Seralarda Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Isıtma Sistemleri

Bu yazıda sera güneş enerjisi, güneş enerjisi ile ısınan sera projesi, güneş enerjisi ile sera ısıtma , yenilenebilir enerji kaynaklarının sera ısıtmasında kullanımı,sera ısıtma yöntemleri,güneş enerjili sera yapımı,solar sera ısıtma, güneş enerjisi panelleri ile seraların elektrik üretimi hakkında olacaktır. .

seralarda güneş enerjisi elektrik üretimi sera ısıtma sistemleri

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımızda Seralarda güneş enerjisi ile sulama sistemi çalıştırılması, sera güneş enerjisi, güneş enerjisi ile ısınan sera projesi, güneş enerjisi ile sera ısıtma , seralarda güneş enerjisi kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının sera ısıtmasında kullanımı,sera ısıtma yöntemleri,güneş enerjili sera yapımı,solar sera ısıtma, güneş enerjisi panelleri ile seraların elektrik üretimi yapılarak enerji ihtiyacının sağlanması üzerine olacaktır.

Antalya’da sera üreticileri, sulama sistemlerinde yüksek enerji maliyetinden kurtulmak için güneş enerjisine yöneliyor.

Seraların yanına kurulan küçük çaplı güneş enerji santralleri sayesinde sulamada kullanılan enerji maliyetleri düşüyor. Gazipaşa’da sera ve açık alanda sebze ve meyve üretimi yapan üreticiler, özellikle sulama sistemlerine ödedikleri enerji maliyetlerini azaltmak için güneş enerjisini tercih ediyor. Son dönemde bölgede güneş enerji sistemleri yaygınlaşırken, sera ya da bahçelerinin yanına güneş panelleri kurduran üreticiler buradan elde ettikleri enerjiyle sulama sisteminde kullandıkları enerji ihtiyacını karşılıyor.

Seralar İçin Güneş Enerjisi Projeleri

Seralarda veya yakınlarında kurulan güneş enerjisi sistemleri ile işletmenin ihtiyacı olan enerji, güneş enerjisi sistemleri sayesinde karşılanmaktadır.

İşletmeler Seraları için Güneş Enerjisinden Şu şekilde yararlanabilir.

  • Güneş Enerjisi İle Seranın Elektrik ihtiyacının karşılanması
  • Güneş enerjisi ile sulama sistemlerinin çalıştırılması
  • Güneş enerjisi ile Seraların ısıtılması

Isıtma giderleri seralardaki ürün maliyetini doğrudan etkilemektedir ve bu giderleri azaltmak için çok örtülü, ısı perdeli sera uygulamaları yaygınlaşmaktadır. Seralarda ısı kayıplarını en aza indirmek için “Sera Örtüsü Alanı / Sera Taban Alanı” küçük olmalı, dolayısıyla kare formunda seralar tercih edilmelidir. Çift kat örtü ve ısı perdesi kullanılmalı, ısı köprüleri ve ısı kaçakları en aza indirilmelidir.

Örtü malzemesi seçilirken; ışık geçirgenliği, rüzgâr-dolu-kar yüküne dayanıklılığı, yalıtım değeri, ısıl geçirgenliği, UV ışınlarına karşı direnci, yoğuşma özelliği, malzeme boyutları dikkate alınmalıdır.

Enerji korunumu bakımından seraların yaklaşık olarak kare bloklar halinde tesis edilmesi önerilir. Bu durumda sera yüzey / taban alanı en düşük düzeydedir.

Sera yüzey / taban alanı oranı değeri en fazla 1,5 olmalıdır

Sera uzunluğu 50 metre veya daha uzun olmalıdır. Aksi takdirde sera yüzey / taban alanı oranı hızlı şekilde artar.

Sera kenar duvarlarının her m2sinde oluşan ısı kayıpları sera çatısının her m2 sinde oluşan ısı kayıplarının yaklaşık 1,5 katıdır.

Seraların ısıtılmasında; toprak altı ve üstü borulu, saçak seviyesi borulu, serbest hava çıkışlı, kanallı borulu, yan duvar konvektörlü sistemler uygulanmaktadır. Sera toplam ısı kayıp katsayısı en düşük olan sistem toprak üstü borulu sistem olup, bunu sırasıyla saçak seviyeli boru sistemi, kanatlı hava ısıtıcısı, yan duvar konvektörü ve serbest hava ısıtıcısı takip etmektedir.

Fosil yakıt kaynaklarındaki (odun, kömür, fuel oil gibi) azalma, fiyatlarının sürekli artması, temin zorluğu ve doğaya verdikleri zararlar yenilenebilir enerji kaynaklarından en önemlisi olan Güneş Enerjisi kullanımını cazip hale getirmiştir.

Güneş Enerjisi; ücretsiz, temiz, her yerde bulunabilir olduğu ve bitki gelişimi için en uygun ısıtma şekli olan düşük sıcaklıklı ısıtma temin ettiği için sera ısıtması için çok uygundur ve bu konuda çalışmalar hızlanmıştır. Seralarda ısıtma maliyetlerinin azaltılması, ülke yakıt kaynaklarının ve çevrenin korunması için Güneş Enerjisi kullanımını teşvik etmek için birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de devlet desteği verilmektedir.

Güneş enerjisi ile ısıtma uygulamasında; serada ısıtma boruları bitkilere zarar vermeksizin daha yakın olarak yerleştirilebilir. Böylece bitkilerin yakınındaki ortam ısısı daha iyi kontrol edilebilir. Ürünün yüzey sıcaklığı daha yüksek, hava hareketi daha az, ortam neminin giderilmesi ve CO2 sağlanma koşulları daha iyi olduğu için ürünler mantar ve bakterilerden daha az zarar görür. Bitkilerin altında veya bitki sıraları boyunca ısıtma boruları olduğu için ışınımla çatıya doğru yükselen ısı bitki yaprakları tarafından soğrularak ısı kayıpları azaltılır. Alışılagelmiş ısıtma sistemlerinde kullanılan pahalı ve sabit çelik veya alüminyum borular yerine ucuz ve kolaylıkla yeri değiştirilebilen plastik borulardan (PE gibi) yararlanılabilir.

Gündüz süresince serada soğurulan güneş enerjisi sera için gerekli olan ısının önemli kısmını karşılamaktadır. Gece gerekli olan sera ısısı içinse; güneşten gelen ışık ışınımının ısı ışınımına dönüştürülmesi ve depolanması gerekmektedir.

Güneş Enerjisi Sistemi; sera dışına yerleştirilen ışık ışınımını ısı ışınımına dönüştüren Güneş Kolektörleri ve ısı enerjisini depolayan su, çakıl veya faz değişim malzemesi içeren Depo ile Pompa, Kontrol Sistemi ve Sera İçi Dağıtım Hattı’ndan oluşmaktadır.

Depo tasarımında; ısı depolama ortamı, depolama kapasitesi, depodan çekilecek enerji miktarı ve zamanı, deponun konumu dikkate alınacak temel unsurlardır.

Uygun sera tasarımı, sera örtüsü ve ısı perdesi ısı kayıplarını dolayısıyla ısı gereksinimini azaltacak böylece ilk yatırım giderleri de önemli ölçüde azalacaktır.

Seraların ısıtılmasında; gerekli ısıyı yalnız Güneş Enerjisi Sistemleri ile temin etmek yerine, Güneş Enerjisi Sistemi ile Klasik Isıtma Sistemi’nin birlikte kullanılması yatırım maliyetini düşüreceği gibi olası riskleri de en aza indirecektir.

seralarda güneş enerjisi elektrik üretimi sera ısıtma sistemleri

seralarda güneş enerjisi elektrik üretimi sera ısıtma sistemleri

Seralar İçin Güneş Enerjisi Örnek Projeleri

 

 Güneş Enerjisi ile Sera Isıtma Sistemi’nin maliyeti ve sağladığı yakıt tasarrufu hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz

 Bu Ürünü Neden Bizden Satın Almalısınız?


POWER ENERJİ olarak Güneş Enerjisi Solar sektöründe akla gelen, güvenilir ilk firmalardanız. Bu güveni oluşturmamız kolay olmadı dolayısı ile kalitesiz ürünler (ucuz ürünler) satarak bize olan güveni zedeleyemeyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli hususları aşağıda belirttik. Bizi tanımak ve  daha önce yaptığımız işleri incelemek isterseniz REFERANSLARIMIZ için tıklayın.


- Satışa sunduğumuz ürünlerin, Garantili Ürünler olduğunu,
- Ürün veya hizmet satışı sonrasında Teknik konularda MUHATAP bulabileceğinizi,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Montajları, Alanında DENEYİMLİ Teknik Personelimiz tarafından yapılacağını,
- Kurulum dahil Satışlarda Ürün Garantileri ile beraber 2 YIL SERVİS GARANTİSİ verdiğimizi,

bilmenizi isteriz.

Sosyal Medyada POWER ENERJİ

YouTube Kanalımız

Facebook Sayfamız

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

GooglePlus Hesabımız

E-Mağazamızdaki Ürünler

Güneş Panelleri (165 Watt, 250 Watt, 275 Watt,300 Watt Solar Paneller)

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Sistemleri ( On Grid /Şebekeye Bağlı Sistemler)

Ev Tipi Güneş Enerjisi Paketleri ( Off - Grid/ Akülü Sistemler)

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri (Dalgıç Pompa Çalıştırma)

UPS Güç Kaynakları( Online Ups 3kVa- 20 kVa)

Rüzgar Türbinleri

İnverterler (Ongrid İnverter - Off Grid İnverter)

Jel Aküler

Dalgıç Pompa ve Motorlar

  1. Hamit Şen dedi ki:

    Seralarda Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Isıtma Sistemleri

    Bu projeyi bir üst düzeye taşıyabileceğini düşündüğümüz geniş çaplı innovatif bir proje fikrimiz var. Fakat prototip, lisans ve telif masraflarının gerektirdiği finansman ile alakalı yatırımcı aramaktayız. Bu konu ile ilgili görüş ve önerileriniz bizim için çok önemli olacaktır. İyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir