Solar Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Solar Çatı Nedir?, tesla solar çatı, Çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi, Solar enerji panelleri ile bir evin elektik tüketimi sağlanabilir mi? Ev çatılarına güneş paneli kurmak eleiktrik üretmek ve devlete elektrik satmak

solar çatı güneş paneli elektrik üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim sistemleri, son elektrik zamlarından sonra bir çok kişi tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş paneli ile elektrik üretme fikri düşünülmeye başlandı. Acaba bir evin tüm enerji ihtiyacı güneş panellerinin ürettiği enerji ile karşılanabilir mi?

Mayıs 2019 da yayınlanan yönetmeliğe göre bina solar çatı uygulamaları veya bina cephe uygulamalarında aylık mahsuplaşma imkanı getirildi.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Solar Çatı

İçindekiler

Şebekenin mevcut olduğu yerlerde, Şebeke ile senkronize çalışan uygulamalardır.  Şebeke ile senkronize çalışması sayesinde güneşten üretilen enerji eğer tüketim yerinde kullanım varsa burada kullanılıyor.

Çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi

Çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi fiyatı maliyeti kurulumu

Eğer kullanım yoksa veya üretilen enerji kullanılan enerjiden fazlaysa, üretilen enerjinin bu kısmı devletin alım garantisi ile şebekeye veriliyor. Burada kullanılan çift yönlü sayaç veya devletin ön gördüğü sayaçlar sayesinde şebekeden ne kadar tüketildiği ve şebekeye ne kadar verildiği gibi tüm veriler kaydediliyor.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Yani Solar Çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi kurulumu ve bir ay boyunca üretilen elektrik üretilmesini daha da öte üretim fazlası elektriğin dağıtım kurumuna verilebilmesini düzenleyen bir yönetmelik yayınlandı.

Solar Çatı Üstü Elektrik Üretimi Nedir?

Artık evler, iş yerleri, apartmanlar çatı alanlarında güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurabilecek, bir ay boyunca üretebileceği elektriği kendi ihtiyacı için kullanabileceği gibi eğer üretim fazlası elektriği varsa ilgili elektrik dağıtım kurumuna satabilecektir.

Solar Çatı Uygulaması için Gerekenler Nelerdir?

Evinizin çatısında güneş panelleri ile kendi ihtiyacınız için elektrik üretmek, elektrik faturasını ortadan kaldırmak veya enerji tasarruf yapmak için bazı bilmeniz gereken bilgiler bulunmaktadır.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
  • Çatı alanınızda elektrik üretebilmeniz için maxsimum verim elde etmenin en büyük avantajı bina çatısının güney cepheli olmasıdır.
  • Solar Çatı uygulamalarında batarya bulunmaz, üretilen enerji elektrik dağıtım kurumlarına verilir. Bu nedenle ilinizdeki elektrik dağıtım kurumundan Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir.
  • 25 Yıllık bir yatırım yaptığınızı unutmayın. Bu nedenle maliyeti düşürmek amacıyla kalitesiz ürünler ( güneş paneli, inverter vs) kullanmak size kar ettirmeyecektir.
  • Tasarruf amacıyla öz tüketim modeli enerji sistemi kurmanız mümkündür.

 

Ev Çatısında Güneş Paneli ile Elektrik Üretmek İsteyen Ne yapmalıdır?

Ev çatısında güneş paneli ile elektrik üretmek isteyenler, öncelikle bina çatılarının güneş panelleri için uygun olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Sonra illerinde bulunan elektrik dağıtım kurumu ile elektrik aboneliğinin bulunduğu mahalle, sokakta uygun trafo merkezinin olup olmadığını veya yeterli alt yapının olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

İlgili elektrik dağıtım kurumunun olurunu alan ( Çağrı Mektubu) müteşebbisler, güneş enerjisi elektrik üretimi kurulum yapan firmalardan teklif alabilirler.

Evler için güneş enerjisi sayesinde elektrik üretmek isteyen müteşebbisleri nasıl maliyetler karşılamaktadır. Bir evin tüm enerji ihtiyacını güneş panelleri ile karşılamak mümkün müdür?

Herkesin evinde benzer elektrikli eşyalar olmasına rağmen bu ürünleri kullanma süreleri ve kullanma sıklığı farklı olduğu için farklı tutarlarda elektik faturaları ile karşılaşıyoruz. Bu nedenle elektrik faturası üzerinde yer alan aylık enerji tüketim değeri (kw) ve bu tüketim karşılığında ödenen bedel (TL) kurmanız gereken enerji sisteminin büyüklüğü konusunda bizlere analiz yapma imkanı sağlayacaktır

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo
güneş paneli fiyatı

güneş enerji paneli fiyatı

On Grid Yani Şebeke Destekli Sistemlerin Elemanları

  • Paneller
  • On Grid yani Şebeke Destekli İnverter
  • Çift yönlü sayaç
  • Üretimi takip cihazı
  • Konstrüksiyon yani paneller için sehpa kurulumu gerekir.

Bir Evin Elektrik İhtiyacı Solar Enerji Sistemi ile Karşılanabilir mi?

Evet. Evinizde kullandığınız tüm elektrikli ürünler için gerekli olan elektriği Güneş Panelleri ile yani solar sistemler ile karşılayabilirsiniz. Ortalama bir evin elektrik ihtiyacı için maliyet vermek gerekirse, bir aylık elektrik tüketiminiz ve elektrik faturası için ödediğiniz rakamdan yola çıkarak size uygun sistemler arasında fiyat verilebilir.

Çatıda Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi ve Devlete Enerji Satışı

Artan elektrik maliyetleri nedeniyle evlerin elektrik ihtiyacı için artık ev çatılarında Güneş Paneli ile elektrik üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle ilinizdeki elektrik dağıtım kurumu ( Aydem, limak, Gediz, Boğaziçi vs ) ile görüşme yapmanız ve Yasal İzin ( Çağrı Mektubu) almanız gerekmektedir.

BağEvi Güneş Enerjisi
Solar Panel Fiyatları

Solar Panel Fiyatı Polikristal Monokristal Enerji Maliyetleri

Kendi elektriğini üretmek isteyenler bilmelidir ki doğru ürünler ile kaliteli bir enerji sistemi kurulması sayesinde 25 yıl enerji üretimi gerçekleştirilebilir. Örneğin İstanbul da dahi kendi bina çatınızda evinizin ihtiyacı için solar enerji sistemi kurulumu mümkündür.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretiminde Aylık Mahsuplaşma Nedir?

Aylık mahsuplaşma kısaca kendi elektriğini üretmek isteyenlerin bir ay boyunca çatıda solar enerji panelleri ile elektrik üretimi neticesinde alacaklı mı yoksa borçlu mu olduklarının tespitidir. Şöyle ki;

Bir ay boyunca panellerin üretimi ve elektrik tüketiminizdeki durum

Elektrik Tüketiminiz Fazla ise; Elektrik Tüketiminizden – Elektrik Üretiminiz çıkartılır, aradaki fark tutarını ödersiniz.

Elektrik Üretiminiz Fazla ise; Elektrik Üretiminizden – Elektrik Tüketiminiz çıkartılır, aradaki farkı elektrik dağıtım kurumu size öder. Ödeme işlemi nakden olduğu gibi sonraki aylarda gelebilecek elektrik faturasını ödemek için sistemde bırakabilirsiniz.

Aşağıda farklı tutarlarda elen elektrik faturaları için hazır hesaplanmış enerji sistemleri hakkında bilgiler verilecektir.

3 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 200 TL civarında Geliyorsa 3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 3 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 240 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 4.300 Usd civarındadır.

3 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 28m2 alan olması gerekmektedir.

3 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

5 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 400 TL civarında Geliyorsa 5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 470 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 6.420 Usd civarındadır.

5 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 44m2 alan olması gerekmektedir.

5 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

7,5 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası 600 TL civarında Geliyorsa 7,5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 7.5 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 680 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

7,5 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 8.890 Usd civarındadır.

7,5 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 70m2 alan olması gerekmektedir.

7,5 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

10 Kw Solar Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Kurulum Maliyeti

Bir evin veya işletmenin Elektrik Faturası aylık 800 TL civarında Geliyorsa 10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 10 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 970 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi maliyeti 12.200 Usd civarındadır.

10 Kw enerji sistemi için Çatı Alanında tercihen Güney Cepheli minimum 90m2 alan olması gerekmektedir.

10 Kw enerji sistemi için Videomuzu İzleyin.

Aklınıza takılan soruları bize iletebilirsiniz.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir