Şarj Kontrol Cihazı

Şarj Kontrol Cihazı nedir ne işe yarar Mppt şarj regülatörü 20a 30a 40a 60a 80a fiyatları solar şarj güneş paneli şarj aleti şarj kontrol ünitesi fiyatları

Şarj Kontrol Cihazı nedir ne işe yarar Mppt şarj regülatörü 20a 30a 40a 60a 80a fiyatları solar şarj güneş paneli şarj aleti şarj kontrol ünitesi fiyatları

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Şarj Kontrol Cihazı Nedir? ne işe yarar Şarj regulatörü nedir? güneş paneli şarj aleti ne işe yarar? pwm şarj kontrol cihazı ve mppt şarj kontrol cihazı arasındaki farklar nelerdir?

Şarj kontrol cihazı, güneş panelinden aküye elektrik akışını düzenleyen regüle eden bir cihazdır. Bu nedenle şarj kontrol cihazlarına güneş paneli regülatörü de denir.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Bir şarj kontrol cihazı, akülerin aşırı şarj olmasını önler ve ayrıca güneş panelinin akü dolduğunda meydana gelen yüksek akımlardan zarar görmesini engeller.

Şarj Kontrol Cihazı Nedir? Ne işe Yarar?

İçindekiler

Şarj kontrol cihazı, bir güneş panelinden bir aküye veya tam tersi yönde elektrik akışını yönetmek için kullanılan bir cihazdır. Ayrıca bir aküden diğerine ya da rüzgar türbinleri veya hidroelektrik gibi diğer enerji kaynaklarından gelen elektrik akışını yönetmek için de kullanılabilir.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

USB kabloları takılı bir şarj kontrol cihazı da kullanabilirsiniz, böylece telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı doğrudan ona bağlayabilirsiniz; bu da telefonunuzun veya dizüstü bilgisayarınızın kullanımdayken pilinin çabuk bitmeyeceği anlamına gelir.

Şarj kontrol cihazı, güneş panellerinden gelen elektrik akışını kontrol eden bir cihazdır. Akü bankasının aşırı şarj edilmemesini sağlar ve aşırı deşarjı önler. Akü bankasını korumak ve enerji üretimini en üst düzeye çıkarmak için bir şarj kontrolörü gereklidir.

Bir şarj kontrolörü akülerinizin voltajını, akımını ve sıcaklığını izler. Güneş panellerinizi akü bankanıza bağladığınızda, kontrolör akülerinize giden güç miktarını düzenlemeye başlar. Ünite ayrıca sisteminizde herhangi bir sorun tespit ettiğinde kapanarak ters polarite ve kısa devrelere karşı koruma sağlar.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Şarj kontrol cihazı, güneş panellerinizden aküye elektrik akışını düzenleyen bir cihazdır. Aşırı şarjı önler ve akülerinizin sağlıklı kalmasını sağlar.

Vakit ayırıp aşağıdaki Şarj Kontrol cihazları hakkındaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Şarj Kontrol Cihazı Nasıl çalışır?

Güneş panelleriniz akünüzün kaldırabileceğinden çok daha fazla voltaj üretecektir, bu nedenle aküye aktarılırken bu gücü düzenlemeniz gerekir. Bir şarj kontrol cihazı bunu, fazla voltajı akü bankasından uzaklaştırmak için bir dizi diyot kullanarak yapar.

Ayrıca ne kadar enerji kullanıldığını takip eder ve akü dolduğunda, yeniden şarj edilmesi gerekene kadar aküye daha fazla akım göndermeyi durdurur.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları

Aşağıdaki ürün görsellerinden fiyatını incelemek istediğiniz şarj kontrol cihazı üzerine tıkladığınızda ürün hakkında fiyat ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

20A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

20A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

30A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

30A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

40A Mppt Şarj Kontrol Cihazı (Güneş Paneli Regülatörü) Fiyatı

40A Mppt Şarj Kontrol Cihazı (Güneş Paneli Regülatörü) Fiyatı

80A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

80A (Amper) MPPT Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı

Şarj kontrol cihazı seçimi yaparken birkaç faktörü göz önüne almak gerekmektedir. Bunlar, öncelikle güneş paneli modülünün gücü, güneş paneli sayısı, güneş paneli ve yük oranı, saha koşulları, batarya grub gerilimi, batarya tipi, sistem bileşenleri ve maliyettir.
Bir MPPT şarj kontrol sistemi, güneş panelindeki anlık ve değişken enerji üretimini son derece gelişmiş algoritmalar sayesinde titizlikle takip eder ve her zaman en yüksek verimi almayı bir diğer ifade ile en yüksek güçte enerji kazanmayı sağlar.
PWM (Pulse Width Modulation) , “darbe genişlik modülasyonu”nun kısaltılmış halidir. Yani PWM özellikli bir şarj kontrol cihazı akülere sabit bir çıkış yerine belirli aralıklarla kısa dolum darbeleri gönderir. Kontrol cihazı darbelerin gönderim aralığını ve uzunluğunu akünün şarj durumuna göre belirler.
Mppt şarj kontrol cihazları pwm şarj kontrol cihazlarına göre daha pahalı olup verimlilik açısından %30’a yakın daha verimlidir. Pwm şarj kontrol cihazları voltajı düzenleyerek panelden gelen akımı ise direkt olarak aküye göndermektedir.

Özetlemek gerekirse;

güneş enerjisi uzun soluklu bir yatırım olduğundan, PWM tercih etmek yanlış değildir ancak  MPPT şarj kontrol ünitesi almak yada bu özellikli inverter tercih etmek daha verimli olacaktır.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

POWER ENERJİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir