Lityum Lifepo4 Akü Fiyatı Özellikleri Nedir?

Lityum Lifepo4 Akü Nedir? Özellikleri nelerdir? Lityum Lifepo4 Akü Fiyatı 60ah 100ah 150ah 200ah nedir? Lityum Batarya Jel akü farkı nedir? Lifepo4 bataryalar nerelerde kullanılır? Lifepo4 akü seri bağlama paralel bağlama hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Lityum Lifepo4 Akü nedir Özellikleri nelerdir Lifepo4 batarya fiyatları 60ah 100ah 150ah 200ah

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Lityum Lifepo4 Akü Nedir? Özellikleri nelerdir? Lityum Lifepo4 Akü Fiyatı nedir? Lityum Batarya Jel akü farkı nedir? Lifepo4 bataryalar nerelerde kullanılır?

Güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde son zamanlarda en çok tercih edilen ve en verimli olan akü lifepo4 lityum akülerdir. Bu nedenle bir çok kişi jel aküler ile lifepo4 aküler arasındaki fark nedir, neden lityum bataryalar kullanılması gerekir gibi soruları sorduğu için bu bataryaları açıklamamız gerektiğini düşündük.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları
Lityum Lifepo4 Akü nedir Özellikleri nelerdir Lifepo4 batarya fiyatları 60ah 100ah 150ah 200ah

Lityum Lifepo4 Akü nedir Özellikleri nelerdir Lifepo4 batarya fiyatları 60ah 100ah 150ah 200ah

Bize sorulan Başlıca Soruları şöyle sıralayabiliriz:

· Lityum akülerin alev alma riski var mı ?

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

· Lityum aküler çok pahalı mı?

· Lityum aküler arıza yapıyor mu?

· Lityum aküler çok ısınır mı?

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

· Lityum akülerin boyutları mevcut akülerimize göre çok farklı mı?

Bunları soruları oldukça çoğaltmak mümkün elbette..

Lityum Lifepo4 Akü Nedir?

İçindekiler

Lityum Lifepo4 Akü Nedir ? Lityum demir fosfat aküler (Lityum LifePo4) Lityum LifePO4 bataryalar günümüz teknolojisinde en verimli akü grubunda yer almaktadırlar. Geleneksel kurşun asit akülere göre 10 kat daha uzun ömürlü ve yüksek enerji yoğunlukludurlar.

Lityum demir fosfat aküler (Lityum LifePo4 Aküler) çok daha düşük dirençle çalışır ve dolayısıyla daha hızlı şarj olurlar. Lityum LifePo4 aküler mevcut kurşun asit akülere oranla 1/3 daha hafif özelliktedirler. Böylece birçok farklı alanda kullanım imkanına sahipler.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Lityum lifepo4 ismi akünün içerisinde kullanılan kimyasal maddelerden gelmektedir. Akü teknolojisinde kullanılmaya başlanan en yeni ürünlerden biri olan Lityum akülerin, yaygınlığı giderek artmaktadır.

Lityum lifepo4 akülerle depolanan enerji, klasik akülere oranla çok daha fazladır. Kullanılan teknoloji sayesinde hafif ve oldukça küçük boyutlarda olan bu aküler, yer tasarrufunda da büyük pay sahibidirler.

Elektrikli otomobillerin temelini oluşturan ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında, telekomünikasyon teknolojisinde ve daha birçok alanda kullanıma uygun akülerdir. Çevrim ömrü ve enerji kalitesi bakımından lityum lifepo4 aküler, sıradan kurşun asit akülerin yaklaşık 10 kat fazla ömre sahiptir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

*Güneş enerjisi ve rüzgar türbini sistemlerinde alternatif depolama sistemlerinin arasında en çok döngüye sahip olduğu için en verimli ve uzun ömürlü depolama çözümdür.

*Fiyatlar oldukça ekonomik seviyeye geldiğinden dolayı muhtemelen önümüzdeki yıllarda diğer akü tipilerinin yerini alacaktır.

*Hafif olması sayesinde normal bir insan gücünle çok rahat taşınabilecektir.

BağEvi Güneş Enerjisi

Lityum LifePo4 Akünün Avantajları Nelerdir ?

* Kendi bünyesinde BMS ( akü şarj kontrol devresi) mevcut olduğundan her türlü solar şarj regülatörleri ile uyum sağlamaktadır. LifePo4 Lityum akülerde patlama ve yanma riski yoktur.

* Lityum LifePo4 aküler diğer akülere göre daha fazla şarj ve deep cycle derin deşarj döngüsüne sahiptir.

* Doğru uygulama ve kullanımda Lityum LifePo4 akülerin 10 yıl ömür beklentileri vardır.

* Lityum LifePo4 akü ve pillerin şarj olma süresi, diğerlerine göre çok daha kısadır.

Lityum LifePo4 ile Jel Akü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lityum LifePo4 ile Jel Akü Arasındaki Farklar Nelerdir? Neden Lityum batarya kullanılmalı? Aşağıda listelenmiştir.

 • Lityum aküler, jel akülerden çok daha kısa sürede şarj olur
 • Lityum Lifepo4 aküler, jel akülere göre çok daha hafiftir.
 • Lityum aküler, jel akülere göre derin şarj özelliği daha yüksektir.
 • Lityum aküler, jel akülere göre enerji tutma kapasitesi çok daha yüksektir. Jel akülerde enerji tutma kapasitesi %80 civarındayken Lityum akülerde enerji tutma kapasitesi %92 civarındadır.

Lityum LifePo4 Bataryalar Nerelerde Kullanılır?

LiFePo4 dediğimiz Lityum Demir Fosfataküler en güvenli akülerdir. Marin tekne yat uygulamalarda bütün dünyada  Lityum aküler tercih ediliyor. Güvenliğin en yüksek düzeyde gözetildiği için askeri uygulamalarda bile Lithium aküler kullanılıyor.

Lityum Lifepo4 aküler genellikle şua alanlarda kullanılmaktadır.

 • Yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilen enerji depolanması. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi
 • telekomünikasyon Projeleri
 • Askeri Projeler
 • Yat Tekne gibi Uygulamalar
 • Elektrikli araçlar: otobüsler, elektrikli otomobil,hibrid elektrikli araçlar ve hibrid araçlar
 • Elektrikli bisikletler, golf arabaları, küçük elektrikli kayar kamyonlar, istifler, temizlik araçları, elektrikli tekerlekli sandalyeler
 • Elektrikli aletler: elektrikli matkaplar, motorlu testereler, çim biçme makineleri vb
 • Uzaktan kumandalı arabalar, DRONLAR, tekneler, uçaklar ve diğer oyuncaklar.
 • Güneş ve rüzgar enerjisi üretimi için enerji depolama ekipmanları. oFF Grid enerji sistemleri depolaması
 • UPS ve acil durum ışıkları Uyarı lambaları ve madencilerin lambaları (en güvenli) ve acil durum lambaları.

Lityum LifePo4 Akü Fiyatları Nedir?

Lityum LifePo4 Akü Fiyatları nedir? Lityum LifePo4 Aküler pahalı mı?

Evet.  Lityum akülerin fiyatları bildiğimiz (sulu tabir edilen) kurşun asit akülerin Yaklaşık 5-6 katı; Jel akülerin 3-4  katıdır.

Ancak bu sadece ilk yatırım maliyeti farkı. Kullanım ömrü boyunca Lityum akülerin getirdiği avantajların fiyata yansıtılması ile bu dezavantaj tamamen ortadan kalkıyor, hatta büyük avantajlara dönüşüyor.

12.8 Volt 100 Amper Lityum Lifepo4 Akü Fiyatı 830 Usd

12.8 Volt 150 Amper Lityum Lifepo4 Akü Fiyatı 1.245 Usd

12.8 Volt 200 Amper Lityum Lifepo4 Akü Fiyatı 1.660 Usd

LiFePO4 Akü Seri Bağlanır mı?

Lifepo4 Bataryaların seri bağlanması pek tavsiye edilen bir bağlantı değildir. Çünkü lityum akülerin içinde yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi batarya yönetim sistemi yani BMS bulunur. Beyin kısmı yani akü yönetim sistemi, iki lityum akü seri bağlandığında bir dengesizlik algılayabilir.

İki lityum akü seri bağlandığında, başlangıçta iki akü de sıfır ve dengeli olacağı için bir problem algılanmasa da ilerleyen zamanlarda aküler arasında mutlaka bir denge sorunu olacaktır. Dengesizlik başladığı andan itibaren BMS sistemi, diğer aküyü etkisiz halde bırakabilir. Böyle bir durumda aküleriniz tamamen kullanılmaz hale gelmeyecektir ancak performansına etki edebilir.

Lityum aküler seri bağlandığında akü büyük bir hasar almaz ancak sistem de verimli çalışmaz. Eğer iki adet akü kullanmak istiyorsanız bunun yerine 1 adet 200Ah lityum akü kullanmak daha avantajlı olabilir.

100Ah lityum aküden iki tane alıp kullanmak yerine bir adet 200Ah’lik lityum akü kullanma yoluna gidilebilir. Özetle lityum aküleri seri bağlamamak gerekir. Yanı sıra yüksek voltajlı bir lityum demir akü kullanacaksanız, o gerilime uygun bir akü kullanmanız her zaman daha kazançlı olacaktır.

LiFePO4 Akü Paralel bağlama 

Lifepo4 lityum aküleri paralel bağlamada üreticiler tarafından bir kısıtlama belirtilmemiştir. LiFePO4 aküleri aynı gerilim seviyesinde tutarak paralel bir şekilde bağlamak mümkündür.

Voltaj düzeyine her zaman dikkat edilmelidir. Diğer kurşun akülerin aksine seri bağlantı ve paralel bağlantı sırasında kartın özellikleri ve kısıtlamaları mutlaka dikkate alınmalı ve detaylıca incelenmelidir.

Seri bağlantılarda LiFePo4 aküleri oluşturan hücrelerde dengesizlik söz konusu olacaktır bunu önlemek için seri bağlantı dengesinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Seri bağlantıda dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri; batarya kesinlikle aynı kapasite ve aynı gerilim değerine sahip olmalıdır aksi halde denge sorunu oluşacaktır.

Standart doğru kullanım koşulları altında bir lityum iyon pilin ömrü ortalama 5 yıldır. 5 yılın sonunda batarya öleceğinden bir daha kullanılamaz hale gelir.

POWER ENERJİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir