Jeneratör Mü Yoksa Güneş Enerjisi Mi Güneş Paneli ile Sulama Sistemi

Tarımsal sulama sistemlerinde ( tarla sulama ) güneş paneli ile sulama yapılması mı ( güneş enerjili sulama sistemleri) yoksa jeneratör ile sulama yapılması mı karlı?

Jeneratör ile tarla sulama güneş paneli ile güneş enerjili sulama sistemi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Jeneratör mü yoksa güneş enerjisi mi BU SORUYU TARTIŞIYORUZ. Tarımsal sulamalarda artan maliyetler nedeniyle bir çok kişi Jeneratör Mü Yoksa Güneş Enerjisi Mi Güneş Paneli ile Sulama Sistemi nin daha avantajlı olduğu hakkında bilgi edinmek istiyor.

Tarla sulama sistemlerinde artan mazot maliyetleri ve yüksek gelen elektrik faturaları nedeniyle bir çok üretici artık güneş enerjili sulama sistemleri ne yöneliyor. Çünkü güneş paneli ile sulama sistemleri gündüz sabahtan akşama kadar çalışabiliyor.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

Jeneratör ile kıyaslama yapıldığında sessiz ve çalışma maliyeti yok. Bu nedenle artık daha sık solar sulama sistemleri ile karşılaşacağız. jeneratör mü yoksa güneş enerjisi mi ?

jeneratör mü yoksa güneş enerjisi mi

Jeneratör ile tarla sulama güneş paneli ile güneş enerjili sulama sistemi

Jeneratör Mü Yoksa Güneş Enerjisi Mi Güneş Paneli ile Sulama Sistemi

İçindekiler

Tarımsal sulamada kurallar değişiyor. Önceleri jeneratör ve elektrik ile çalıştırılan pompalar artık güneş enerjisi panelleri ile çalıştırılıyor. Bu sayede haftanın her günü sulama yapılabiliyor. jeneratör mü yoksa güneş enerjisi mi ?

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Videomuzu izleyiniz.

Jeneratör mü yoksa Güneş Enerjisi Mi?

Jeneratör İle Sulama

Jeneratör ile sulama yapmanın hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.

Jeneratör ile Sulama Avantajları

 • Jeneratör Maliyeti çok yüksek değildir. Trafo maliyeti vs. maliyeti yoktur.
 • Günün istenilen zamanında sulama amaçlı kullanılabilir. Zaman kısıtlaması yoktur. jeneratör mü yoksa güneş enerjisi mi?

Jeneratör ile Sulama Dezavantajları

 • Akaryakıt maliyeti ( Benzin, dizel) bulunmaktadır. Sulama pompasının ihtiyacına göre saatlik yakıt tüketimi çok yüksek seviyelere ulaşabilir.
 • Bakım maliyeti. Jeneratör Bakım maliyeti hesaplanın üzerinde çıkabilmektedir. Şöyle ki jeneratör ile sulama yapıldığında kesintisiz sürekli çalışan jeneratörde zaman ilerledikçe sorunlar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hatta jeneratörün arızalanmasına kadar sonuçlanabilir.
 • Ortalama 3 yıl kullanım imkanı
 • Jeneratör çok gürültülü çalışır. Gece gündüz çalışması durumunda insanlar için yüksek ses problem olacaktır.

Güneş Paneli İle Sulama

Güneş paneli ile sulama yapılması yani solar sulama sistemleri, enerji panellerinin ürettiği enerji ile pompaların çalıştırılmasını ifade eder. Güneş enerjili sulama sistemlerinde akü kullanılmaz. Doğrudan panel den  gelen enerji solar pompa sürücü inverteri ile pompaları çalıştırmakta dır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Güneş Paneli ile Sulama Avantajları

 • Sabah 08.00 ile akşam 18.00 saatleri arası kullanım imkanına sahiptir. Bu süreler içerisinde pompaları çalıştırıp tarla sulaması yapabilirsiniz.
 • Temiz, gürültüsüz kullanım imkanı
 • 25 Yıl güneş paneli ile enerji üretebilme olanağı
 • Kullanım maliyeti yoktur.
 • Bakım maliyeti neredeyse yoktur. Yıllık kontrolleri yapılır. (2020 Yılı için 210 TL )
 • Tüm pompalar güneş enerjili sulama sistemine uyarlanabilir.

Güneş Paneli ile Sulama Dezavantajları

 • Güneş Enerjili Sulama sistemleri gece çalışmaz.
 • İlk yatırım maliyeti nispeten yüksektir.

Sonuç

Güneş paneli ile güneş enerjili sulama sistemleri jeneratör ile kıyaslandığında yaklaşık 5.5 yıl da tüm maliyetini çıkarmaktadır. Kısacası solar enerji sulama sistemlerinin amortisman süresi 5.5 yıl civarındadır. jeneratör mü yoksa güneş enerjisi mi?

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Avantajları nelerdir?

– Sadece Kurulum Maliyeti vardır. Extra bir bakım maliyeti yoktur. Mazot maliyeti ve Elektrik faturası gibi sürekli sürekli maliyet çıkarmaz.

– Doğru ürünler ile iyi bir sistem kurmanız durumunda 25 Yıl Ekonomik Ömre Sahiptir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

– Türkiye iklimi ve enerji maliyetleri dikkate alındığında yatırım maliyetini 4,5 – 5 yılda çıkarmaktadır. Sistem maliyetini 5 yılda amorti eder.

– Sulama Dönemleri olan Nisan – Eylül Ayları arasında her gün kullanabilirsiniz. Sistemlerimiz, bulutlu havalarda dahi çalışmaktadır.

– Türkiye Coğrafi şartları düşünüldüğünde Günlük Kesintisiz olarak 9 saat kullanabilirsiniz.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

– Mevcutta bir pompanız var ise başka bir işleme/maliyete gerek olmaksızın güneş enerjili sulama sistemine dönüştürülebilir.

– Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurulumunda kullanılan Güneş Panelleri için 10 Yıl Verimlilik Garantisi Veriyoruz. Ayrıca Kurulumunu yaptığımız sistemler için 2 YIL Servis Garantisi Sunuyoruz.

– Sürekli artan akaryakıt maliyetleri ve yüksek gelen elektrik faturaları göz önüne alındığında neden daha fazla para harcayasınız ki?

BağEvi Güneş Enerjisi

Ziraat Bankası 5 Yıl Faizsiz Güneş Enerjili Sulama Kredisi

Power Enerji olarak Ziraat Bankası ile anlaşmamız bulunmaktadır. Güneş enerjili sulama projenizi Ziraat Bankası Faizsiz Kredisi ile kurmanız mümkündür. 5 yıl faizsiz, 2 yıl ötelemeli sübvansiyonlu kredi için istenen belgeler şöyledir,

– Kuyu Ruhsatı – Kullanma Belgesi

– ÇKS Çiftçi Kayıt Belgesi

– Su analizi , toprak analizi

– Yerli Belgesi

– Proforma Fatura (Firmamızca Verilir)

Yetkili Ziraat Mühendisince hazırlanan Güneş Enerjili Sulama Projesi

Artan Mazot Maliyetleri ve Yüksek gelen Elektrik Faturaları üreticileri Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemlerine yöneltti. Bu nedenle üreticiler, daha az maliyetli olduğu ve sadece kurulum maliyeti ile 25 Yıl Ekonomik Ömre sahip olduğu için Güneş Paneli ile çalışan  Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurmaya başladılar.

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sisteminize Talibiz. 400 üzerinde Referansımız ve 11 yıllık tecrübemiz ile projelerinizi gerçekleştiriyoruz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri hakkında bilgilendirme için videomuzu izleyebilirsiniz.  Sistem içeriğinin nelerden oluştuğunu sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca daha önce kurulum yaptığımız sistemlerin görsellerini de sayfamızda incelemenizi tavsiye ederiz.

POWER ENERJİ

0532 745 27 63

info@powerenerji.com

 1. POWER ENERJİ dedi ki:

  Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tarımsal sulamada jeneratör kullanımı mı yoksa güneş enerjili sulama sistemleri mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir