İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Bilmeniz Gereken 5 Husus

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi nasıl yapılır? aylık getirisi nedir? yıllık kaç kw elektrik üretir? kaç yılda amorti eder? Güneş paneli vergide gider yazılır mı?

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Bilmeniz Gereken 5 Husus

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Son zamanlarda yüksek gelen elektrik faturaları nedeniyle İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi düşünen yatırımcı sayısı giderek artıyor.

İşyeri elektrik tarifelerine yapılan zam nedeniyle işletme giderlerinde yüksek gider maliyetlerden biri de elektrik faturaları olmaya başladı. Peki, işyeri için güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapılması durumunda elektrik faturasını ortadan kaldırmak mümkün olur mu?

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İçindekiler

İşyeri – fabrika sahipleri artan elektrik faturaları nedeniyle güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinin işletme elektrik ihtiyacına uygun çözüm sağlayıp sağlayamayacağı öğrenmek istiyorlar bu nedenle bu yazımızı hazırlıyoruz.

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için neleri bilmeniz gerekir?

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri
 • Aylık ortalama elektrik tüketimi ( faturalarda yer alan günlük, puan, gece elektrik tüketimi kw cinsinden değer)
 • Aylık ortalama elektrik tüketimi sadece 1 ay için hesapla yapmak doğru değildir. Ortalama 6 aylık elektrik tüketim değerlerine bakılarak işletmenin enerji tüketim grafiği çıkartılmalıdır.
 • İşyeri veya fabrika çatısında güneş enerjisi panelleri için kullanılabilir  alan (m2)
 • Solar paneller ile üretilen enerji şebekeye mi satılacak yoksa doğrudan işletmede mi kullanılacak?
 • türkiye güneşlenme haritası

  türkiye güneşlenme haritası

  Türkiye güneşlenme potansiyeli haritası ile ilinize ait güneşlenme verilerini inceleyebilirsiniz.

 • Türkiye dünya üzerinde 36o-42o kuzey enlemleri ve 26o-45o doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Türkiye’nin yıllık ortalama güneş Işınımı 1.303 kWh/myıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2.623 saattir. Bu değerler İspanya hariç diğer Avrupa ülkelerinin tamamından yüksektir.
İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurmak isteyenler nereden başlamalı?

 • Öncelikle işyeri 6 aylık elektrik faturalarında yer alan tüketim değerleri excel ortamında dosya hazırlamalıdır.
 • İşyeri çatısında solar paneller için kullanılabilir alan m2 değerini takribi olarak ölçmeleri gerekir.
 • Şebekeye elektrik satmayı planlıyorsanız, trafo kapasitenizi öğrenmeniz gerekir.
 • Şebekeye elektrik satışı yapılması isteniyor ise ilinizdeki elektrik dağıtım kurumu ile bu konuyu görüşmeniz gerekir.
 • Not: Son yayınlanan yönetmeliğe göre şebeke elektrik satışlarında fazla üretilen elektriğin şebekeye satışı kısıtlandı. Dolayısı ile ihtiyacınızdan fazlasını üretmek artık karlı değil.
cati-ustu-gunes-enerji-sistemleri

fabrika çatısına güneş paneli elektrik üretimi

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Vergisel Boyutu Nedir?

İşyeri güneş enerjisi elektrik üretimi yapmak isteyen yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan biri de yapılan solar enerji sistemleri yatırımlarının vergi kanunları uyarınca gider yazılıp yazılamayacağı oluyor. Hemen cevap verelim.

Gerek kurumlar vergisi mükellefi işyerleri gerekse gelir vergisine tabi işyerleri solar güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri kurulumları için harcadığı tutarları fatura karşılığı bedelleri vergisel anlamda gider olarak yazabilmektedir. Daha doğrusu amortisman yolu ile yapılan enerji yatırımı vergiden gider olarak düşülebilmektedir.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Ayrıca güneş enerjisi yatırımlarında ödenen kdv de vergisel anlamda işletme için yapılan bir gider olduğu için ilgili dönemde kdv hesaplamasında dikkate alınır. özetle güneş enerjisi paneli ve güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri için yapacağınız yatırım işletmeniz ile ilgili olduğu sürece vergisel olarak gider yazabiliyorsunuz.

İşyeri için Öz Tüketim Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Öz tüketim güneş enerjisi elektrik üretimi; gündüz güneş panelleri ile üretilen enerjinin anlık kullanılmasını ifade eder. Güneş panelleri ile üretilen enerji bina elektrik hattına bağlanır. Anlık olarak güneş panelinden gelen enerji kullanılır. Bu sistemlerde akü grubu bulunmaz. Bu sitemler ile şebeke elektrik satılmaz. Üretilen elektrik doğrudan kullanılabilir. Gündüz elektrik tüketimi yüksek olan yerler için uygundur.

Yukarıda açıkladığımız üzere işyeriniz elektrik tüketimi gündüzleri daha yüksek ise öz tüketim güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurmak sizin için daha faydalı olacaktır.

İşyeri için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Maliyeti Nedir?

İşyerleri için güneş enerjisi elektrik üretimi için en önemli husus tabi ki yatırım maliyeti dir. Yatırımcıların güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımda karar vermelerini en etkileyen en önemli husus yatırım maliyeti dir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Hemen belirtelim ki güneş enerjisi elektrik üretim için kw başı yaklaşık maliyeti 1.170 usd civarı olmaktadır. Ve yapılan solar enerji elektrik üretimi yatırımı amortisman süresi Türkiye şartlarında 4.5 – 6 yıl arasında değişmektedir. Kısacası yapılan enerji yatırımı kendi maliyetini 6 yıl da karşılamaktadır.

 Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İşyeri için 10 Kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İşyeri için 10 kw güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımı için bilmeniz gerekenler nelerdir? 10 kw solar panel Aylık ne kadar elektrik üretebilir? 10 kw güneş paneli kaç yılda amorti eder? 10 kw solar enerji aylık getirisi nedir?

10 Kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için Gereken Malzeme Listesi

10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri için Güneş Paneli, Şebeke uyumlu On grid inverterenerji üretimi takip sistemi ve gereken diğer ürünler aşağıda listelenmiştir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo
PROJE İÇERİĞİ
455 Watt Half Cut Lexron Monokristal Güneş Paneli   24  Adet
DEYE 10 KW On Grid İnverter Trifaze 380v1  Adet
Kontrol ve İzleme Sistemi ( Scada )1  Adet
Sabit Montaj Yapısı  Set
DC Kablolama 40Metre
Toplama Panosu 1  Set
İşçilik  Set
AC Kablolama20Metre

Yukarıda listelen ürünlerin maliyeti 10.360 usd dir.

10 Kw İşyeri Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için Çatıda Kaç Metrekare (m2) alan gerekir ?

işyeri 10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi güneş panelleri için bina çatısında güney cepheli 60m2 alana ihtiyaç vardır. Çatı da solar güneş panelleri kaplayacağı alan 60m2 dir.

10 Kw İşyeri Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Neleri Çalıştırabilir?

10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi ile bir işyeri elektrik ihtiyacı için  klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, aydınlatma lambaları, televizyon, buzdolabı, bilgisayar gibi elektrikli aletler çalıştırabilirsiniz. Aylık elektrik Faturası tüketimi ortalama 1400 Kwh kadar olan yerler için uygundur.

BağEvi Güneş Enerjisi

On-Grid ( Şebeke Bağlantılı Sistemler )  Çatıda Güneş Enerjisinden elektrik üretebilirsiniz. İhtiyacınızı kullanabilir, ihtiyaç fazlasını devlete satabilirsiniz.

İşyeri 10 kW Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Saatte Ayda ve Yılda ne kadar elektrik üretir?

10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri saatte 10.000 watt elektrik üretir. 10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri günde ortalama 6,5 saat, ayda ise o ilin güneşlenme değerleri, güneşlenme sürelerine göre 30 gün elektrik üretebilir.

Bir işyeri elektrik ihtiyacı için  10 kw solar enerji güneş paneli sisteminin aylar bazında elektrik üretim değerlerini aşağıda tabloda görebilirsiniz. Not: İzmir iline göre hesaplama yapılmıştır.

10kw gunes enerjisi elektrik uretimi maliyeti kurulumu aylik nekadar elektrik uretir kac tl

10 kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretim sistemleri Elektrik Tüketimi 1.400 kWh olan yerler için uygundur demiştik. Tabloyu incelediğinizde bazı aylarda 1.400kwh den az elektrik üretebildiğini (Kış aylarına bakınız) görüyorsunuz. Bu aylarda elektrik dağıtım kurumuna aradaki fark için ödeme yaparsınız.

Bazı aylarda ise 1.400 kwh den fazla elektrik üretebildiğini (bahar, yaz ve sonbahar aylarına bakınız) görüyorsunuz. Bu aylarda elektrik dağıtım kurumu fazla ürettiğiniz elektrik için size ödeme yapar.

Dikkat: Şebekeye elektrik satışı yapılması durumunda geçerlidir.

Elektrik faturasını inceleyerek Aylık elektrik tüketimleri bu değerler içerisinde ise güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurabilirsiniz.

POWER ENERJİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir