Jel Akü nedir? Jel akü seçimi nasıl yapılır? Fiyatı ve özellikleri nelerdir?

Jel Akü nedir? jel akülerin diğer solar akülerden farkı nedir? 100ah, 150ah, 200ah, jel akü fiyatı ve jel akü özellikleri? Güneş Paneli için jel akü hesaplama nasıl yapılır? Jel akü bakımı nasıl yapılmalıdır?

Jel Akü nedir Jel akü seçimi nasıl yapılır Fiyatı ve özellikleri nelerdir 100ah 150ah 200ah

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda Jel Akü hakkında olacaktır. Jel Akü nedir? jel akülerin diğer solar akülerden farkı nedir? 100 ah, 150 ah, 200 ah jel akü fiyatı ve jel akü özellikleri nelerdir? Jel akü seçimi nasıl yapılır? Bu sorulara yanıt Arayacağız.

Güneş enerjisi elektrik üretimi ve Rüzgar enerjisi elektrik üretimi sistemlerinde kullanılan jel aküler, son zamanlarda sıkça duyulur oldu. Peki nedir bu jel aküler ve diğer akülerden farkı nedir? Gelin tüm detayları yazımızda okuyalım.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

Jel Akü nedir? Jel Akü seçimi Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Özellikleri Nelerdir?

İçindekiler

Jel Akü Nedir?, diğer akülerden farklı olarak  jel – gel kıvamında elektrolit bulunan jel bataryalar dır. Ağır çevresel koşullara özellikle de sıcaklığa ve titreşime dayanıklı bakım gerektirmeyen bataryalar dır. Bu nedenle denizcilik sektöründe ve Rüzgar enerjisi, Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları da özellikle tercih edilirler.

 

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Jel Akü hemen şarj edilmese bile, derin deşarjdan tamamen geri döndürülebilir. Günlük çevrimsel kullanım için idealdir… Uzun deşarjlarda harika performans gösterirler…

100ah 150ah 200ah jel akü fiyatları

100ah 150ah 200ah jel akü fiyatları

Jel Akü Özellikleri Nelerdir?

Jel akü özellikleri ile diğer aküleri kıyasladığımızda  jel aküler, standart sulu akülerin istenen performansı sağlayamadığı alanlarda geniş bir kullanım alanı buluyor.

Jel akü kapasite Kullanım Oranı: Sulu akülerde kullanılabilir kapasite maksimum %50 civarındayken, jel akülerde bu değer %80. Yani 100 Ah’lik bir sulu aküden 50 Ah kullanılabilirken, 100 Ah’lik jel akünün rahatlıkla 80 Ah’lik dilimi kullanılabilmektedir.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
Solar Jel Akü nedir özellikleri nelerdir

Solar Jel Akü nedir özellikleri nelerdir 100ah,150ah,200ah fiyatı

Jel Akü Ömür Beklentisi: Jel aküler sulu akülerle kıyaslandığında, aynı kullanım koşullarında jel akülerin 4-5 kat arası daha yüksek ömür beklentisi vardır.

Sulu akünün çevrim ömrü 100 iken jel akünün çevrim ömrü 450 dir, yani akünün %80’ini deşarj etmek koşuluyla jel akü 450 kere deşarj ve şarj edilebilir.

Jel aküler bakımsız tip akülerdir, dolayısıyla jel akülere hiçbir şekilde saf su v.b. ilave edilmez.

Jel Akü Kullanım Alanları

Jel aküler standart sulu asit akülerin performans sağlayamadığı aşağıdaki alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları
 • Tekneler
 • Karavanlar
 • Golf Araçları
 • Yer Temizleme Makineleri
 • Yenilenebilir Enerji Sistemleri
 • Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi
 • Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi
 • Telekomünikasyon Sistemleri
 • Tekerlekli Sandalyeler
 • Mobil Dükkanlar
 • Manuel Transpaletler

Jel Akü Araba Aküsü Farkı Nelerdir?

Jel aküler, Sulu araba akülerinden farklı olarak akü içerisinde asit bulunmaz. Jel kıvamında kimyasal bileşen bulunan jel aküler, sulu akülere göre kapasite kullanım olanağı yüksek olan akülerdir.

Sulu aküler % 25 kapasite ile deşarj olur

Jel aküler % 80 kapasite ile deşarj olur

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Ayrıca sulu aküler yaklaşık 100 defa şarj olma ve deşarj özelliğine sahipken jel akülerde bu oran 450, 900, 1200, 1800 gibi akü özelliğine göre değişmektedir.

Jel Akü Güneş Paneli Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş paneli ile güneş enerjisi off grid sistemlerde yani akü kullanılan güneş enerji sistemlerinde jel akü kullanılmasını öneriyoruz. Çünkü akü güneş enerji sistemleri şu şekilde çalışır.

Güneş panelleri elektrik üretir, üretilen enerji şarj kontrol ünitesi ile akü gruplarına depolanır. Depolanan enerji ise inverter aracılığı ile 220volta çevrilerek elektrik ihtiyacı bu şekilde kullanılır.

BağEvi Güneş Enerjisi
jel akü güneş paneli aküsü fiyatı

jel akü güneş paneli aküsü fiyatı akü seçimi hesabı

Dolayısı ile güneş paneli sisteminde aküler gün içinde şarj olur ve gece enerji kullanımı akülerden yapılacağı için aküler deşarj olacaktır. Yani bu döngü ( gün içinde şarj akşam kullanımı deşarj) akünün cycle kapasitesine göre sürekli olmalıdır.

Bu nedenle off grid güneş enerji sistemlerinde doğru akü tercih ederseniz uzun yıllar size fayda sağlayacaktır.

Güneş Enerjisi Jel Akü Hesaplama

Güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde jel akü hesaplama yapmak için öncelikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Çünkü, güneş panelleri gün içinde bataryaları şarj eder, akşam kullanımı için tüm elektrik yükü aküler sayesinde sağlanır.

Dolayısı ile kullanacağınız elektrikli aletleri ve kullanma sıklığı ile kullanma sürelerini de dikkate alarak jel akü seçimi yapılmalıdır.

güneş paneli akü seçimi

güneş paneli akü seçimi hesaplama fiyatı 100ah,150ah,200ah

Örneğin;

Bağ evine kuracağınız Güneş Enerjisi Elektrik Üretim sisteminizde kullanmak istediğiniz cihazlar şunlar olsun;

 • 3 Adet Aydınlat Lamba (10 Watt)
 • 1 Adet Buz Dolabı (150 Watt )
 • 1 Adet Led Tv (150 Watt )

Bu durumda saatlik enerji tüketimi 310 watt olacaktır.

formul özetle watt = volt x ah

2 Adet 100 Ah jel Batarya kullanılması durumunda : 2 adet x 100 ah x 12 volt = 2.400 watt

2.400 Watt % 15 Tolerans = 2.040 Watt

=2.040 Watt / 310 Watt = 6.5 saat

Sonuç: Gece kullanımında tüm yük akülerde olacağı için 2 adet 100 ah jel akü kullanılması durumunda, depolanmış enerji saatlik toplam tüketim 310 watt olduğunda 6.5 saat tüm enerjiyi karşılayacaktır.

2 Adet 150 Ah jel Batarya kullanılması durumunda : 2 adet x 150 ah x 12 volt = 3.600 watt

formul özetle watt = volt x ah

3.600 Watt % 15 Tolerans = 3.060 Watt

=3.060 Watt / 310 Watt = 9.8 saat

Sonuç: Gece kullanımında tüm yük akülerde olacağı için 2 adet 150 ah jel akü kullanılması durumunda, depolanmış enerji saatlik toplam tüketim 310 watt olduğunda 9,8 (10 saat) tüm enerjiyi karşılayacaktır.

Güneş Paneli sisteminde kullanmak istediğiniz akü hesabını yukarıdaki gibi yapabilirsiniz.

Güneş Paneli için Akü Seçimi

Güneş paneli sisteminde akü seçimi tamamen sizin İHTİYAÇ ınız ile ilgilidir. Bir önceki bölümde örnek güneş enerji sisteminde önce kullanacağımız elektrikli cihazları belirledik ve bu cihazları çalıştırmak amacıyla ne kadarlık aküye ihtiyacımız olduğunu bulduk.

Yukarıdaki formul özetle watt = volt x ah kullanımı sonucunda ihtiyacınıza uygun jel akü seçimini yapabilirsiniz.

Bunun sonucunda doğru ihtiyaca uygun doğru ürünü elde etmiş olursunuz. Unutmayın doğru ürün, doğru bağlantı size uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlayacaktır.

Jel Akü Fiyatları

Jel akü fiyatları, akü markası, jel akü üretim yılı, jel akü cycle değeri, garanti süresi gibi değerlere göre değişmektedir. Bu nedenle internet üzerinde ufak bir araştırma ile size uygun aküyü tedarik edebilirsiniz. E-mağazamız https://satis.powerenerji.com/ da jel akülere ait fiyatları inceleyebilirsiniz.

30 Ah jel Akü Fiyatı : 370 TL

60 Ah jel Akü Fiyatı : 620 TL

100 Ah jel Akü Fiyatı : 1.340 TL

150 Ah jel Akü Fiyatı : 1.870 TL

200 Ah jel Akü Fiyatı : 2.340 TL

Son zamanlarda Ups ve Forkliflerde KULLANILMIŞ jel akülerin tarih bilgileri silinerek, şarj edilerek piyasaya UCUZ JEL AKÜ olarak piyasaya sürüldüğü bilgisini almaktayız. Bu gibi durumlarda madur olmamanız adına dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

100Ah Jel Akü Fiyatı

100Ah jel akü fiyatları, akü markası, jel akü üretim yılı, jel akü cycle değeri, garanti süresi gibi değerlere göre değişmektedir.

100 Ah jel Akü Fiyatı : 1.060 TL ile 1.380 TL arasında değişmektedir.

Not: 100 Ah Jel Akü 900 cylce ve 1800 cycle arası akülerin fiyatıdır.

100 Ah jel Akü e-mağazamız satis.powerenerji.com dan inceleyebilirsiniz.

100 Ah-12volt-jel-gel-aku-fiyatlari-

100 Ah-12volt-jel-gel-aku-fiyatlari-

150Ah Jel Akü Fiyatı

150Ah jel akü fiyatları, akü markası, jel akü üretim yılı, jel akü cycle değeri, garanti süresi gibi değerlere göre değişmektedir.

150 Ah jel Akü Fiyatı : 1.660 TL ile 1.930 TL arasında değişmektedir.

Not: 150 Ah Jel Akü 900 cylce ve 1800 cycle arası akülerin fiyatıdır.

150 Ah jel Akü e-mağazamız satis.powerenerji.com dan inceleyebilirsiniz.

150 Ah-12volt-jel-gel-aku-fiyatlari-

150 Ah-12volt-jel-gel-aku-fiyatlari-

200Ah Jel Akü Fiyatı

200Ah jel akü fiyatları, akü markası, jel akü üretim yılı, jel akü cycle değeri, garanti süresi gibi değerlere göre değişmektedir.

200 Ah jel Akü Fiyatı : 1.970 TL ile 2.630 TL arasında değişmektedir.

Not: 200 Ah Jel Akü 900 cylce ve 1800 cycle arası akülerin fiyatıdır.

200 Ah jel Akü e-mağazamız satis.powerenerji.com dan inceleyebilirsiniz.

200 Ah-12volt-jel-gel-aku-fiyatlari-

200 Ah-12volt-jel-gel-aku-fiyatlari-

Jel Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Jel aküler bakımsız aküler dir. Bu nedenle bu akülere Asit takviyesi ve Su takviyesi yapılmaz. Aksi taktirde kimyasal jel zarar görür ve görevini yapayacak duruma gelir.

Sıcak ortamlarda akü kullanılmamalıdır. Akü çalışma sıcaklığı +28 dereceyi geçmemelidir. Jel aküler sıcak ortamda çalışması durumunda jel kıvam sıvı kıvama dönüşebilir bu nedenle enerji tutma özelliğini kaybeder.

Aküler soğuk ortamda da kullanılmamalıdır. Soğuk ortamda kullanılacaksa bile akü,ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmalı ve soğun akuye zarar vermesi engellenmelidir. Aksi takdirde akü içerisindeki jel katılaşmaya başlar ve akü enerji tutmamaya başlayacaktır.

Bakımı için en önemli husus kabloların sürekli kontrol edilmesi olacaktır. Temassız bir kablo akünüzün en büyük düşmanlarındandır.

Bağ evlerinde güneş enerjisi elektrik üretim sistemi için jel akü kullanıyorsanız, akülerinizi sıcak ve soğuk ortama göre ısı yalıtım malzemeleri ile korumalısınız.

Unutmayın doğru ürünler kullanılması ve doğru bağlantı yapılması durumunda aküleriniz uzun yıllar size fayda sağlayacaktır.

Jel Akü Ömrü Kaç Yıldır?

Jel aküler 5 yıl ömür beklentisine sahiptir. Jel aküler için 2 yıl garanti verilir. Aslında akünün ömrünü belirleyen cycle (çevrim süresi) dir. Yani bir akünün kaç defa şarj edilip deşarj olacağını belirtir.

Örneğin:

450 Cycle bir jel akü sürekli şarj deşarj olması durumunda 450 defa şarj kapasitesinden sonra artık enerji tutmamaya başlayacaktır.

1800 Cycle bir jel aküyü güneş enerjisi sisteminde kullandığınızda akü her gün şarj deşarj olacağı için ekonomik ömrü 1800/365 gün =4.93 yıl… Yani 1800 cycle jel akü güneş paneli sisteminde kullanıldığında yaklaşık 5 yıl ekonomik ömür beklentisine sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir