Mppt Şarj Kontrol Cihazı (Regulatör) Nedir Özellikleri ve Fiyatı

Mppt Şarj Kontrol Cihazı nedir? Pwm şarj kontrol cihazı ile arasındaki farklar nelerdir. 12 volt 24volt 48 volt şarj cihazları bağlantısı

Güneş Enerjisi Paneli MPPT Şarj Kontrol Cihazı Nedir? Fiyatı 10a 20a 30a 40a 50a 60a 80a amper Regülatör Fiyatları

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Mppt Şarj Kontrol Cihazı (Regulatör) Nedir Özellikleri nelerdir ve Fiyatı kaç tl, normal pvm şarj kontrol cihazları ile arasındaki farklar nelerdir 10a mppt şarj kontrol ünitesi, 20a amper mppt şarj kontrol cihazları ,30a güneş enerjisi mppt şarj kontrol cihazı, güneş paneli mppt şarj kontrol cihazı, 40a solar kontrol ünitesi ,50a güneş enerjisi paneli şarj cihazı,60a mppt şarj kontrol fiyatı ,80a mppt şarj kontrol fiyatları

Şarj kontrol cihazı Nedir? Şarj Kontrol cihazlı diğer adıyla şarj regulatörü olarak ta bilinir. Güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde güneş panelinin ürettiği enerjiyi akülere depolanmasını sağlayan ve aküler dolduktan sonra fazla akımı akulere gitmesini önlemek için solar panel den gelen enerjiyi kesen cihazlar dır.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
Güneş Enerjisi Paneli MPPT Şarj Kontrol Cihazı Nedir? Fiyatı 10a 20a 30a 40a 50a 60a 80a amper Regülatör Fiyatları

Güneş Enerjisi Paneli MPPT Şarj Kontrol Cihazı Nedir? Fiyatı 10a 20a 30a 40a 50a 60a 80a amper Regülatör Fiyatları

Mppt Şarj Kontrol cihazı nedir? Mppt Ne demek? Maksimum Güç Noktası Takibi anlamına gelen mppt, güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde aküleri – bataryaları daha verimli olarak şarj etmeye yarayan cihazlardır.

Güneş Enerjisi Paneli Şarj Kontrol Cihazı nedir Fiyatı 10 amper 20 amper 30 amper 40 amper 50a 60a 80a

Güneş Enerjisi Paneli Şarj Kontrol Cihazı nedir Fiyatı 10 amper 20 amper 30 amper 40 amper 50a 60a 80a

(Regulatör) Nedir Özellikleri ve Fiyatı

İçindekiler

Mppt Şarj Kontrol cihazlarında MPPT açılımı, İngilizce olarak “Maximum Power Point Tracking” yani Türkçe olarak ” Maksimum Güç Noktası Takibi” anlamına gelmektedir. MPPT aslında DC-DC dönüştürücülerde kullanılan maksimum güç takibi tabanlı bir algoritmadır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

 

Bu algoritmayı kullanan düzenleyicilere MPPT cihazı veya MPPT şarj kontrol cihazı denir. MPPT cihazları, belirli aralıklarla üretilen gücün, maksimuma ulaştığı değeri takip ederek yüke aktaran elektronik cihazlardır. Genellikle, güç üretiminin anlık değişebildiği rüzgar enerjisi ve güneş enerji sistemlerinde kullanılırlar.

Şarj kontrol cihazı bir nevi DC-DC düzenleyicidir. Yani güneş panellerinde sabit olarak üretilemeyen gerilim ve akımı sabitleyerek akülerin daha verimli şarj olmasını sağlar.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Genellikle 12 V gerilime sahip akülerin tam olarak şarj olabilmesi için 14-14.5 V civarında gerilime ihtiyacı vardır. Güneş panelinden gelen 18-20 V düzeyindeki gerilim düzenlenmezse akü aşırı şarjdan zarar görür. Kontrol cihazı da bu yüksek voltajı akü şarj düzeyine indirgeyerek düzenler.

Şarj Kontrol Cihazı Ne İşe Yarar ?

Güneş Paneli Şarj regülatörü nedir ve ne işe yarar?

Şarj kontrol cihazları,

  • Akülerden panellere ters akım akmasını önleyerek güneş panellerini korur.
  • Aküler paneller tarafından tam olarak şarj edildiği zaman, panellerden gelen gücü keserek akülerin aşırı şarj olmasını engeller.
  • Güneş panellerinde üretilen ve değişken olan voltajı ve akımı sabitleyerek aküleri şarj eder. Bu da akülerin verimli olarak şarj olmasını sağlar.
  • Akülerin aşırı deşarjını yani boşalmasını da önler.

Şarj Kontrol Cihazı Çeşitleri ?

Şarj kontrol cihazları (Regülatör) PWM şarj kontrol ve MPPT kontrol cihazı olmak üzere ikiye ayrılır

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

PWM Şarj Kontrol Cihazı

PWM (Pulse Width Modulation) , “darbe genişlik modülasyonu”nun kısaltmasıdır. PWM kontrol cihazı, sabit bir çıkış yerine şarj edilen aküye kısa dolum darbeleri gönderir. Kontrol cihazı darbelerin uzunluğunu ve gönderim aralığını akünün şarj durumuna göre belirler.
Eğer akü boşalmış ise cihazın aküye gönderdiği akım darbeleri uzun ve süreklidir. Fakat akü şarj olduğu zaman ise bu darbeler kısa ve birkaç saniye aralıklarla gönderilir.
Solar enerji sektöründe ucuz olması bakımından en çok kullanılan kontrol cihazı PWM’dir. Küçük off-grid uygulamaları için çok ideal bir sistem olmasına karşın daha büyük sistemlerde de genellikle MPPT tercih edilir.

MPPT Şarj Kontrol Cihazı

Mppt Şarj kontrol cihazı Açılımı “Maksimum güç noktası izleyicisi” olan MPPT (Maximum Power Point Tracking), PV panellerinden üretilen elektriği sistemin çalışmasına en uygun gerilim ve akım seviyesine dönüştürerek aküleri şarj eder. Bu cihaz gerilim değeri belli bir düzeye geldiği zaman batarya grubunun gerilimini takip eder ve buna göre panellerden akülere akım akışına izin verir veya şarjı keser.

MPPT kontrol cihazı, aşırı gerilimi akıma dönüştürebilir. Bu özelliğiyle aküleri şarj etmek için gereken süre kısalır. Bu da sistemin her daim etkin olarak çalışmasını sağlayarak sistemin verimliliğini arttırır.

MPPT kontrol cihazı, PWM kontrol cihazına göre daha pahalı olmasına rağmen sisteme sağladığı faydalar aradaki fiyat farkını önemsiz kılar. Bu yüzden genellikle 5kW ve üstü off-grid uygulamalarında MPPT kontrol cihazı tercih edilir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Mppt Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları

Güncel Mppt Şarj Kontrol cihazı fiyatları şöyledir. Ürünlerin resmine tıklayarak fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

20A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

20a MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

20a MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

30A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

BağEvi Güneş Enerjisi
30a MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

30a MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

80A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

80a MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

80a MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir