Tavuk Çiftliği için Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Santrali Kurulumu Projesi

Tavuk Çiftliklerinin Enerji ihtiyacı için Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Santrali Kurulumu hakkında olacaktır. Güneş Enerjisi elektrik üretim Maliyeti Nedir?, Amorti Süresi nedir?, Vergi Kanunlarına Göre Amortisman (Gider Yazma ) süresi nedir?, Güneş Enerjisi ile Üretilen enerji fazlası elektrik dağıtım kurumuna satılabilir mi?

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Bu yazımız Tavuk Çiftliklerinin Enerji ihtiyacı için Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Santrali Kurulumu hakkında olacaktır. Güneş Enerjisi elektrik üretim Maliyeti Nedir?, Amorti Süresi nedir?, Vergi Kanunlarına Göre Amortisman (Gider Yazma ) süresi nedir?,Tavuk çiftliği güneş enerji projesi Güneş Enerjisi ile Üretilen enerji fazlası elektrik dağıtım kurumuna satılabilir mi? Bu sorulara cevap vereceğiz.

cati-ustu-gunes-paneli-elektrik-uretimi

Güneş Paneli Fiyatları + Güneş Paneli Fiyatları

Günümüzde, ticari işletmelerin karşılaştığı en büyük maliyetlerinden biri de enerji/elektrik maliyeti olmaktadır. İşletmenin faaliyetlerini yürütmek amacıyla tükettiği elektrik sarfiyatı yüksek tutarlara ulaşmaktadır. Bu nedenle yatırımcılar alternatif arayışlara yönelmektedir.

Solar Mağazamız da Güneş Paneli, Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi, Solar Paket (Akülü Sistemler), Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri, Rüzgar Türbini, Jeneratör, İnverter, Solar Pompa Sürücüsü, Jel Akü, Dalgıç Pompa gibi ürünlerin güncel fiyatlarını bulabilirsiniz.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Peki işletmenizin elektrik ihtiyacını işletmenizin çatısına kurulacak güneş enerji santralleri ile karşılayabileceğinizi söylesek ne düşünürsünüz? En iyisi yazımızı okumaya devam edin.

Tavuk Çiftliği Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Tavuk Çiftliği Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Tavuk Çiftlikleri için Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Sistemleri

2018 yılı itibari ile Ev çatılarında, iş yerleri çatılarında, apartman çatılarında, fabrika çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretilmesine onay verilmiştir. Bu sistemler elektrik şebekesi ile uyumlu çalışmaktadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi On Grid Sistemler ( Şebekeye Bağlı): Güneş Panellerinin üretmiş olduğu elektrik on grid inverter aracılığı ile 220 volt ve 380 volta çevrilerek anlık elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Bu sistemlerde batarya (akü )bulunmaz. Güneş doğduğundan itibaren bu sistemler elektrik üretmeye başlar, güneşin batması ile elektrik üretilemediği için elektrik şebekesinden elektrik kullanmaya devam edersiniz.

cati-ustu-gunes-enerji-sistemleri

Gün içinde Üretim fazlası elektriği, elektrik şebekesine ( Uludağ Elektrik, Aydem, Osmangazi Elektrik gibi ) elektrik dağıtım firmalarına satabilirsiniz. Bu sistemleri kurabilmeniz için ilinizdeki elektrik dağıtım firmaları ile anlaşma yapmanız gerekmektedir.

Bu sistemin mantığı şudur; Gün içinde güneş panelleri elektrik üretir, ürettiğiniz enerji evinizde, iş yerinizde, fabrikanızda kullanabilirsiniz.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Üretim fazlası elektrik anlaşma yapmanız durumunda elektrik dağıtım kurumuna aktarırsınız, ay sonunda elektrik sayacınızı okumaya gelen personel sizin elektrik üretiminizi ve elektrik tüketiminizi tespit eder; elektrik üretiminiz fazla ise siz ilgili elektrik dağıtım kurumundan alacaklı olursunuz.

Elektrik tüketiminiz fazla ise elektrik Tüketim değerinizden elektrik üretim değeri düşülür, aradaki fark tutarını ödersiniz.

2018 yılında yapılan düzenlemeye göre evler için maksimum 10 kW  olacak şekilde Çatı üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim sistemi kurulabilir. Elektrik faturanızda yer alan elektrik kullanımına göre dilerseniz 3 kW , 5 Kw veya 8 kw sistem kurmak için başvurabilirsiniz.

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

İş yerleri ve fabrikalar çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi konusunda sınırlama yoktur. Enerji ihtiyacınız için Çatı alanınızın uygunluğu dikkate alınarak çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurmak mümkündür.

Ayrıca evler için çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretimi 10 kW dan farklı olarak ayrı mevzuata sahiptir.

Tavuk Çiftlikleri Kendi Elektrik Üretmek İstediklerinde Ne Yapmaları Gerekir?

Tavuk Çiftlikleri (Tavukhaneler) ihtiyacı olan elektrik enerjisini tavukhane üstü çatılarda kendileri üretmek isterlerse eğer aşağıdaki yönergeyi uygulamaları gerekmektedir.

BağEvi Güneş Enerjisi

İşletmeye ait enerji ihtiyacı tespit edilmesinde aşağıdaki bilgiler gerekir.

 • İşletmenin bir (1) aylık Elektrik Tüketim Değeri ( kW ve TL )
 • İşletmenin Kullanılabilir Çatı Alanı ( Tercihen Güney Cephe)
 • İşletmeye ait trafo gücü
 • İldeki elektrik dağıtım kurumundan alınan Muvaffakatname

Firmamız, Tavuk Çiftlikleri için Keşif yaparak enerji analizi hazırlamaktadır.

Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemleri Nelerden Oluşur?

Çatı üstü güneş enerji sistemleri aşağıdaki ürünlerden oluşur.

 • Güneş Panelleri
 • On grid inverterler,
 • Çift yönlü sayaçlar,
 • Takip sisteminden oluşur.

Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemleri Yatırımlarını kimler yapabilir?

 • Evler ( Apartman çatıları, müstakil ev çatıları vs.) (Max 10 Kw)
 • Okullar (Devlet, özel okullar vs)
 • Üniversiteler
 • Hastaneler
 • Enerji Kooperatifleri
 • İş yerleri
 • Fabrikalar
 • Besi Çiftlikleri
 • Seralar ( Isıtma ve Sulama sistem ihtiyaçları)

Dilerseniz evinizdeki elektrik tüketimi için elektrik fatura bilgileriniz ile birlikte bize müracaat ederek Çatı üstü güneş enerji sistemleri için size teklif hazırlayabiliriz.

Tavuk Çiftliği Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti Nedir?

İşletmeler için Güneş Enerjisi elektrik Üretim Santralleri, maliyetini hazırlamak için 2 temel Bilgiye ihtiyaç vardır.

 • İşletmenizin Aylık Enerji Tüketimi ( Kw ) ve Bu Tüketim için Ödenen Bedel (TL)
 • İşletmenin Kullanılabilir Çatı Alanı (M2)

Bu bilgiler doğrultusunda işletmenin enerji tüketimi tespit edilir. Bu enerji tüketimini sağlayacak enerji üretimi için Güneş Enerji Elektrik Üretim Santrali için hesaplamalar yapılır.

Bu hesaplamalar yapılırken İşletmenin Kullanılabilir Çatı Alanı m2 dikkate alınarak Güneş panelleri için kurulacak konstrüksiyon alanı tespit edilir.

Bu bilgilerin yanında

 • İşletmeye ait Trafonun olup olmadığı
 • Trafoya ait sözleşme gücü

Güneş Enerjisi elektrik üretim Maliyeti kw için 1.300 Usd civarındadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyetleri için tıklayın.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Amorti Süresi Nedir?

Türkiyenin çoğrafi şartları düşünüldüğünde ve Enerji bedelleri dikkate alındığında 25 Yıl ekonomik ömre sahip güneş enerjisi elektrik üretim santralleri yatırım maliyetini 7.5 yılda Amorti etmektedir.

Dolayısı ile yapılan yatırım maliyetini 7.5 yılda çıkartmakta ve geri kalan sürede tamamen işletmenin enerji maliyetini sıfırlamaktadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Santralleri Vergi Kanunlarına Göre Amortisman (Gider Yazma ) süresi nedir?

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santralleri kurulumu için yapılan yatırım maliyeti için, vergi kanunları dikkate alındığında 10 Yıl Amortiman ayrılabilmektedir. Yapılan yatırım 10 Yıl da eşit tutarlarda vergi kanunlarına göre gider yapılabilmektedir.

Güneş Enerjisi ile Üretilen Enerji Fazlası Elektrik, Dağıtım Kurumuna Satılabilir mi?

Evet. Gün içinde Üretim fazlası elektriği, elektrik şebekesine ( Uludağ Elektrik, Aydem, Osmangazi Elektrik gibi ) elektrik dağıtım firmalarına satabilirsiniz. Bu sistemleri kurabilmeniz için ilinizdeki elektrik dağıtım firmaları ile anlaşma yapmanız gerekmektedir.

Bu sistemin mantığı şudur; Gün içinde güneş panelleri elektrik üretir, ürettiğiniz enerji evinizde, iş yerinizde, fabrikanızda kullanabilirsiniz.

Tavukhane Tavuk Çiftliği Güneş Enerjisi

Tavukhane Tavuk Çiftliği Güneş Enerjisi Maliyeti

Üretim fazlası elektrik anlaşma yapmanız durumunda elektrik dağıtım kurumuna aktarırsınız, ay sonunda elektrik sayacınızı okumaya gelen personel sizin elektrik üretiminizi ve elektrik tüketiminizi tespit eder; elektrik üretiminiz fazla ise siz ilgili elektrik dağıtım kurumundan alacaklı olursunuz.

Elektrik tüketiminiz fazla ise elektrik Tüketim değerinizden elektrik üretim değeri düşülür, aradaki fark tutarını ödersiniz.

On Grid Şebekeye Uyumlu Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Örnek 10 Kw Çatı Üzeri Ges Projesi

Kurulum Yapılacak Villa Karşıdan Görünümü


Villa Çatısı; Güneş Panelleri için Panel Sehpası Yapılacak zemin

Panel Sehpası Yapılacak zemin sağlam olmak zorunda. Avşa adasında Rüzgar Eksik olmuyor. Güneş Panelleri sehpasını binaya montajı başladı.

Güneş Panel Sehpası kurulumu tamamlandı. Antipas ve epoksi boya uygulaması yapılıyor.

Güneş Panel Sehpası boyama işlemi tamamlandı.

Güneş Panelleri, Güneş panel sehpasına montajı başlandı.39 Adet 260 Watt Poly Kristal Güneş Paneli kuruluma hazır

Güneş panel montajı tüm hızı ile devam ediyor.

Güneş Panellerinden maksimum verim alabilmek amacıyla Güneş panelleri belirli bir derecede Güney yönlü olarak montajı yapılır.

Güneş panelleri doğru montaj uygulaması ile uzun yıllar (25 yıl) enerji üretebilir.

Güneş Panelleri ve montajı nizami olmak zorundadır. Güneş panel sehpasına dört bir yanından montaj işlemi tamamlandı.

Resimden de görüleceği üzere sağlamlık ön planda olmalı. Aksi halde rüzgara karşı mukavemet gösteremeyen güneş panel sehpası ve paneller yerlerinden çıkabilir, kırılabilir.

Güneş Paneli sehpası kuruldu, panel montajları tamamlandı.

Villa tesisatına giden kablolar.

POWER ENERJİ

info@powerenerji.com

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63

 1. Ömer dedi ki:

  Bandırmada Tavuk çiftliğimiz bulunmaktadır. Son zamanlarda elektrik faturamız çok yüksek gelmeye başladı. Tavuk çiftliğimiz için güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi yapma düşüncemiz var.

 2. İrfan dedi ki:

  Merhaba, Tavukhanemizin çatısına güneş paneli ile güneş enerjisi sistemi kurmak istiyoruz. Haziran ayında 9.687 tl elektrik faturası ödedik. Temmuz ayında neredeyse aynı elektrik tüketimine sahip olmamıza rağmen 11.362 tl elektrik faturası geldi. kendi elektriğimizi üretmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir