Soğuk Hava Deposu Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Soğuk Hava Deposu yüksek gelen elektrik faturalarına çözüm amacıyla güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi kurulması, üretilen enerjinin buzhane yani soğuk hava elektrik tüketiminde kullanılması için bilmeniz gerekenleri derledik.

Soğuk Hava Deposu Güneş Paneli Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Soğuk Hava Deposu enerji ihtiyacı için Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Sistemi kurulumu ve üretim fazlası elektrik enerjisinin, elektrik dağıtım kurumlarına satışı hakkındaki yazımızı mutlaka okuyunuz.

Son elektrik zamları ile birlikte yüksek gelmeye başlayan elektrik faturaları nedeniyle Buzhaneler yani soğuk hava depoları yöneticileri, enerji maliyetleri nedeniyle güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi sistemleri hakkında bizden bilgi talep etmektedir. Bu nedenle bu yazımızı hazırlıyoruz.

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları
cati-ustu-gunes-enerji-sistemleri

cati-ustu-gunes-enerji-sistemleri

Soğuk Hava Deposu Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İçindekiler

Soğuk Hava Depoları ticari faaliyetlerini sürdürebilmek için elektrik tüketmek zorundadır. Bu nedenle ölçek ekonomisine göre üretim süreci boyunca enerji tüketimi artmakta, Soğuk Hava Deposu için en büyük maliyetlerden biri de elektrik tüketimi maliyeti olmaktadır.

Türkiye Coğrafi şartları itibari ile Avrupa ülkelerinden daha fazla güneşlenme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri amortisman süresi ülkemizde daha kısadır. Yani güneş enerjisi sistemlerine yapılan yatırımın geri dönüşüm süresi Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında daha kısadır.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Türkiye Güneşlenme Potansiyeli haritasından kurulum yapmak istediğiniz ilin ayrıntılı bilgisi için tıklayın https://www.powerenerji.com/turkiye-gunes-enerjisi-potansiyel-haritasi-bolge-il-guneslenme-sureleri.html

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

Yukarıdaki haritada illere göre güneşlenme potansiyellerini görmektesiniz. Türkiye dünya üzerinde 36o-42o kuzey enlemleri ve 26o-45o doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Türkiye’nin yıllık ortalama güneş Işınımı 1303 kWh/m2yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2.623 saattir.

Bu rakam günlük 3,6 kWh/m2 güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamada ise 110 günlük bir güneşlenme süresine denk gelmektedir.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Gerekli yatırımların yapılması halinde Türkiye yılda birim m2‘sinden ortalama 1.100 kWh’lik güneş enerjisi ile elektrik üretilebilir.

Soğuk Hava Deposu için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Soğuk Hava Deposu Çatısında Solar Panel ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak  tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca her ay ödediğiniz elektrik faturası yerine kazanç elde edebilir ve yenilenebilir enerji kaynakları temiz ve sonsuz elektrik üretimi metodu ile karbon salınımını azaltabilirsiniz.

Son yapılan zamlardan sonra Enerji Maliyetleri yani yüksek gelen elektrik faturaları  işletmelerin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Enerji tüketimi yoğun bir sektörde faaliyet gösterildiğinde  her ay yüklü miktarda elektrik faturası ödemektedirler.

 Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi https://satis.powerenerji.com/cati-uzeri-gunes-enerji-santrali-elektrik-uretimi

Soğuk Hava Deposu Çatınızda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi sayesinde her ay ödediğiniz elektrik faturasında ciddi bir tasarruf elde edebilirsiniz, üretim fazlası elektriği elektrik dağıtım kurumuna satarak işletmeniz için bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Fabrika çatısında güneş enerjisi elektrik üretimi için, Çatıda güneş paneli kurulumu yapılması ile ilksel olarak fabrikanın elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanmasıdır. İhtiyaç olması durumunda ikincil kaynak olarak elektrik şebekesinden elektrik kullanılmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Soğuk Hava Deposu Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi https://satis.powerenerji.com/cati-uzeri-gunes-enerji-santrali-elektrik-uretimi

Ayrıca üretim fazlası elektrik, elektrik dağıtım kurumu ile yapılacak anlaşma sonrası elektrik dağıtım kurumuna satılabilir, elektrik satışı sonrası elektrik dağıtım kurumundan tahsil edilecek bedel işletme için ilave bir gelir kaynağı olabilmektedir.

Güneş Enerjisi Öz tüketim Yöntemi

Güneş enerjisi öz tüketim yöntemi, Güneş Enerjisi Üretim noktası ile enerji tüketim noktasının aynı yerde olması durumunda gün içinde güneş panellerinin anlık ürettiği enerjiyi işletmede kullanılmasını ifade etmektedir.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Öz Tüketim modelinde üretim fazlası enerjinin satışı söz konusu değildir.

Öz Tüketim Hakkında 6446 sayılı kanunda belirtildiği gibi madde 14. d.bendi

d) Ürettiği enerjinin tamamını iletim veya dağıtım sistemine vermeden kullanan, üretimi ve tüketimi aynı ölçüm noktasında olan, yenilenebilir enerji kaynakları‘na dayalı üretim tesisi. Olarak tanımlanan tüketim şeklidir.

BağEvi Güneş Enerjisi

Öz Tüketim Sistemi Artıları Nelerdir ? 

Üretilen enerjinin Mahsuplaşma veya şebekeye aktarım olmadan kullanımı. Böylece bir çok evrak ve süreç ortadan kalkacaktır.

 • örnek: Enerji şebekeye verilmeyecekse: Çift yönlü elektrik sayaç kullanımı, Dağıtım şirketinden alınması gereken belgeler, aplikasyon krokisi, kira kontratı vb.

– Anlık öz tüketime göre ihtiyacın güneş panellerinden gelen enerjinin yetmemesi durumunda şebekeden enerji tamamlanır böylece kullanım konforunda kesinti olmaz.

– Dilerseniz ileri ki zamanlarda back-up ünitesi (Batarya Grupları)  kurabilir fazla üretilen enerjiyi gece tüketimi için depolayarak kullanabilirsiniz. Bu durum şebekeye ihtiyacınızı azaltacaktır. (hibrit kurulum)

– Gün içinde şebekenin enerji vermemesi durumunda ( elektrik kesintisi) öz üretimle kendi elektrik ihtiyacınızı çatıda yer alan solar panel güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi ile karşılayabilirsiniz. (hibrit kurulum)

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Soğuk Hava Deposu çatısında güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi yapmak isteyen işletmeler aşağıdaki bilgiler ile birlikte bize başvurabilir.

 • Aylık Elektrik Tüketimi ( Ocak – Aralık arası Aylık Elektrik Tüketimi Dökümü Kw ve TL bazında)
 • Fabrika Çatısı Bilgisi ( Çelik Konstürksiyon vs.)
 • Çatı Statiği
 • Çatı Alanı M2 ( Tercihen Güney Cephe)
 • Fabrika Trafo Kapasite Bilgileri

Bir sonraki bölümde Soğuk Hava Deposu çatısında elektrik üretimi için gereken malzeme listesini hazırlayacağız.

soğuk hava deposu güneş enerjisi elektrik üretimi maliyeti

soğuk hava deposu güneş enerjisi elektrik üretimi maliyeti, fiyatı https://satis.powerenerji.com/cati-uzeri-gunes-enerji-santrali-elektrik-uretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Soğuk Hava Deposu çatılarında güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi kurabilmek ve gerekli malzemeleri ve maliyeti hesaplaya bilmek için  bir önceki bölümde listelenen bilgiler doğrultusunda Enerji Analizi ortaya çıkmaktadır.

Örnek Bir Çatı üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Sistemi hazırlayalım

Bir önceki bölümde kurulum için gerekli bilgiler doğrultusunda Saatlik enerji ihtiyacımız 100 Kw olsun.

100 Kw Çatı Üstü Güneş Enerjisi Proje İçeriği
Solar PV Panel Polikristal 320 Watt330  Adet
50 KW On Grid İnverter2  Adet
Kontrol ve İzleme Sistemi ( Scada )1  Adet
Sabit Montaj Yapısı (Kostrüksiyon)1  Set
DC Kablolama1.000Metre
Toplama Panosu 1  Set
İşçilik1  Set
AC Kablolama300Metre

Yukarıda listelemesi yapılan ürünlerin yanı sıra çatı alanına Paratoner kurulumu yapılmasını önermekteyiz.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için Soğuk Hava Deposu Çatı Kaç M2 Olmalıdır?

Soğuk Hava Deposu çatılarında güneş enerjisi elektrik üretimi kurabilmek için  Çatı alanı, güneş paneli ile elektrik üretim kapasitesini karşılayacak büyüklükte olmalıdır. Çünkü güneş panellerinin kaplayacağı alan, konstrüksiyon ağırlığı, çatı statiği vs. bunlar ın tümü Soğuk Hava Deposu çatısı ile ilgilidir.

Fabrika için güneş enerjisi elektrik üretimi maliyeti

Fabrika için güneş enerjisi elektrik üretimi kurulumu maliyeti nedir, kaç tl,

Bir önceki bölümdeki örneğimizde 100 kw Saatlik Enerji üretimi için ihtiyaç duyulacak ürünleri listelemiştik. Peki 330 adet 320 Watt güneş paneli kaç m2 alan kaplayacak?

320 Watt Güneş Paneli Ebatları  195 cm x 100 cm x 4 cm dir. Yani 1 adet panel 2 m² alan kaplamaktadır.

330 Adet 320 Watt Güneş Paneli ise 330 adet x 2 m² = 660 m² alan kaplayacaktır. Ancak güneş panelleri ilerleyen dönemlerde bakımlarının yapılması, temizliklerinin yapılması veya arızalanan solar panel‘e ulaşılabilmesi için güneş paneli montaj aşamasında boşluklar verilmektedir.

Bu nedenle 100 Kw güneş enerjisi elektrik üretimi için çatı alanının 820 m² den az olmaması gerekmektedir.

Ayrıca Soğuk Hava Deposu çatısında güneş panelleri ve konstrüksiyon m² de yaklaşık 23 kg bir ağırlık oluşturacaktır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Maliyeti Nedir?

Soğuk Hava Deposu için güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi maliyeti bir önceki bölümlerde anlatıldığı üzere tesisin ihtiyacı olan güç miktarına göre ortaya çıkmaktadır.

Güneş Enerjisi Maliyetini Belirleyen Unsurlar

 • Güneş Paneli Seçimi ve Maliyeti ( A kalite, B Kalite)
 • On Grid İnverter Maliyeti
 • Çatı alanında kurulacak Konstrüksiyon Maliyeti
 • ENH Enerji Nakil Hattı Maliyeti
 • Kurulum Maliyeti
 • Sigorta Maliyeti

Dolayısı ile yukarıda sayılan maliyetler için bir rakam telaffuz etmek gerekirse Güneş enerjisi elektrik üretimi sistem maliyeti 1 Kw için  930 usd + kdv – 1.120 usd + Kdv civarında dır.

Yukarıdaki örneğimizde 100 Kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sisteminin Maliyeti ise 93.000 usd + Kdv ile 112.000 Usd + Kdv civarında dır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi enerji Satışı

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi enerji Satışı kaç tl, maliyeti nedir

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi ve Elektrik Satışı

Soğuk Hava Deposu çatısında güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurmanız durumunda ilinizdeki elektrik dağıtım kurumu ile ( Gediz, Aydem, Limak, Boğaziçi, Başkent vs) bir anlaşma yapmanız koşulu ile üretim fazlası elektriği ilgili elektrik dağıtım kurumuna satabilirsiniz.

Elektrik dağıtım kurumu ile yapacağınız anlaşmaya göre ilgili kurum 10 yıl boyunca üretmiş olduğunuz enerjiyi alma garantisi bulunmaktadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi İzin Süreçleri

Ülkemizde Soğuk Hava Deposu çatı alanlarında güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği çerçevesinde yapılmaktadır. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği genel olarak şahısların ya da tüzel kişilerin lisans alma zorunluluğu olmadan belli izin süreçlerini takip ederek sistem kurmalarına izin vermektedir.

İşletmenizin Çatı alanında Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi için başlıca izin süreçleri aşağıdaki gibidir.

 • Bağlantı İzni Alınması (Çağrı Mektubu)
 • Elektrik Proje Hazırlanması ve Onaylatılması
 • Statik Proje Hazırlanması ve Onaylatılması
 • İlgili Belediye/OSB çatı uygunluk belgesi alınması
 • Tesis kurulumu sonrası kabul süreçlerinin tamamlanması

Power Enerji Uzman Mühendislik Ekibi proje izin süreçlerinizin tüm aşamalarında yanınızda yer alarak size çözüm sağlar.

g%C3%BCne%C5%9F paneli elektrik sistemleri fiyatlar%C4%B1

güneş paneli elektrik sistemleri fiyatları

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Amortisman Süresi

Güneş Enerjisi elektrik üretimi yatırımlarında güneş enerji sistemine yapılan tüm yatırımın maliyetini karşılama süresi yani amortisman süresi Enerji maliyetleri ve İllerin güneşlenme süreleri dikkate alındığında amortisman süresi  7 – 7.5 yıl civarındadır.

Güneş enerjisi sistemlerine yapılan yatırım 25 yıl ekonomik ömre sahiptir ve yatırımın geri dönüşüm süresi 7.- 7.5 yıl civarındadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Vergisel Boyutu

Güneş enerjisi elektrik üretimi sistemleri yatırımları Gelir Vergisi ve Kurumlar vergisi alanında işletmenin faaliyet gideri kapsamında olduğu için 10 Yıl Amortisman süresine göre giderleştirilebilmektedir.

Soğuk Hava Depolarının yapacakları güneş enerjisi yatırımları için katlandıkları tüm maliyetler vergi kanunları çerçevesinde gider yazılabilmekte ve verginin hesaplanmasında işletmenin faaliyet gideri olarak 10 yıl eşit taksitlerle maliyet gideri çerçevesinde vergiden düşülebilmektedir.

Örneğin, Önceki bölümlerde 100 kw Güneş Enerjisi Elektrik üretimi sistemi için 112.000 Usd + Kdv maliyet hesaplanmıştı.

112.000 Usd Yatırım İşletmenin Demirbaşlar hesabına kaydedilir. Her yıl 112.000 Usd / 10 Yıl = 11.200 Usd giderleştirilebilir.

112.000 Usd + Kdv de kdv tutarı olan 20.160 Usd ise Kdv kanuna göre İndirilecek Kdv olarak ilgili dönem Kdv Matrahında dikkate alınır.

Projeleriniz ile alakalı bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir