Monokristal Güneş Paneli

Monokristal Güneş Paneli nedir? diğer güneş enerjisi panellerinden farkı nedir? Güneş enerjisi elektrik üretimi nde neden monokristal paneller kullanılmalıdır?

Monokristal güneş paneli nedir monokristal perc hücre solar enerji panel fiyatları

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Monokristal Güneş Paneli Muhtemelen monokristal güneş panellerini duymuşsunuzdur, ama monokristal panel nedir?

Monokristal güneş panelleri tek bir kristal silikon parçasından yapılır. Polikristal veya ince film güneş panellerine göre daha yüksek verimliliğe sahiptirler ve daha fazla enerji üretirler.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Ayrıca diğer panel türlerine göre daha pahalıdırlar çünkü bunları yapmak için daha fazla malzeme ve işçilik gerekir.

Monokristal güneş paneli nedir monokristal perc hücre solar enerji panel fiyatları

Monokristal güneş paneli nedir monokristal perc hücre solar enerji panel fiyatları

Monokristal Güneş Paneli

İçindekiler

Monokristal solar güneş panelinin nasıl elektrik ürettiğini anlamak için öncelikle elektriğin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Elektrik, nesne bir elektrik alanına (elektronları iten bir kuvvet) maruz kaldığında elektronların bir nesnenin yüzeyinden akmasıdır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Bir elektron bir nesnenin yüzeyinde bir atomdan diğerine hareket ettiğinde, arkasında kendi atomik yükünü (elektrik alanına karşı geri iten) bırakır. Bu, pil veya ampul gibi başka bir nesne tarafından yakalanabilecek bir akım -bir elektron akışı- yaratır.

Monokristal Güneş Paneli Nedir?

Monokristal güneş paneli, güneş ışığını elektriğe dönüştüren bir fotovoltaik (PV) panel türüdür. Silikondan yapılmış hücrelerden oluşur. Her hücrede tek bir silikon kristali katmanı vardır ve hücreler daha yüksek voltajlar üretmek için seri olarak bağlanır. Bu paneller, polikristal veya ince film güneş panellerinden daha verimlidir.

Monokristal güneş paneli verimliliği

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Monokristal güneş panelleri, güneşin açısına ve panelin yüzeyindeki toz veya kir gibi diğer faktörlere bağlı olarak güneş ışığındaki enerjinin %26’sine kadarını elektriğe dönüştürebilir. Bu, ortalama verimlilik derecesi %23-26 arasında olan polikristal veya amorf silikon (a-Si) panellerden daha verimli oldukları anlamına gelir. Bununla birlikte, gelen ışığın %25’ine kadarını elektriğe dönüştürebilen kadmiyum tellürid (CdTe) veya bakır indiyum galyum selenidden (CIGS) daha az verimlidirler!

Monokristal güneş paneli, tipik olarak güneş pilleri yapmak için kullanılan tek bir kristalden yapılmış bir fotovoltaik (PV) modül türüdür. Bu, birden fazla kristalden yapılan polikristal güneş panelleri ile tezat oluşturmaktadır.

205 watt Monokristal Güneş Paneli

205 watt Monokristal Güneş Paneli

Monokristal güneş panelleri, watt başına daha az yüzey alanına ve dolayısıyla kristal yapıda daha az kusura sahip olduklarından, güneş ışığını elektriğe dönüştürmede polikristal panellerden daha verimlidir.

Bu paneller ayrıca diğer panel türlerine göre daha dayanıklı ve ısıya karşı dirençlidir, bu da onları aşırı sıcaklıklara ulaşabilecek yerlerde kullanım için ideal hale getirir.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Monokristal güneş paneli, tek bir silikon kristali içeren bir fotovoltaik (PV) hücre türüdür. İnce dilimler halinde kesilmiş ve bir ızgara oluşturmak için birbirine bağlanmış tek bir silikon parçasından oluşur.

340 watt Monokristal Güneş Paneli

340 watt Monokristal Güneş Paneli

Monokristal güneş enerjisi panelleri yüksek verimlilikleriyle bilinir, bu da diğer güneş pili türlerine göre daha fazla ışığı elektriğe dönüştürebildikleri anlamına gelir – bu durumda geleneksel kristal panellerden yaklaşık %20 daha fazla. Ayrıca diğer güneş pillerinden daha uzun ömürlü olma eğilimindedirler, çünkü her bir dilimdeki yüzey alanı daha küçüktür, bu nedenle panelin kendisi tarafından daha az ışık emilir.

410 watt Monokristal Güneş Paneli

410 watt Monokristal Güneş Paneli

Monokristal panellerin bir dezavantajı, üretim sırasında daha fazla işlem adımı gerektirdikleri için diğer güneş pili türlerinden daha pahalı olmalarıdır.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

POWER ENERJİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir