Kaçak Elektrik Kullanımı Nedir? Kullanım Cezası En Çok kaçak Elektrik Kullanan İller

Kaçak elektrik kullanımı nedir? Kaçak elektrik kullanımı cezası nedir? Türkiye Kaçak elektrik kullanımı Haritası, Hangi iller daha çok Kaçak elektrik kullanıyor?

kaçak elektrik kullanımı nedir cezası türkiye hangi iller haritası 2020

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Kaçak Elektrik Kullanımı Nedir? Kullanım Cezası En Çok kaçak Elektrik Kullanan İller nelerdir. Türkiye’de tüm illerin kaçak elektrik e ilişkin oranları yayınlandı. Güneydoğu illerinin, kaçak elektrik kullanım yüzdesinde birinci sırada yer alması ise dikkatlerden kaçmadı.

Ülkemizde 81 ilin kaçak elektrik kullanımına ilişkin yüzdesel verileri yayınlandı.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Kaçak elektrike ilişkin, illere göre oranların dağılımının yapıldığı haritada dikkat çeken detaylar öne çıktı.

kaçak elektrik kullanımı nedir cezası türkiye hangi iller haritası 2020

kaçak elektrik kullanımı nedir cezası türkiye hangi iller haritası 2020

Kaçak Elektrik Kullanımı

İçindekiler

Kaçak Elektrik Kullanma Nedir? Elektrik dağıtım sistemine müdahale ederek illegal yollardan elektrik enerjisi tüketilmesi dir. Kısaca elektrik trafosuna veya elektrik tellerine mü elektrik idaresinin izni olmadan kullanılan elektriğe verilen addır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 42’inci Maddesi’ne göre;

(1) Gerçek veya tüzel kişinin kullanım yerine ilişkin olarak;

a) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketmesi,

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

b) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması mevcutken ayrı bir hat çekmek suretiyle dağıtım sistemine müdahale ederek sayaçtan geçirilmeksizin elektrik enerjisi tüketmesi,

c) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması mevcutken sayaçlara veya ölçü sistemine müdahale ederek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, eksik veya hatalı ölçüm yapılması veya hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketmesi,

ç) Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin ilgili mevzuata uygun olarak kestiği elektrik enerjisini, mücbir sebep halleri dışında açması,

kaçak elektrik enerjisi tüketimi olarak kabul edilir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Kaçak elektrik kullanımı ile usulsüz elektrik kullanımı arasındaki fark nedir?

Usulsüz elektrik kullanımı ile kaçak elektrik kullanımı birbirinden farklıdır. Kendi adına elektrik satış sözleşmesi olmadan enerji tüketimi yapmak (bir başkası adına kullanım), abone grubu dışında elektrik kullanmak (ticarethanelerde mesken elektriği kullanmak), mühürsüz sayaçtan elektrik enerjisi kullanmak gibi durumlar usulsüz elektrik kullanımı sayılmaktadır.

Usulsüz elektrik kullanımı cezası nedir?

Usulsüz elektrik enerjisi kullanımı, kullanım yerinde yapılan kontrollerde tespitlerinde, müşteriye yükümlülüklerini yerine getirmesi için için 15 gün süre verildiğini bildiren kesme ihbarı bırakılmaktadır.

Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketicinin dahil olduğu abone grubundan ait olduğu yıla ilişkin Kurul Kararı ile belirlenen kesme/açma ücretinin 5 katı ücret tahsil edilerek elektriği kesilmektedir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Durumlardan da anlaşıldığı üzere, elektrik tüketicisinin usulsüz elektrik kullanım durumuna kolayca düşebilir. Bu kullanım tespit edildiği taktirde tüketicinin ceza ödemesi gerekir, dolayısıyla konu hakkında bilinçlenmek son derece önemlidir.

Kaçak elektrik cezası nedir?

Kaçak elektrik kullanma tespit edilmesi durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca kullanımı gerçekleştiren kişilere kesilen cezadır.

Kaçak elektrik kullanımı cezası ne kadar?

Abonenin toplam kaçak elektrik kullanım miktarı hesaplanır ve aktif enerji bedelinin tek terimine göre 1,5 katı olarak elektrik faturasına yansıtılır. Bu bedel kaçak kullanma başladığından tespit edilen tarihe kadar olan dönem için geçerli olan bedeldir.

BağEvi Güneş Enerjisi

Kaçak kullanımın tekrarlanması durumunda ceza, tek terimli aktif enerji tarife bedelinin 2 katı olarak hesaplanmaktadır.

Türkiye kaçak elektrik kullanım haritası

Güneydoğu Anadolu, kaçak elektrik kullanımında bölgedeki illerin toplam verileriyle birlikte ilk sırayı aldı.

Kaçak Elektrik Kullanım Haritası

Kaçak Elektrik Kullanım Haritası

Bu bölgede 72,7’lik yüzdeyle Mardin, ilk sırayı diğer illere kaptırmadı.

Kaçak elektrik kullanımında Mardin’den sonra diğer Güneydoğu Anadolu bölgesindeki iller geldi.

Öte yandan Güneydoğu Anadolu’nun yanı sıra kaçak elektrik kullanımının en az yaşandığı yer ise Ege bölgesi oldu.

Ege bölgesinde ise oran bazında kaçak elektrik kullanımının en az yaşandığı şehir ise 1,3’lük yüzdeyle Denizli oldu.

Ayrıca kaçak elektrik kullanımının en çok yaşandığı şehir olan Mardin’in, nüfusu daha az olmasına rağmen, tekstil sanayiinin merkezi konumundaki Denizli’den daha çok elektrik tükettiği de ortaya çıktı.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

  1. Ugur dedi ki:

    Güzel bilgiler sunulmuş.
    Nasıl geçmediğimiz köprüye para ödüyorsak, tüketmediğimiz başkalarının kaçak elektriği ödemek adaletsizliktir.

  2. POWER ENERJİ dedi ki:

    Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Başkasının tükettiği elektrik için onun yerine elektrik faturası ödemek size ne hissettiriyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir