Türkiye Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Bu yazımızda Türkiye güneş enerjisi elektrik üretimi ve güneş paneli üreticisi firmaların yıllık bazda güneş paneli üretimi hakkında olacaktır.

türkiye güneş enerjisi elektrik üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Türkiye Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yıllık 5 GW üzerine çıktı. Türkiye’nin ilk entegre fotovoltaik (PV) hücre ve modül üreticisi yani güneş paneli üreten firmalar Ağustos 2020’de üretime başladı. Güneş enerjisi elektrik üretimi için gerekli tüm ekipmanı bünyesinde üretecek olan güneş paneli üretim fabrikası, yıllık 500 MW üretim kapasitesiyle dünyadaki  üretimden %0,4 pay alabilecek büyüklükte.

Güneş Enerjisi Paneli Üreten Fabrika, Türkiye’de yenilenebilir enerji teknolojilerindeki gelişim ve güneş enerjisi ürün değer zincirinde yaratacağı katma değer ile solar enerji sektörü ne önemli katkı yapması bekleniyor.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

Türkiye Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

İçindekiler

Ülkemizin Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için ülkenin enerji kaynakları hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Güneş enerjisi elektrik üretimi için Türkiye’nin güneş potansiyeli haritası incelenmesi gerekir.

Türkiye Güneşlenme Potansiyeli Haritası

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri
turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

Dünya da Yıllık Güneş Paneli Modül Üretimi (GW)

Güneş enerjisini elektrik akımına dönüştüren teknoloji fotovoltaik (PV) teknolojisi olarak adlandırılır. Güneş ışığını (foton) alan ve silikon ve benzeri yarı iletken maddelerden oluşan güneş hücreleri güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür.

Güneş paneli Hücrelerinde oluşan elektronlar, solar hücrenin önüne ve arkasına yerleştirilen pilllerde depolanır ve burada meydana gelen gerilimle elektrik enerjisi oluşur.Enerji Paneli Hücreleri istenilen gerilime ulaşmak için birbirine bağlı modüller haline getirilir ve güneş panellerine yerleştirilir.

Dünyada Güneş Paneli Üretimi

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları
güneş enerjisi elektrik üretimi

güneş enerjisi elektrik üretimi

Dünyadaki En Büyük 10 Güneş Paneli Üreticisi ve Yıllık Solar Enerji Paneli Satışı

Dünyada fotovoltaik güneş paneli modül üretiminin büyük kısmı uluslararası şirketler tarafından gerçekleştiriliyor. Farklı yerlerde solar panel üretimi yapan; biri Çin, biri G. Kore, biri ABD ve biri Kanada kökenli olan en büyük on güneş paneli üreticinin 2019’da toplam üretimden aldığı pay %60 seviyesine denk geliyor.

güneş paneli üreten firmalar

güneş paneli üreten firmalar

 Güneş Paneli Üretimi Yapan Ülkeler

Dünyada güneş paneli üretiminde en büyük üretici ülkeler aşağıda belirtilmiştir.

  • Çin
  • Güney Kore
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Kanada
  • Almanya

 

Türkiye Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Bilgileri

Avrupa ve Orta Doğu bölgesindeki tek entegre güneş paneli fabrikası olan Türkiye’deki tesisin gelişimini sürdüren Avrasya ve Orta Asya, Güneydoğu Avrupa ve Karadeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Türkiye pazarlarında etkin olması bekleniyor.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

• Türkiye ve çevresindeki ülkelerde güneş enerjisi elektrik üretimi kapasitesindeki yıllık artış 5 GW’ı aşıyor. Bu gelişimin hızlanarak sürmesi bekleniyor.
• Türkiye’nin bölgedeki en büyük solar enerji pazarlardan biri olması ve YEKA kapsamındaki güneş enerjisi santrali kurulumu tesise önemli bir deneyim sağlayacak.
• Türkiye’nin çevre ülkelerde anahtar teslimi güneş enerjisi elektrik üretimi tesis kurma deneyimi ve fabrikanın entegre üretim yapısının yerel pazarlarda rekabet avantajı sağlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir