Türkiye Güneş Enerjisi Kurulu Gücü Nedir?

Türkiye güneş enerjisi elektrik üretimi aylık rekor kırdı. Enerjinin %5.5 güneş panelleri ile üretildi Yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretimi her geçen gün artıyor

türkiye güneş enerjisi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Türkiye Güneş Enerjisi Kurulu Gücü Nedir? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin, güneş santrallerinin devreye alındığı 2014’ten bu yana dünyada güneş enerjisi kurulu gücünü en çok artıran 9’uncu, Avrupa’da ise 3’üncü ülke olduğunu bildirdi.

Türkiye’yi, yenilenebilir enerji teknolojilerinin tasarımı, üretimi ve markalaşmasında bir üst lige çıkararak bu alanda söz sahibi ülkelerden birisi haline getirme amacıyla adımlar atıldığını belirten Dönmez, bugün bu hedefin ilk meyvesinin toplandığını ifade etti.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları
türkiye güneş enerjisi

türkiye güneş enerjisi

Türkiye Güneş Enerjisi Kurulu Gücü Nedir?

İçindekiler

Toplam enerji tüketiminin % 5.6 sı güneş enerjisi ile elde edilmiştir.

Dönmez, YEKA yarışmasından 6 ay sonra fabrikanın temelinin atıldığına dikkati çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

“400 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen fabrikamız dünyanın tek çatı altında faaliyet gösteren tek tam entegre güneş paneli tesisi olacak. Fabrikanın gerçekleştirdiği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını da engellemiş olacağız.

Türkiye Güneş Enerjisi

Bugün dünyada Çin ağırlıklı olmak üzere 20 entegre fotovoltaik güneş paneli fabrikası var. Türkiye de bugün itibarıyla bu kategoride yer alan ülkeler arasına girdi.”

Tesiste güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacağını dile getiren Dönmez, bu merkezde 100 araştırmacının görev alacağını söyledi.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Dönmez, yüzde 70’in üzerinde yerlilik oranı ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip fabrikanın ilk etap panel üretiminin Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Konya Karapınar GES‘te kullanılacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir