fütursuzca istenen ve tamamen zaman kaybına neden olan bir konudur. Çevreye hiçbir zararı olmayan güneş tarlası yatırımı için devletin memurları boştan yere saatlerce mesai harcamak durumunda kalıyor ve yatırımcının önüne bir engel ve bürokratik zorluk daha getiriliyor. Neyse ki ÇED muafiyet raporu güneş tarlası için kaldırıldı. Aksi halde en az 1 aylık süreniz heba olacaktı.

BağEvi Güneş Enerjisi

İl Tarım Müdürlüğü’nden “marjinal tarım arazisi” yazınızı aldıktan sonra , enerji dağıtım şirketine gidiyorsunuz ve ben lisanssız elektrik üretimi için başvuru yapmak istiyorum diyorsunuz. Onlar sizden bazı evraklar isteyecekler, bu evraklar zaten sizde mevcut olan evraklardır , korkulacak bir şey yok. Bu evrakları topladıktan sonra , güneş tarlası için başvurunuzu yapıyorsunuz ve geriye sadece beklemek kalıyor.

Güneş Tarlası Aylık Kazancı – Aylık Getirisi nedir?

Güneş Enerji tarlası yatırımlarında en merak edilen  güneş tarlası aylık getirisi nedir? Güneş enerji santralinden aylık kazanç ne civarda olmaktadır.

1 mw Güneş Enerji santrali aylık getirisi aylara göre ( ayların güneşlenme sürelerine göre ) değişmektedir. Ortalama aylık getirisi 79.000,00 tl ile 93.000,00 tl civarı arasında değişmektedir.

Güneş Tarlası Devlet Desteği var mıdır?

Güneş Enerji tarlası yatırımları için devlet desteği veya hibeleri önceki yıllarda vardı. 2020 yılı için Devlet desteği bulunmamaktadır.

Güneş Enerji Santralince Üretilen elektrik devlet tarafından 10 yıl alım garantisine sahip olmaktadır. Bu durumda yaptığınız yatırımı, ürettiğiniz ürünü satmak için tüketici aramak zorunda değilsiniz.

Güneş Tarlası için Türkiye de Uygun iller nerelerde dir?

Güneş enerji santrali için güneşlenme potansiyeli çok önemlidir. Güneşlenme potansiyeli yatırım verimlilik oranını yükseltir. Bu nedenle güneşli gün sayısı daha fazla olan, güneşlenme süresi daha yüksek alanlar tercih edilmesi yatırım maliyetini daha kısa sürede amorti etmesine olanak sağlayacaktır.

Aşağıda Türkiye Güneşlenme haritasını paylaşıyoruz. İlinizi bölgenizi inceleyebilirsiniz.

Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyel Haritası Bölge İl Güneşlenme Süreleri

Türkiye dünya üzerinde 36o-42o kuzey enlemleri ve 26o-45o doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Türkiye’nin yıllık ortalama güneş Işınımı 1303 kWh/m2yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2623 saattir.

Bu rakam günlük 3,6 kWh/m2 güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamada ise 110 günlük bir güneşlenme süresine denk gelmektedir. 9,8 milyon TEP (ton eşdeğer petrol) ısıl uygulamalara olmak üzere yıllık 26,2 milyon TEP enerji potansiyeli mevcuttur.

Yılın 10 ayı boyunca teknik ve ekonomik olarak ülke yüzölçümünün %63’ünde ve tüm yıl boyunca %17’sinden yaralanabilir.

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

türkiye güneşlenme haritası

türkiye güneşlenme haritası

Güneş radyasyonu bu dünyanın atmosferine dik ise, bir düşme 1.367 W/m2 (güneşi sabit kabul edersek, yoksa dünya döndüğü için bu açı devamlı olarak değişecektir) 1.367 W/m2 olan bu değerin 50 W/m2 atmosferde emilir ve yeryüzüne 1.000 W/m2‘lik bir değer ile ulaşır.

Yıllık bazda, Türkiye’de bu değer 1.100 kWh/m2*yıl ile 1.300 kWh/m2*yıl arasında değişmekle beraber, çöllerde 2.500 kWh/m2*yıl’ı bulmaktadır.

ulutlu yaz günlerinde bile ışığın %80’ni emilmesine karşın 300 W/m2‘lik bir güce sahiptir.

cati-ustu-gunes-enerji-sistemleri

cati-ustu-gunes-enerji-sistemleri

Gerekli yatırımların yapılması halinde Türkiye yılda birim m2‘sinden ortalama 1.100 kWh’lik güneş enerjisi üretebilir. Güneşten dünyaya saniyede yaklaşık 170 milyon MW enerji gelmektedir. Güneşten bir saniyede dünyaya gelen güneş enerjisi miktarı, Türkiye’nin yıllık enerji üretiminin 1700 katıdır.

cati-ustu-gunes-paneli-elektrik-uretimi

cati-ustu-gunes-paneli-elektrik-uretimi

Türkiye Aylık Ortalama Güneş Enerjisi Potansiyeli

Ülkemizin ortalama güneş enerjisi potansiyeli aylık bazlı bilgileri aşağıdadır.

Türkiye’nin Aylık Ortalama Güneş Enerjisi Potansiyeli
Kaynak: EİE Genel Müdürlüğü
Aylar Aylık Toplam Güneş Enerjisi

(Kcal/cm2-ay)             (kWh/m2-ay)

Güneşlenme Süresi

(Saat/ay)

Ocak 4,45 51,75 103,0
Şubat 5,44 63,27 115,0
Mart 8,31 96,65 165,0
Nisan 10,51 122,23 197,0
Mayıs 13,23 153,86 273,0
Haziran 14,51 168,75 325,0
Temmuz 15,08 175,38 365,0
Ağustos 13,62 158,40 343,0
Eylül 10,60 123,28 280,0
Ekim 7,73 89,90 214,0
Kasım 5,23 60,82 157,0
Aralık 4,03 46,87 103,0
Toplam 112,74 1311 2640
Ortalama 308,0 cal/cm2-gün 3,6 kWh/m2-gün 7,2 saat/gün

Türkiye’nin en fazla güneş alan bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi olup, ikinci sırada Akdeniz Bölgesi gelmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ülkemizin enerji bakımından en zengin bölgesidir.

Bu bölgeye gelen yıllık toplam güneş enerjisi miktarı 1460 kW/m2 ve yıllık toplam güneşlenme süresi ise 2993 saattir.

Bunun yanında Karadeniz Bölgesi Türkiye’nin en az güneş enerjisi potansiyeline sahip bölgesidir. Bu verilen ışığında Türkiye’de toplam olarak yıllık alınan enerji 1015kWh kadardır.

POWER ENERJİ

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

info@powerenerji.com

 1. tolga uslu dedi ki:

  Antalya Kotrukeli Elmalı yolunda 13 dönüm yerimiz var böyle bir şey yapmak istiyoruz fikir alabilirmiyiz

 2. feyzullah arslan dedi ki:

  aylık 10 bin tl gelir elde etmek için ne kadar yatırım yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir