Yüksek Gelen Elektrik Elektrik Faturası Güneş Paneli

Elektrik Faturası için Güneş Paneli çözüm olabilir mi? Bir evin elektrik ihtiyacını güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri ile nasıl hesaplanır yazımızda anlatıyoruz.

bir evin elektrik ihtiyacı güneş paneli elektrik üretimi

Paylaş

Güneş Enerjili Pompa

Son elektrik zammından sonra Yüksek Gelen Elektrik Faturası için çözüm  Güneş Paneli olabilir mi? Bir evin elektrik ihtiyacı için güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurulduğunda elektrik faturası düşürülebilir veya elektrik faturası tamamen ortadan kaldırılabilir mi?

Bu yazımızda gerçek bir elektrik faturasını inceleyerek bir evin elektrik ihtiyacı için kaç kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurulması gerekir, bir eve yetecek enerji paneli hesaplamasını göreceksiniz.

Güneş Paneli Fiyatları  + Güneş Paneli Fiyatları

1-Yüksek Gelen Elektrik Elektrik Faturası Güneş Paneli ile Çözülebilir

İçindekiler

Evin çatısına güneş paneli maliyeti de vatandaşların en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Güneş paneli çatı montajı aparatları ile solar çatı güneş enerji santrali kurulurken panel fiyatları ise kurulacak olan panelin üreteceği toplam enerjiye göre değişkenlik gösteriyor.

Ancak güneş panelleri için yapılan ortak açıklamada kurulacak olan Güneş Enerji santralinin kendisini 4-5 sene içerisinde amorti edeceği yönünde.

Power Enerji Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

İlk yapılması gereken elektrik faturası üzerinde yer alan bilgileri dikkatlice incelemek

aşağıdaki fatura örneğini inceleyelim

elektrik faturası güneş paneli elektrik üretimi

elektrik faturası güneş paneli elektrik üretimi

  • Faturada ortalama günlük enerji tüketimi 23,2 kwh
  • Aylık ortalama tüketim 30 x 23,2 kwh =696 kwh
  • Gündüz enerji tüketimi 227 kwh
  • Gece enerji tüketimi 276 kwh

Özetlemek gerekirse bu fatura sahibi gece elektrik tüketimi fazla. Şebeke bağlantılı enerji sistemi kurmalı. Yani elektrik dağıtım firması ile görüşerek çatı üstü güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurulumu yapması durumunda ürettiği enerjiyi şebekeye verebilir ve şebekeden elektrik kullanarak faturasını ortadan kaldırabilir.

İnverter Fiyatları + İnverter Fiyatları

Ev İçin Elektrik Faturası Güneş Paneli Kaç kw Enerji Üreten Bir Güneş Enerji Santrali Kurulmalı?

Bu değeri tespit etmek için günlük enerji tüketim değerine bakmamız gerekiyor. Faturada ortalama günlük enerji tüketimi 23,2 kwh . Türkiye nin güneşlenme süreleri ve coğrafi konumu gereği günlük ortalama güneşlenme kapasitesi bilgileri aşağıda verilmiştir.

turkiye-illere-gore-gunes-enerjisi-potansiyeli-haritasi

türkiye güneşlenme haritası

turkiye guneslenme haritasi

Elektrik faturası Aralık ve Ocak dönemine ait. Bu nedenle Aralık ve ocak ayları güneşlenme sürelerine dikkate alarak hesap yapabiliriz. Not: Aslında bir çok kullanıcı için en kötü güneşleneme süresi dikkate alınarak hesaplama yapılmalıdır. Tabi ki bu Aylar Aralık, Ocak ve Şubat ayıdır.

  • Aralık ayı Türkiye Güneşlenme Süresi 3,75 Saat
  • Ocak Ayı Türkiye Güneşlenme Süresi 4,11 Saat

Örnek olması için Türkiye ortalaması geneline baktık. Aslında her ilin güneşlenme süreleri farklı dır. Antalya ilinin güneşlenme değeri ile Rize ilinin güneşlenme değeri tabi ki bir tutulamaz. Biz kabaca hesaplamaların nasıl yapıldığını göstermek istiyoruz.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Ev için Elektrik Faturası Güneş Paneli 7.5 Kw Solar Çatı Güneş Enerji Santrali

Fatura sahibi evin elektrik ihtiyacı için çatısına 7.5 kw solar çatı enerji sistemi kurması durumunda faturasını ortadan kaldırabilecektir.

Ocak Ayı için 7.5 Kw Solar Çatı Günlük Enerji Üretimi

7.5 kw x 4.11 Saat ( Günlük Güneşlenme Süresi) = 30.82 kwh olacaktır. Hesaplama yapılırken %25 tolerans ta verilmesi gerekir. Bu durumda 30.82 kwh % 0,75 = 23,11 kwh günlük enerji üretimi olacaktır. Dikkat ettiniz mi faturadaki günlük enerji tüketimini bulduk 🙂

Şarj Kontrol Cihazı + Solar Kablo

Aklınıza şu soru geldi değil mi? Peki temmuz ağustos dönemlerinde güneşlenme süresi fazla bu durumda ne olacak? Eğer siz ilinizdeki elektrik dağıtım şirketi ile anlaşma yaparsanız, ürettiğiniz fazla elektriği de satabilirsiniz.

çatı güneş enerjisi elektrik üretimi

çatı güneş enerjisi elektrik üretimi

Bu durumda

Temmuz Ayı Türkiye Güneşlenme Süresi 11,31 Saat

BağEvi Güneş Enerjisi

Temmuz Ayı için 7.5 Kw Solar Çatı Günlük Enerji Üretimi

7.5 kw x 11.31 Saat ( Günlük Güneşlenme Süresi) = 84.82 kwh olacaktır. Hesaplama yapılırken %25 tolerans ta verilmesi gerekir. Bu durumda 84.82 kwh % 0,75 = 63,61 kwh günlük enerji üretimi olacaktır. Faturada yer alan ortalama günlük enerji tüketimi 23,2 kwh idi. Yani fazladan elektrik ürettik.

63,61 kwh – 23,20 kwh=40,41 kwh

günlük ürettiğimiz enerji fazlalığı 40,41kwh tır.

Eğer günlük enerji tüketimi 23,20 kwh olmaya devam ederse güneşlenme süreleri yüksek olan aylarda da bu durumda elektrik dağıtım kurumundan fazla üretilen elektrik bedeli tarafımıza ödenecektir.

Peki solar çatı güneş enerjisi elektrik üretim maliyeti nedir? diye sorduğunuzu duyuyoruz. Güneş enerji sistemleri maliyeti usd kuru ile ilişkili olduğu ve gün içerisinde bile değiştiği için bu bilgilendirme metnimize dahil edemeyiz. Enerji sistemi maliyetileri için aşağıda linkten ulaşabilirsiniz. Power Enerji e-mağaza linki dir.

7.5 kw solar çatı uygulaması teknik detayları ve 7.5 kw solar çatı fiyatları için tıklayınız:

Ev için Elektrik Faturası Güneş Paneli 5 Kw Solar Çatı Güneş Enerji Santrali

Peki bu müşterimiz daha küçük bir güneş enerji santrali kurabilir miydi? Örneğin 5 kw? Evet kurabilirdi. Bu tüketim için Ev için 5 Kw Solar Çatı Güneş Enerji Santrali de kurulabilir.

Şöyle ki;

Ocak Ayı için 5 Kw Solar Çatı Günlük Enerji Üretimi

5 kw x 4.11 Saat ( Günlük Güneşlenme Süresi) = 20.55 kwh olacaktır. Hesaplama yapılırken %25 tolerans ta verilmesi gerekir. Bu durumda 20.55 kwh % 0,75 = 15,41 kwh günlük enerji üretimi olacaktır. Dikkat ettiniz mi faturadaki günlük enerji tüketimini 23,20 kwh idi. Faturadan daha az elektrik üretik. Bu durumda Ocak ayında aradaki farkı ödeyeceğiz demek tir.

Temmuz Ayı için 5 Kw Solar Çatı Günlük Enerji Üretimi

5 kw x 11.31 Saat ( Günlük Güneşlenme Süresi) = 56.55 kwh olacaktır. Hesaplama yapılırken %25 tolerans ta verilmesi gerekir. Bu durumda 42.41 kwh % 0,75 = 42,41 kwh günlük enerji üretimi olacaktır. Faturada yer alan ortalama günlük enerji tüketimi 23,2 kwh idi. Yani fazladan elektrik ürettik.

Peki solar çatı güneş enerjisi elektrik üretim maliyeti nedir? diye sorduğunuzu duyuyoruz. Güneş enerji sistemleri maliyeti usd kuru ile ilişkili olduğu ve gün içerisinde bile değiştiği için bu bilgilendirme metnimize dahil edemeyiz. Enerji sistemi maliyetileri için aşağıda linkten ulaşabilirsiniz. Power Enerji e-mağaza linki dir.

5 kw solar çatı uygulaması teknik detayları ve 5 kw solar çatı fiyatları için tıklayınız:

Ev Çatısı Elektrik Faturası Güneş Paneli Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için Nasıl Bir Yol İzlenmeli Neler Yapılmalıdır?

evler için On Grid ( Şebekeye Uyumlu) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri , Elektrik şebekesinin olduğu yerlerde Güneş Panelleri ile üretilen enerjinin On Grid (Şebeke Uyumlu) İnverterler aracılığı ile anlık kullanıma sunulması ve ihtiyaç fazlası elektriğin elektrik şebekesine satılmasını ifade eder.

güneş enerjisi elektrik üretimi

güneş enerjisi elektrik üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi  “Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile Aylık Mahsuplaşma uygulaması Resmi Gazetede yayınlanarak resmiyete kavuştu.

Artık evlerdeiş yerlerindebina çatılarında  Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yapılabilecek üretim fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilecek. Üstelik enerji satışı Ticari bir işlem olmasına rağmen şahıslar için KDV ve Gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Çatınızda Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorsunuz. Peki Bunun için nereden başlayacaksınız? İlk işlem bulunduğunuz il deki Elektrik Dağıtım Firması ile ( Uedaş, Aydem, Limak, Uludağ Elektrik vs) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için İzin / Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir. Diğer yasal izinlerProjelendirmeMühendislik HizmetleriSözleşme Yapılması koşulu ile Firmamızca yerine getirilmektedir.

Çağrı Mektubunuz onaylanması durumunda Çatınızda Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri kurulumu yapılabilmektedir. Türkiye’nin coğrafi şartları ve enerji maliyetleri düşünüldüğünde Aylık Elektrik Faturası 470 TL ye kadar gelen yerler (ev, yazlık, iş yeri, apartman ortak kullanım vs) için aşağıda dökümleri yapılan sistem kurulumu yapılması gerekmektedir.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri 25 Yıllık Ekonomik Ömre Sahip olup Türkiye’nin Güneşlenme Potansiyeli ve Enerji Maliyetleri dikkate alındığında Sistem Maliyetini ortalama 7.5 Yılda çıkarmaktadır. Dolayısı ile yatırım maliyetinin amorti süresi 7.5 Yıl dır.

POWER ENERJİ

Tel & Whasapp : 0532 745 27 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir