Isı Pompası

Bu yazımızda; Isı pompası nedir, Isı pompası nasıl çalışır, Isı pompası maliyeti, Isı pompası fiyatları, ısı pompası ne kadar elektrik harcar, ısı pompası ne kadar elektrik tüketir, ısı pompası hesabı, ısı pompası elektrik tüketimi, ısı pompası yorumlar, ısı pompası yerden ısıtma gibi sorulara yanıt arayacağız.

ısı pompası

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda; Isı pompası nedir, Isı pompası nasıl çalışır, Isı pompası güneş enerjisi ile çalıştırma,  ne kadar elektrik harcar,  elektrik tüketimi, güneş paneli ile ısı pompası için elektrik üretimi gibi sorulara yanıt arayacağız.

POWER ENERJİ, olarak Isı Pompası satışı veya kurulumu yapmıyoruz. Isı pompası elektrik tüketimi nedeniyle yüksek gelen elektrik faturalarına karşı güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri kurulumu yapıyoruz. En az elektrik harcayan ısı pompası ve en verimli ısı pompası tavsiyesi isteyen müşterilerimiz için hazırladık bu yazımızı.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları
Güneş Paneli Elektrik Üretimi Fiyatları 1 kw 5 kw 10 kw 100 kw 250 kw 500 kw 1mw Kurulumu

Güneş Paneli Elektrik Üretimi Fiyatları 1 kw 5 kw 10 kw 100 kw 250 kw 500 kw 1mw Kurulumu fiyatı

Isı Pompası Nedir ? 

Isı Pompası Nedir? Doğada var olan enerjiyi kullanarak , bir evin veya binanın ısınma ihtiyacı ile sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılan ısı sistemleri dir.

Elektrik Enerjisini sadece var olan enerjiyi taşıma esnasında kullanırlar. Çektikleri her 1 kW karşılığında 4 kW Isı Enerjisi üretirler.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Sistemin temel çalışma prensibi kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı olarak kullanılan dış havadan, topraktan veya bir su kaynağından (nehir, göl, vb.) alınan ısının ısıtılmasıdır.

Hedeflenen mahallere ve yaz aylarında ise soğutulması hedeflenen mahallerden alınan ısının yüksek sıcaklık kuyusu olarak kullanılan dış havaya, toprağa veya su kaynağına transfer edilmesidir.

Isı pompası elektrik tüketimi hesaplama yapılırken ısı pompası enerji tüketim değeri (Kw) dikkate alınır. Isı pompası ayda ne kadar yakar? ısı pompası elektrik sarfiyatı nedir? gibi sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

"<yoastmark

Isı Pompaları Nasıl Çalışır?

Alkol su karışımı ile doldurulmuş polietilen boru toprağın içine yerleştirilir ve toprakla olan ısı alışverişinin gerçekleşmesini sağlar. Sirkülasyon pompası, alkol su karışımını, ısı çukuru ile ısı pompası arasında dolaştırır.

Alkol su karışımı, ısı enerjisini ısı çukurundan alır, buharlaştırıcıya transfer eder ve ısı pompasının işletilmesi için gerekli enerjiyi sağlamış olur.

Buharlaştırıcıya aktarılan enerji sayesinde soğutucu akışkan (R407A) buharlaşır. Soğutucu akışkan, kapalı bir devre içinde ve basınç altında dolaştırılır. Soğutucu akışkanın basıncı arttırıldığında sıcaklığı da yüksek mertebelere ulaşacaktır.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Soğutucu akışkan buharlaştırıcıdan gaz halinde çıkarak kompresöre ulaşır. Kompresörde sıkıştırılan gaz halindeki soğutucu akışkanın, basıncıyla birlikte sıcaklığı da artar.

Kompresörden geçen soğutucu akışkan, yoğuşturucuya ulaştığında ısısının büyük bir kısmını, plakalı ısı değiştiricileri yardımıyla, ısıtma tesisatı çevrimine aktarır. Soğuyan akışkan yoğuşur ve sıvı faza geçer.

Daha sonra genleşme valfinde basıncı düşürülür ve düşük sıcaklıktaki soğutucu akışkan çevrimin başına dönmüş olur.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

"<yoastmark

Güneş enerjili ısı pompası, güneş enerji sistemlerinin ürettiği enerji ile çalışan, enerjisini güneş panellerinin ürettiği enerjiden alan ısı pompaları dır.

Isı Pompası Fiyatı 

Isı pompaları fiyatı projelere göre, ısıtılacak alanın genişliğine göre değişmektedir. Bu nedenle Binanın veya evin m2 alanı ile birlikte fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

BağEvi Güneş Enerjisi

Isı pompası ortalama maliyeti,

Genel bir değerlendirme ile; inverter ve verimi yüksek bir cihaz kullanılmak istenirse: 60 metrekareden 120 metrekare yere kadar yaklaşık olarak 21.000 TL, 130 metrekareden 250 metrekareye yere kadar 34.000 TL civarında çıkmaktadır.

Isı pompası maliyeti, sistemin kurulacağı yer, bu yerin büyüklüğüne, bulunduğu coğrafi iklim şartlarına ve yerin altyapısına göre geniş bir aralıktadır.

Kapasite Isıttığı Radyatör Isıttığı Alan Fiyatı Satış
min. maks.
Arçelik 7 kw Split 7 mt. radyatör 58 m2 116 m2 24000 TL
Arçelik 9 kw Split 9 mt. radyatör 75 m2 150 m2 24500 TL
Arçelik 12 kw Split 12 mt. radyatör 100 m2 200 m2 27500 TL
Arçelik 14 kw Split 14 mt. radyatör 116 m2 233 m2 28500 TL
Arçelik 16 kw Split 16 mt. radyatör 133 m2 266 m2 32500 TL
Arçelik 32 kw Split 32 mt. radyatör 266 m2 532 m2 45000 TL

Isı Pompası Markaları

Bu bölümde piyasada en çok tercih edilen ısı pomparı markalarını paylaşmak isteriz.

Neden Isı Pompası kullanmalıyız ?

Bu ısı sistemleri doğadaki enerjiyi ( toprak , hava yada su )çok az enerji harcayarak bina içine ısı olarak taşıyan yada tam tersini yaparak bina içini soğutan bir sistemdir.

Enerji harcaması alınan enerjiye göre çok düşük kalmaktadır.1 kw enerji harcamasına karşılık kullanılan kaynağa göre 4-6 katı enerjiyi alabilirsiniz.

Bu oran yerden ısıtma sistemleri ile maksimum etkinliğe ulaşmaktadır.Yerden ısıtma hesaplamalarımızda gerekli sirkulasyon su sıcaklığını 40 C olarak seçmekteyiz.

Eğer yerden ısıtma hesaplamalarında bunlar dikkate alınmazsa bu cihazları daha fazla enerji tüketecektir.

Yaptığımız bilgisayar yazılımı sayesinde bütün Türkiye hesaplamalarında iklim bilgileri ile doğru orantılı ısı kaybı hesabı yapılmakta ve enerjinin verimli kullanılması sağlanmaktadır. Buda her türlü alternatif enerjiyi kullanmamızı sağlıyor.

Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Isı Pompası Çalıştırma

Isı Pompaları, yüksek enerji verimliliği yanında enerji tüketimleri bakımından da son derece cömerttirler. Bu nedenle ısı pompası kullanan evlerde elektrik maliyetleri yüksek gelmektedir.

Power Enerji olarak, ısı pompasını güneş enerjisi sistemleri ile entagrasyonunu sağlıyoruz. Böylece Kış aylarında ısınmak amacıyla, yaz aylarında ise serinlemek amacıyla ısı pompanızı güneş enerjisi panelleri ile çalıştırabilirsiniz.

Bina içerisindeki ısıtma- soğutma sistemi

Bina içerisindeki sistem seçimi, seçilen sistemin ısı pompasına uygunluğu çok önemlidir.Uygun kriterlerde hesaplama yada uygulama yapılmazsa bu sistemler verimsiz çalışarak gerekli tasarruf sağlanamaz.

Hesaplama ve uygulama tecrübeli mühendisler tarafından eksiksiz ve tam olarak yapılmalıdır.

Firmamız tarafından geliştirilen programımız ile bütün Türkiye iklim bilgilerine göre otomatik fiyatlandırma ve sistem seçimi yapılmaktadır.

Isı Pompası nasıl soğutma yapar ?

Sistem kışın sıcak su hazırladığı gibi yazın tam tersine çalışarak soğutma yapar.Soğutma konumunda 7 C su sıcaklığına kadar soğuk su üretimi yapılmaktadır.

Eğer sistemde ana amaç serinletme ise kapasite seçimi ısı kazancına göre yapılmalıdır.

Duvardan serinletme yapılacaksa cihaz minumum 18 C de çalıştırılır. Bu durumda tam olarak serinletme yapılamaz , ortam sıcaklığı 6-8 C arasında serinletilir.

Sıcak su kullanılması durumunda yazın bazı problemler yaşanabilir. Dizayn buna göre yapılmalıdır. Eğer çok soğuk bir ortam istiyorsanız ek olarak fan coil cihazları konulmalıdır.

Fakat evlerde sadece fan coil ile ısıtma soğutma yapmak doğru bir çözüm değildir.

Daha fazla harcama yanında sağlıklı bir ortam yaratılmaz. Fan coil cihazları sesli çalışırlar , Özellikle yatak odalarında rahatsız bir durum yaratırlar.

Eğer dingin bir yatak odası ve serin bir ortam istiyorsanız duvardan serinletme çok uygun bir çözümdür.

Duvardan serinletmede duvar yüzey alanı hesabı bölgeye , binanın mimari yapısına bağlı olarak OPY yazılımı ile kısa sürede hesaplanmaktadır.

"<yoastmark

Isı pompasında Hangi Kaynağı tercih etmeliyim ?

Binanın bulunduğu yere ve kaynağın verimine göre ortak karar verilir.Sistem seçiminde etkili olan birçok etmen vardır. Bütün etkiler gözönüne alınarak bir danışmanlık firmasında etüd yaptırılmalıdır. 

Tesisin özellikleri , kullanım amacı , kaynak stabileteleri , bina iç ısıtma sistemi seçimde önemli rol oynar.Ilıman bölgelerde hava kaynaklı , -10 C altındaki bölgelerde toprak kaynaklı tercih etmekteyiz.Sistemde enerji verimliliği analizi yaparak uygun kaynak seçimini yapmaktayız.

"<yoastmark

Isı Pompası Amortisman süresi ne kadardır ?

Karşılaştırılan yakıta göre değişmekle birlikte 1-4 yıl olmaktadır. Özellikle elektrik , motorin , dökmegaz’a göre %60 ile % 80 arasında işletme maliyetlerini düşürmekteyiz. 

Isıtma yada soğutma için direkt enerji harcamazlar. Markadan markaya ve sistemden sisteme harcama oranları değişkendir.

Hava kaynaklı ısı pompalarında en yüksek COP değerine sahip iki cihaz vardır ( LG ve TOSHIBA ) 4.5 VE 4.6 . Aralarında fazla bir fark olmamasına rağmen çok büyük teknik gelişmeler yapılmıştır.

Örneklemek gerekirse Dökmegaz ile ısınan bir villa yılda 5000 Kg ( 5000 kg*11000 kcal / kg ve 90 verimle çalışan cihaz = 49500000 kcal(57000000 kwatt) ve enerjiye ödenen bedel 5000*3.6 TL/KG = 18000 TL

Aynı enerjiyi COP değeri 5 olansistem ile elde edersek :

Harcanan elektrik enerjisi : 57000000/5 = 11400 Kw .dır Bunun cebimizden çıkacak karşılığı : 11400 kw*0.30 TL / KW = 3420 TL olacaktır.

Yıllık kazanç 18000 TL – 3420 TL = 14580 TL.dir. 10 yılda veya 20 yılda size neler kazandıracağını basitçe hesaplayabilirsiniz. 20 yılda 291600 TL para size kalacak.

Evim Yerden Isıtmalı , Isı pompası kullanabilir miyim ?

Evinizin projelendirilmesi düşük ısı kaynağına göre yapılmışsa bu sistemleri kullanabilirsiniz. Firmamız yaptığı bütün yerden ısıtma sistemlerini  uygun olarak dizayn etmiştir.

Sistem besleme sıcaklıkları 30-45 C arasında ise ısı pompaları çok iyi bir yatırımdır.Eğer dizayn suyu sıcaklığınız 55-60 ise üzgünüz ömür boyu ısıtma maliyetleriniz yüksek olacaktır.

Toprak ve Hava Kaynaklı Isı Pompası arasındaki fark nedir ?

Toprak kaynaklı ısı pompası, enerjinin Toprakdan alınarak yapılabileceğini.Hava Kaynaklı ise havadaki enerjinin kullanımı uygulamasıdır.

Aradaki en büyük fark hava kaynaklı sistemleri COP değerinin hava şartlarıyla değişmesidir.Bu yüzden enerji verimliliği analizinin çok iyi yapılması gerekmektedir.

Günümüzdeki hava kaynaklı ısı pompaları – 15 C .de çalışabilmektedir fakat – 15 de uzun süre çalışmaları fazla enerji tüketimine neden olabilir.

Isı pompaları sadece ısıtmamı yapar ?

Isı pompalarının en büyük özelliği aynı cihaz ile hem ısıtma hem de soğutma hemde kullanım sıcak suyunun eldesini yapabilmesidir.

Bu, cihazların standart bir özelliğidir.Fakat direkt toprak kaynaklı sistemimizde toprağın bazen enerjiyi emmemesi nedeniyle soğutma yapamamaktayız.

Evimde / Dairemde ısı pompası kullanabilir miyim ?

Uygun iklim şartlarında dairelerde sadece hava kaynaklı ısı pompası kullanılabilir fakat ses oluşumunu kabul etmeniz gerekir. Toprak yada su kaynaklı ısı pompaları tekil apartman dairelerinde kullanılmaz.

Temelde ısı pompalarının hepsinin mantığı aynıdır. İçerisinde kullanılan kompresörler çok iyi seçilirse mükemmel COP değerleri yakalanmaktadır. Genelde Copeland kompresörler bu konuda en iyi sonucu vermektedir.

Ayrıca kompresörler kademeli olmalıdır. COP değerleri için Avrupanın bağımsız test enstütüsü olan Eurovent sitesine bakmanızı tavsiye etmekteyiz.

Isı Pompası Ne Kadar Elektrik Tüketir ?

Isı pompası aylık elektrik tüketimi nedir? ısı pompası ne kadar elektrik harcar? ısı pompası aylık ne kadar elektrik harcar? 16 kw ısı pompası elektrik tüketimi gibi sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Isı pompaları size ısınma ve soğutma imkanı sunduğu için elektrik tüketim değerleri de fazla olmaktadır. Bu nedenle POWER ENERJİ olarak ısı pompası satışı yapmıyoruz.

Biz, ısı pompaları nedeniyle yüksek gelen elektrik faturalarına çözüm olarak Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri ile enerji üretimi sağlıyoruz.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri fiyatı, maliyeti, kurulumu, Güneş Paneli

HAVA KAYNAKLI ISI POMPASI İÇİN ÖRNEK TÜKETİM HESABI :

Kaynak Tipi : Hava Kaynaklı Isı Pompası 14 KW NOMİNAL KAPASİTELİ

Kompresörü : İnverter

COP  : 4.42 ( +7 / 35 C şartlarında )  ,   COP : 3.41( +7 / 55 C şartlarında )

 

+7 C Dış Hava Şartlarında Harcanacak Elektrik Miktarı

YERDEN ISITMA (35 C beslemeye göre dizayn edilmiş ) RADYATÖR ( 55 / 45 C .ye göre dizayn edilmiş )
Hesaplanan Isı Kaybı : 10 kw

Yerden ısıtmada ısı kayıpları diğer sistemlere göre daha azdır. Bunun nedeni yerden ısıtmada tabanda iyi bir ısı yalıtımı yapılmasıdır.

Hesaplanan Isı Kaybı : 11 kw

Radyatör yada fan coilli sistemlerde ısı kayıpları daha yüksektir.

+7 C dış hava 35 C besleme suyu sıcaklığında

COP : 4.42

+7 C dış hava 55 C besleme suyu sıcaklığında

COP : 3.43

Elektrik Tüketimi : 3.17 KW ( 1 saat sürekli çalışma) Elektrik Tüketimi : 3.41 KW ( 1 saat sürekli )
Cihazdan 1 saatde alınan ısı enerjisi : 14 kw

+ 7 / 35 besleme şartlarında

Cihazdan 1 saatde alınan ısı enerjisi : 11.70 kw

+7 / 55 besleme şartlarında

 1 saatde Harcanan Elektrik: 2.26 kw

ısı kayıpları 10 kw / cihaz kapasitesi 14 kw

1 saatde Harcanan Elektrik: 3.20 kw

ısı kayıpları 11 kw / cihaz kapasitesi 14 kw

1 günde harcanacak elektrik : 54 kw 1 günde harcanacak elektrik : 76 kw
1 ayda harcanacak elektrik  : 1620 kw 1 ayda harcanacak elektrik  : 2280 kw
1 aylık Elektrik Fatura Tutarı : 1620 kw * 0.30 TL / kw

( ortalama kw 30 kuruş alınmıştır )  : 486 TL

1 aylık Elektrik Fatura Tutarı : 2280 kw * 0.30 TL / kw

( ortalama kw 30 kuruş alınmıştır )  : 684 TL

5 AYLIK ISITMA PERİYODUNDA : 2 430 TL 5 AYLIK ISITMA PERİYODUNDA : 3 420 TL

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

 1. Tunay Ozden dedi ki:

  Solar enerji mi rüzgar enerjisi mi? Hangi enerji türü daha uygun?

 2. Nurhan Terzioglu dedi ki:

  Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır? Bilgi verir misiniz?

 3. Isitan Kent dedi ki:

  Solar enerji mi rüzgar enerjisi mi? Hangi enerji türü daha uygun?

 4. Bennu Gokay dedi ki:

  Bir evin ihtiyacı olan sistemin maliyeti nedir?

 5. Alcicek Ucar dedi ki:

  Güneş enerjisi maliyetleri ne kadar?

 6. Doga Cubukcu dedi ki:

  Rüzgar enerjisi sistemleri maliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 7. Alpbilge Cetin dedi ki:

  Rüzgar enerjisi Hibe destekleri var mı? Varsa Nelerdir ?

 8. Ogus Dalman dedi ki:

  Rüzgar Enerji Santrali Kurmak İstiyorum

 9. Isitan Kent dedi ki:

  Ev aletleri elektrik tüketimi hesabı nasıl yapılır?

 10. Hayriye Güllü dedi ki:

  Isı Pompası Fiyatı
  Ankaradan iletişime geçiyoruz. Evimizin ısınma çözümü için ısı pompası kurulumu düşünüyoruz.Evimiz 132m2 bize maliyet çıkartabilir misiniz?

 11. kamil bektaş dedi ki:

  evim mersinde 75 +75 ısı pompası düşünüyorum onu çalıştıracak güneş enerji paneli ne kadara mal olur ayrıca ısı pompası maliyeti soğutma düşünmüyorum

 12. MUSTAFA AKTAR dedi ki:

  EDREMİT AKÇAYDA BULUNAN MÜSTAKİL 182MERTEKARE NET KULLANIM ALANI OLAN İKAMETİME ISI POMPASI DÜŞÜNÜYORUM TARAFIMA MALİYET ÇIKARTA BİLİR MİSİNİZ?TEŞEKKÜRLER

 13. Ozan dedi ki:

  Çanakkale Eceabat’ta net kullanım alanı 72metre kare olan daireme ısı pompası taktırmak istiyorum dairem 4 kattadır üzerinde çatı kayı vardır radyatör Petek tesisatı tatilat yapılırken döşendi ön ve arka cephe (Doğu-batı) dışardan montolamalı kuzey cephesi içten montolamalıdır.musluklarda kullanılmak üzere sıcak su da olması şartıyla kaç kw lık ve hangi marka ısı pompasını tavsiye edersiniz aylık ortalama tüketim günümüz birim fiyatlarından ne kadar tutar ve kaç metre Petek taktırmak uygun olur

 14. atilla dedi ki:

  ısı pompasıyla kışın evimi yazın da yüzme havuzumu ısıtabilir miyim?

 15. Berrak dedi ki:

  150 metre karelik bir ev mahali için ısıtma amacli bir İsi pompa düzeneği oluşturmak istiyoruz .kompresörden kondensore giden atık işinin değerlendirilmesi amacıyla plaka tipli bir isi değiştirici kullanmamız halinde sistemimizin maliyet dökümü ne olur yardımcı olur musunuz ?

 16. Hasan dedi ki:

  Merhabalar yeni ev yapmayi dusunuyorum evinin elektrik ihtiyacini gunes panelleriyle karsilamak istiyorum.Ayrica isitma sogutma icinde isi pompasi dusunuyorum gunes paneli entegreli olacak 140 metre kare net kullanim 7-55 yeterli dis hava sicakligi kisin cogu zaman 10 dere altina dusuyor.Kac kw gunes paneli kullanmaliyim isi pompasiyla birlikte maliyetini hesaplaya bilirmisiniz.

 17. Aslıhan dedi ki:

  Isparta da bulunan 250m evimizin ısı pompası ve güneş paneli maliyeti nedir

 18. Ekrem Altınlı dedi ki:

  İçmeler Mah. Urla ilçesi, İzmir adresinde 140 m2. bir dubleks yaptırıyorum. Kışın ısıtma, yazın soğutma ve sıcak suyu ihtiyacımı karşılamak üzere ısı pompası sistemi kurdurtmak istiyorum. En ekonomik sistem ve maliyeti ile beraber önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 19. Ekrem Altınlı dedi ki:

  İlaveten aynı dubleksin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere Güneş panelli enerjisi sisteminin kurulması maliyeti ne olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir